Patrycja Plich przywraca pamięć o Centrum Afrykańskim funkcjonującym w Poznaniu na przełomie lat 90. i 2000 r. „Wędrująca ziemia” („Wanderland”) jest długofalowym cyklem działań (spotkania, warsztaty, pokaz filmu „From Poland With Love”, wystawa) mapujących przejawy istnienia transkulturowych społeczności w stolicy Wielkopolski.
Rezydentka CK ZAMEK śledzi wpływ działalności Centrum Afrykańskiego na możliwość budowania społeczeństwa integrującego – powstającego ponad kulturowo określonymi granicami. Rezydencja Patrycji Plich jest przede wszystkim okazją do spotkania i włączenia osób związanych przed laty z Centrum, jak i wszystkich zainteresowanych we wspólne badanie pojęcia integracji.
Jak artystka wpadła na trop Centrum Afrykańskiego i czy bliskie jest jej doświadczenie migracji? Posłuchaj rozmowy Martyny Nicińskiej.
Zdjęcia: Maciej Kaczyński, Jacek Mójta
PATRYCJA PLICH – ukończyła Intermedia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu w 2016 roku. Podejmuje działania usytuowane pomiędzy mediami, w szczególności wykorzystując specyfikę i możliwości słowa oraz bezpośredniego spotkania z odbiorcą. Podłożem jej działań jest środowisko człowieka poddawane ciągłym materialnym i znaczeniowym modyfikacjom – od jego geopolitycznego do międzygatunkowego wymiaru.
Uczestniczka wystaw i festiwali, m.in. Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO (Wrocław 2017), La Nuit de l’Instant (Marsylia, Francja, 2017), Malta Festival Poznań (2016 i 2017), Potajemnie umiłowanych idei (PBG Gallery, Poznań 2016) oraz pobytów rezydencyjnych – Serde Residency (Aizpute, Łotwa 2017); Sorry, we have no rooms available (Użhorod, Ukraina 2017). Laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017).
SŁUCHAJ TAKŻE: Zamieniam się w słuch #36: Wojciech Makowiecki
SŁUCHAJ TAKŻE: Zamieniam się w słuch #35: Janusz Wawrowski
SŁUCHAJ TAKŻE: Zamieniam się w słuch #34: Dionizy Piątkowski