Zamieniam się w słuch #49: Katarzyna Gondek

Katarzyna Gondek kiedy nie kręci filmów, pisze książki i na odwrót. „Muszę robić kilka rzeczy naraz” – przyznaje. Jej najnowszy krótki metraż, „Para w pokoju”, opowiada, zgodnie z tytułem, o parze w pokoju, która pali papierosy.

Film został nakręcony przez międzynarodową ekipę filmowców, która poznała się na festiwalu Sundance (Katarzyna Gondek pokazywała na nim dwie swoje produkcje: „Figurę” o największej na świecie rzeźbie Jana Pawła II w Parku Miniatur Sakralnych w Częstochowie i „Deer Boy” – opowieść o synu myśliwego, który urodził się z jelenimi rogami).

 

„«Para w pokoju» to film o ludziach, którzy są ze sobą tak długo, że tworzą jedną instancję. W tym samym czasie mój dawny związek przekształcał się w przyjaźń. I z tego dobrego stanu zaczął powstawać film o zwykłej bliskości. O wspólnym trzymaniu rytmu czasu za pomocą papierosów. Śmialiśmy się na planie, że to rodzaj toksycznego związku”.

 

Po przedpremierze „Pary w pokoju” w poznańskim Kinie Pałacowym z Katarzyną Gondek spotkała się Martyna Nicińska. Posłuchaj całej rozmowy!

 

KATARZYNA GONDEK (ur. w 1982 r. w Kłodzku) – absolwentka filmoznawstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza i kursu dokumentalnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Jej krótkometrażowe filmy „Figura” i „Dear Boy” pokazywane były na festiwalu w Sundance. W 2015 roku Katarzyna Gondek była nominowana do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka (Poznańska Nagroda Literacka) za książkę „Horror Vacui”. Rok później zdobyła nominację do Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia 2016 za książkę „Otolit”. Obecnie pracuje nad swoim pierwszym pełnometrażowym filmem fabularnym, który będzie czymś w rodzaju podróży Alicji w Krainie Czarów do Miasteczka Twin Peaks.

SŁUCHAJ TAKŻE: Zamieniam się w słuch #47: Rozbrat zostaje

SŁUCHAJ TAKŻE: Zamieniam się w słuch #46: 40-lecie Wydziału Animacji UAP
SŁUCHAJ TAKŻE: Zamieniam się w słuch #45 – Kasia Tórz

Podziel się kulturą!
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch