Zamieniam się w słuch #72 – Tańce Blisko Ziemi

Tańce Blisko Ziemi tworzy grupa pasjonatów, która na wsiach południowej Wielkopolski pielęgnuje kulturę ludową: taniec, muzykę, stroje i śpiew. Swoją misję realizują też w ramach „Zespołu z Kociny” oraz „Kapeli z Kociny”.

 

„Sytuacja na wsiach jest katastrofalna, jeżeli chodzi o folklor. Miejsc, gdzie się cokolwiek pamięta i rozumie jest bardzo niewiele. Dlatego nasza działalność skupia się na ograniczonym obszarze, na powiecie kaliskim. Wchodzimy w małe miejscowości, żeby pokazać piękno tej kultury, żeby ją podtrzymywać.” – mówi skrzypek ludowy i animator, Krzysztof Rospondek w rozmowie z Martyną Nicińską.

 

W ramach programu stypendialnego Marszałka Województwa Wielkopolskiego członkowie Tańca Blisko Ziemi (który tworzą Krzysztof i Anna Rospondkowie, Anna Maria Gałczyńska oraz Jerzy Śpigiel) wzięli udział w warsztatach i konsultacjach z etnomuzykologami i innymi specjalistami z dziedziny folkloru. Pozwoli im to jeszcze wierniej odtwarzać elementy kultury ludowej podczas potańcówek i warsztatów.

Dlaczego wbrew pozorom kultura ludowa nie jest łatwa i paradoksalnie jest bardziej żywa w miastach niż na wsiach? Posłuchaj rozmowy z wielkim miłośnikiem folkloru południowej Wielkopolski, Krzysztofem Rospondkiem!

 

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
1
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch