Zamieniam się w słuch #172 – Oblicza Barbie

Długonoga, blondwłosa, ubrana na różowo, z przyklejonym uśmiechem i do tego droga – takie skojarzenia ze słowem Barbie ma większość z nas. Mało kto widzi w niej coś więcej niż zabawkę, która zaszczepia w dzieciach wyidealizowany obraz kobiety

Wystawa „Barbie. Nieznane oblicza” nie ukrywa grzechów Barbie, ale też ich nie eksponuje. Największy nacisk został położony na rolę jaką lalka odegrała w… historii emancypacji Amerykanek.

 

„Lalka Barbie nie tylko podążała za zmianami w społeczeństwie amerykańskim, ale nawet je wyprzedzała” – przekonuje kuratorka wystawy „Barbie. Nieznane oblicza”, Aleksandra Podżorska.

 

Wystawa w przemyślany sposób zapoznaje dziewczynki i dziewczyny z prawami, które kobiety zdobywały przez ostatnie dziesięciolecia. To przy okazji świetna „lekcja” feminizmu dla braci, kolegów z klasy, ojców i dziadków, którzy przychodzą na wystawę tylko „dla towarzystwa”. Opowieść o Barbie to też opowieść o historii reklamy czy historii… koloru różowego.

 

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z kuratorką wystawy Aleksandrą Podżorską. Wystawa „Barbie. Nieznane oblicza”, potrwa w Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu do 30 lipca 2023 r.

 

Mood by Alex-Productions | https://onsound.eu/
Music promoted by https://www.free-stock-music.com
Creative Commons Attribution 3.0 Unported License
https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en_US

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
2
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch