Zamieniam się w słuch #25: Roman Chojnacki

Roman Chojnacki – poeta, krytyk literacki, autor scenariuszy teatralnych. Pogodny, z poczuciem humoru i dystansem do świata pisze wiersze przenikliwe, wgryzające się w rzeczywistość i pozbawione pancerza cynizmu, tak powszechnego we współczesnej poezji.

Roman Chojnacki mówi, że debiutuje po raz drugi, ponieważ wrócił do Polski po 30 latach życia na emigracji w Kanadzie. Ten powrót zbiegł się z wydaniem wyboru jego wierszy „Do tego życia” nakładem Wydawnictwa WBPiCAK w Poznaniu.

Pisanie to dla niego męka. Do jednego wiersza wraca kilkadziesiąt razy i zgodnie z radą usłyszaną od Stanisława Barańczaka nie wyrzuca swoich notatek. O swoim warsztacie i nietuzinkowym życiorysie Roman Chojnacki opowiedział Martynie Nicińskiej.

Zdjęcia: Mariusz Forecki

ROMAN CHOJNACKI – studia filologiczne odbył na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Debiutował w 1973 roku arkuszem poetyckim „Głos pierwszy”. Od 1973 roku związany był z poznańskimi teatrami studenckimi oraz z grupą poetycką „Od Nowa”.

W latach 1980–1988 sekretarz literacki Państwowego Teatru Nowego w Poznaniu oraz współredaktorem czasopisma teatralnego „Zza kulis”. W 1981 roku był przewodniczącym Koła Młodych przy poznańskim oddziale dawnego Związku Literatów Polskich.

Po 13 grudnia 1981 r. publikował w obiegu niezależnym pod pseudonimem Ludwik Piechocki. W 1982 r. w ramach ogólnopolskiej akcji Służby Bezpieczeństwa i Wojskowej Służby Wewnętrznej powołany został do wojska i wcielony do karnej kompanii w Wojskowym Obozie Specjalnym w Rawiczu. W 1988 roku wyemigrował do Kanady, skąd powrócił do Polski w 2018.

SŁUCHAJ TAKŻE: Zamieniam się w słuch #24: Anna Kochnowicz-Kann
SŁUCHAJ TAKŻE: Zamieniam się w słuch #23: Zuzanna Kernbach
SŁUCHAJ TAKŻE: Zamieniam się w słuch #22: Adam Kaczanowski

CZYTAJ TAKŻE: Poeta, emigrant do ojczyzny

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0

D
Kontrast Wyłącz ruch