fot. Regionalne Centrum Kultury Fabryka Emocji w Pile

Bartłomiej Szopiński – Piano & Hammond Experience

8 listopada 2020 roku na deskach sceny Regionalnego Centrum Kultury w Pile zagościł Bartłomiej Szopiński - Piano & Hammond Experience. Pianista i organista hammonda, który przede wszystkim znany jest ze swojej mocnej obecności na scenie bluesowej (został m.in. trzynastokrotnie nagrodzony statuetką „Pianista Roku” - wg ankiety „Blues TOP” kwartalnika „Twój Blues”). 

Na swoim koncie ma ponad trzydzieści (30) zarejestrowanych albumów, w tym wiele płyt u boku artystów europejskich i amerykańskich. Jego solowy album „Wspomnienie” był instrumentalną retrospekcją polskiej muzyki rozrywkowej lat 60. i 70.

Ostatni – Smooth Gentlemen „New” został nominowany do nagrody „Bluesowy Album Roku” (Ankieta Blues Top), Sam zespół został uznany „Bluesowym Zespołem Roku” (ankieta Blues Top 2020).

plakat zapowiadający wydarzenie Bartłomiej Szopiński – Piano & Hammond Experience

 

Na deskach pilskiej sceny Bartłomiej Szopiński wystąpił w towarzystwie instrumentalistów: Piotra Bienkiewicza (gitara) i Miłosza Szulkowskiego (perkusja), z którymi na co dzień tworzy wspomniane wyżej trio „Smooth Gentlemen”.

Zamysłem projektu było spotkanie z gatunkami muzycznymi, które stały się podwalinami dla współczesnej muzyki rozrywkowej. Od bluesa, przez jazz, boogie-woogie soul do własnych interpretacji muzyki lat 50. i 60. Była to wyśmienita okazja do bliskiego poznania legendarnych instrumentów – klasycznego fortepianu i organów hammonda.

 

Wiele monumentalnych kompozycji i wykonań opartych jest na brzmieniu tego niesamowitego instrumentu, który sam w sobie, bez wątpienia, jest ikoną muzyki rozrywkowej lat 60tych i późniejszych.

 

Niestety, fizyczne zamknięcie instytucji kultury wymusiło na organizatorach realizację wydarzenia bez udziału publiczności. Wprowadzone kilka dni wcześniej rygorystyczne ograniczenia zaowocowały decyzją o przeniesieniu koncertu w całości do sieci. Był transmitowany na żywo na profilu Facebook Regionalnego Centrum Kultury w Pile. Retransmisje są także nadawane przez regionalną telewizję AstaTV.

 

Koncert Bartłomiej Szopiński – Piano & Hammond Experience  został zrealizowany w ramach programu „Kultura w drodze” przygotowanego przez Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Założeniem programu było, żeby artyści i animatorzy kultury realizowali projekty artystyczne i edukacyjne, adresowane do mieszkańców tych miejscowości regionu, które oddalone są od wielkomiejskich centrów kultury.

O innych projektach „Kultury w drodze” przeczytasz:  tutaj 

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
1
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0