Zamieniam się w słuch #50: Katarzyna Wojtaszak

Jaka lektura była drogą przez mękę? – takie pytanie Biblioteka Raczyńskich zadała swoim czytelnikom na Facebooku. Pod postem wywiązała się dyskusja na 181 komentarzy, wśród których królowała „Lalka” Bolesława Prusa.

Międzypokoleniową niechęć budzą także „Chłopi”, „Wesele”, „Pan Tadeusz” czy „Cierpienia młodego Wertera”. Emocje, które wywołuje szkolny kanon, zainspirowały Bibliotekę Raczyńskich do stworzenia wystawy „Kanon lektur (nie)czytanych”.

 

„To jest wybór bardzo subiektywny i trzeba go traktować z przymrużeniem oka” – mówi kuratorka wystawy. Katarzyna Wojtaszak z pomocą poznańskich uczniów postanowiła pokazać tło historyczne każdej książki i jej miejsce we współczesności.

 

Jak wyglądałby profil Izabeli Łęckiej na Instagramie? Czy w Lipcach ludzie żyli zgodnie z hygge? Czy można przepisać „Pana Tadeusza” na prozę? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w Galerii Atanazego do 15 września. Posłuchaj rozmowy Martyny Nicińskiej z Katarzyną Wojtaszak!

KATARZYNA WOJTASZAK – absolwentka poznańskiej polonistyki, od blisko dekady pracuje w Bibliotece Raczyńskich: najpierw jako bibliotekarz, potem jako pracownik działu promocji i rzecznik prasowy. Po godzinach czyta książki, gra w poznańskim asz.teatrze i pisze sztuki teatralne, wystawiane też na scenach Wrocławia i Łodzi.

SŁUCHAJ TAKŻE: Zamieniam się w słuch #49: Katarzyna Gondek

SŁUCHAJ TAKŻE: Zamieniam się w słuch #47: Rozbrat zostaje

SŁUCHAJ TAKŻE: Zamieniam się w słuch #46: 40-lecie Wydziału Animacji UAP

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch