Zamieniam się w słuch #42: Aleksandra Sojak-Borodo

Wieżowce Centrum, potocznie zwane Alfami, są głównym tematem rezydencji Aleksandry Sojak-Borodo w CK ZAMEK. W ramach projektu powstanie kartonowy model „do składania”, a także seria pocztówek z ul. Św. Marcin przygotowywana wspólnie z dziećmi.

„Alfy niekoniecznie są przykładem budynków reprezentacyjnych, pocztówkowych, ale posiadają ciekawą historię, związaną nie tylko z projektem architektonicznym, ale kolejnymi funkcjami, jakie pełniły. Gdy patrzymy na te budynki, przed oczyma stają nam ludzie, którzy na przestrzeni lat pracowali tu, wpadali, by coś kupić lub załatwić. Wieżowce kryją w sobie wiele ciekawych, zaskakujących, smutnych i radosnych historii” – uważa toruńska artystka.

Rezultatem końcowym rezydencji będzie wystawa, na której zaprezentowane zostaną modele, pocztówki i dokumentacja fotograficzna projektu. Martyna Nicińska spotkała się z Aleksandrą Sojak-Borodo po czerwcowym warsztacie w jednym z wieżowców na Św. Marcinie. Posłuchaj ich rozmowy!

Aleksandra Sojak-Borodo – artystka, w 2005 ukończyła Wydział Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku grafika ze specjalnością rysunek. W 2011 roku obroniła doktorat pt. „Przestrzenie bieli”. Pracuje w Zakładzie Rysunku UMK. Tworzy instalacje, obiekty, rysunki, performance. Obok wątków medytacyjnych i ascetycznych w jej pracach pojawia się humor, skłaniający widza do interakcji i zabawy. Jest kuratorką Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego odbywającej się od 2008 roku w Galerii Sztuki Wozownia i na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Prowadzi też warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży. Współpracuje z Katarzyną Skrobałą i Grupą jajego, z którymi zrealizowała projekt społeczno-artystyczny „Rubinkowo”. Strona artystki: sojak-borodo.com

SŁUCHAJ TAKŻE: Zamieniam się w słuch #41: Agnieszka Duczmal

SŁUCHAJ TAKŻE: Zamieniam się w słuch #40: Maciej Fortuna

SŁUCHAJ TAKŻE: Zamieniam się w słuch #39: Grzegorz Myćka

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch