Zamieniam się w słuch #195 – Marta Sokołowska

Jest specjalistką od odkrywania zapomnianych biografii i opowiadania o nich w teatrze. Dramatopisarka, dramaturżka, prozaiczka, Marta Sokołowska przygotowuje cykl słuchowisk radiowych pt. „poezja mnie nie zdradziła” o poznańskim poecie, Andrzeju Babińskim (1938-1984).

Artysta przez 30 lat związany był z Poznaniem, ale nie jest żywy w świadomości Poznaniaków. Dlaczego tak się stało? Jaka była poezja Andrzeja Babińskiego, a jakie jego życie?

 

„Trudne warunki społeczno-polityczne (czas wojny, powojenny i PRL) oraz problemy zdrowotne znalazły odbicie w poezji pełnej emocjonalnego bólu, cierpienia i tęsknoty. Tworzył wiersze wypełnione obrazami i emocjami, poszukując w nich zrozumienia dla otaczającej rzeczywistości, pragnienia bycia docenionym i pokochanym. Poezję traktował jako świętość, coś co kochał nad życie:

 

»nie piszę dla pieniędzy, piszę dla siebie i poezja mnie nie zdradziła«”

– wyjaśnia Marta Sokołowska, która jest tegoroczną stypendystką Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury.  

 

Bohaterami wcześniejszych sztuk Marty Sokołowskiej byli m.in. Tomasz Sikorski, kompozytor i pianista, główna postać dramatu „Holzwege” (i autor kompozycji pod tym samym tytułem); Sævar Ciesielski, ofiara systemu opresji ze sztuki „Reykjavik ‘74” czy zapomniany w Polsce laureat Pokojowej Nagrody Nobla Józef Rotblat, bohater tekstu „Proszę, niech zapanuje pokój”.

 

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 

Rozmowa dotyczy m.in. problemów ze zdrowiem psychicznym i może u niektórych osób wywołać dyskomfort.

Jeżeli czujesz, że potrzebujesz pomocy, skorzystaj z telefonu zaufania:

116 123 – bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00

116 111 – bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu

800 108 108 – bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00

800 12 12 12 – bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu

 

Mood by Alex-Productions | https://onsound.eu/


Music promoted by https://www.free-stock-music.com


Creative Commons Attribution 3.0 Unported License

https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en_US

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
1
Świetne
Świetne
2
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
1
D
Kontrast Wyłącz ruch