Zamieniam się w słuch #46: 40-lecie Wydziału Animacji UAP

Poznańska animacja obchodzi 40-lecie istnienia na Uniwersytecie Artystycznym (wcześniej: Akademia Sztuk Pięknych). Początek tej historii, której ważnym etapem było powołanie w 2014 roku Wydziału Animacji, dał profesor Kazimierz Urbański.

Poznańska animacja obchodzi 40-lecie istnienia na Uniwersytecie Artystycznym (wcześniej: Akademia Sztuk Pięknych). Początek tej historii, której ważnym etapem było powołanie w 2014 roku Wydziału Animacji, dał profesor Kazimierz Urbański.

Ten czołowy twórca animacji był nauczycielem obecnej kadry Wydziału, m.in.: dziekana profesora Macieja Ćwieka i profesora Jacka Adamczaka. Wykładowcy w rozmowie z Martyną Nicińską wspominają swojego kontrowersyjnego mentora i początki fascynacji animacją.

 „Zdajemy sobie sprawę, że ten gatunek nigdy nie był na pierwszym planie. Równocześnie jest to takie medium, które w krótkim czasie może zawrzeć więcej niż film fabularny” – mówi prof. Maciej Ćwiek, który dla animacji rzucił studia na Wydziale Rzeźby.

„Przez 40 lat dokonały się ogromne zmiany w technologii – przyznaje prof. Jacek Adamczak. Jednak to, że mamy technologię cyfrową, nie oznacza, że nie można wykonywać pracy animacyjnej w klasycznej formie” – przekonuje.

Posłuchaj całej rozmowy!

 

PROF. DR HAB. MACIEJ ĆWIEK: urodzony w 1960 r. Reżyser, grafik, animator, scenarzysta, producent filmowy. Absolwent Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu w 1984 r. (obecnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu). W latach 1984–2001 realizator filmów w Telewizyjnym Studiu Filmów Animowanych w Poznaniu. Od 1984 r. pracownik naukowo-dydaktyczny poznańskiej uczelni. Kierownik III Pracowni Animacji na Wydziale Animacji. Prodziekan Wydziału Komunikacji Multimedialnej (2008–2014), od 2014 r. dziekan Wydziału Animacji UAP.

PROF. DR HAB. JACEK ADAMCZAK: urodzony w 1955 r. w Poznaniu. Reżyser, grafik, animator, scenarzysta. Ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu) na Wydziale Wychowania Plastycznego. Od 1990 r. pracownik naukowo-dydaktyczny poznańskiej uczelni. Kierownik I Pracowni Animacji na Wydziale Animacji. Prodziekan Wydziału Komunikacji Multimedialnej (2003–2008), prorektor ds. studenckich (2008–2016). W latach 1982–2001 realizator filmów w Telewizyjnym Studiu Filmów Animowanych w Poznaniu, od 2001 r. do dzisiaj reżyser współpracujący z TV Studiem Filmów Animowanych w Poznaniu. Specjalizuje się w różnorodnych technikach animacji rysunkowej. Laureat nagród i wyróżnień na festiwalach krajowych i zagranicznych (m.in. w Krakowie, Poznaniu, Kairze, Chicago). Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

SŁUCHAJ TAKŻE: Zamieniam się w słuch #45 – Kasia Tórz

SŁUCHAJ TAKŻE: Zamieniam się w słuch #44: Mastershot

SŁUCHAJ TAKŻE: Zamieniam się w słuch #43: Ewa Łowżył

 

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch