fot. Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

„Bogusławski” zabrzmi jak nigdy wcześniej!

W Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu zakończono prace nad modernizacją nagłośnienia na Dużej Scenie. Najnowocześniejszy system „d&b Soundscape” spełni najbardziej wygórowane wymagania stawiane przez reżyserów spektakli i kompozytorów, zapewniając widzom niespotykane wcześniej wrażenia dźwiękowe.

 

„Jeszcze nie pracowałem na tak nowoczesnym sprzęcie. Z prostej przyczyny: w Polsce nikt inny jeszcze nim nie dysponuje – mówi Sebastian Jochan, akustyk Teatru. – Do tej pory mieliśmy do dyspozycji 6 głośników starego typu, więc przeskok technologii jest niesamowity.”

 

System oparty jest na 77 nowoczesnych głośnikach, zamontowanych nie tylko z przodu sceny, ale również wokół widowni. Nowoczesne oprogramowanie przekazuje precyzyjnie opracowany sygnał do odpowiedniej liczby głośników, co zapewnia pełny dźwięk w przestrzeni 360 stopni wokół odbiorcy.

 

Widzowie, niezależnie od zajmowanego miejsca, będą mieć poczucie przemieszczania się dźwięku – dźwięk „śledzi” aktorów.

Siedząc na widowni nagłaśnianej przez ten system w trybie dookólnym, wrażenia są takie, jakbyśmy byli „włożeni” w otaczającą nas zewsząd muzykę.

 

fot. Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

fot. Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

„Efekt jest niebywały – dodaje Dyrektor Teatru Bartosz Zaczykiewicz – „d&b Soundscape” to faktycznie pejzaż dźwiękowy w pełnym tego słowa znaczeniu: dźwięk taki, jakim się go czuje, jakim się go widzi i jakim powinien być słyszany.”

 

Widzowie będą musieli jeszcze nieco poczekać, aż przekonają się o tym „na własne uszy”. Z powodu pandemii teatry są zamknięte do odwołania.

 

Dyrektor zapowiada, że jednym z pierwszych spektakli w repertuarze po wyczekiwanym poluzowaniu obostrzeń będzie „Prosna. Kryminał muzyczny” – najnowszy spektakl w reżyserii Łukasza Czuja, który dopiero teraz usłyszymy w pełnej krasie.

 

Teatr otrzymał dotację na inwestycję jeszcze przed wybuchem pandemii koronowirusa – wszystkie procedury, w tym projektowanie, montaż i konfiguracja systemu zajęły wiele miesięcy. Inwestycję „Zwiększenie atrakcyjności oferty poprzez modernizację infrastruktury Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu” dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0