fot. M. Gołembka, Lanberry podczas Dni Leszna 2019, fot.

Chleba i Dni Leszna!

Trudno w dziejach świata odnaleźć cywilizację, która nie domagałaby się rozrywek. Dzięki nim odrywamy się od codziennych trosk. Odczuwamy radość, zachwyt, błogość. Ufając niejednemu poradnikowi, żaden obowiązek nie jest przez nas tak bardzo niedoceniany, jak obowiązek bycia szczęśliwym. A kiedy jesteśmy szczęśliwi, wyświadczamy światu anonimowe dobrodziejstwo. Korzystajmy zatem z wydarzeń takich jak dni miast i bądźmy szczęśliwi!

Dni Leszna – początek

Kiedy odbyły się pierwsze Dni Leszna?  Poszukując odpowiedzi na to pytanie, wybrałem się do miejscowego Archiwum Państwowego. Wertując teczki, trafiłem na „Przemówienie Mistrza Ceremonii” z 1985 r. W treści przemówienia znajduje się informacja, że dajemy początek siódmym Dniom Leszna. Słowo siódmym na dokumencie jest odręcznie skreślone, a powyżej zapisano: ósmym. Czy i kto chciałby sprowadzić nas na manowce? Kiedy zatem odbyły się pierwsze Dni Leszna?

Co pisała prasa?

Przemówienie Mistrza Ceremonii ze zbiorów Archiwum Państwowego w Lesznie

W „Panoramie Leszczyńskiej” z 1982 r. napisano:

 

„Od 29 maja do 1 czerwca trwała w stolicy województwa tradycyjna już impreza «Dni Leszna». Święto miało skromniejszą niż w poprzednich latach oprawę. Nie zabrakło jednak interesujących imprez kulturalnych i sportowo-rekreacyjnych, m.in. występy zespołów «Yeti» i «Bom», wystawa plastyczna «Leszno 81», kryterium kolarskie oraz bieg otwarty Leszno – Rydzyna. We wtorek 1 czerwca w amfiteatrze zorganizowano również imprezę dla dzieci z okazji ich święta”.

 

Rok później także napisano, że wydarzenie było skromniejsze od poprzednich. Autor artykułu w „Panoramie” zaznaczył, że dużym zainteresowaniem cieszyły się dwie imprezy: konkurs na najsympatyczniejszą leszczyniankę i najsympatyczniejszego leszczynianina oraz turniej estradowy szkół podstawowych. Może warto powrócić do wyboru najsympatyczniejszych mieszkańców?

Dni Leszna 1983, plakat ze zbirów Archiwum Państwowego w Lesznie

Z kolei „Panorama Leszczyńska” z roku 1998 informowała:

 

„W najbliższy weekend po raz dwudziesty odbędą się «Dni Leszna». Uroczyste otwarcie nastąpi w piątek o godz. 16.00 na leszczyńskim rynku. Po koncercie Orkiestry Dętej Miasta Leszna o godz. 17.30 wystąpi «Babski kabaret» złożony z Barbary Wrzesińskiej, Ewy Kuklińskiej, Stanisławy Celińskiej i Agnieszki Fatygi. Późne popołudnie zakończy «Wieczór z GOSATEM». Gwiazdą sobotniego dnia będzie Andrzej Rosiewicz, a w niedzielę młodzież powinna bawić się na koncercie Formacji Nieżywych Schabuff. Przed ich wystąpieniem publiczność poruszają latynoamerykańskie dźwięki w wykonaniu zespołu Grupo Costa. W poniedziałek 1 czerwca swoje święto obchodzić będą dzieci. Z tej okazji od godz. 15.00 na rynku przewidziano blok imprez dla milusińskich. Gwiazdą popołudnia będzie z pewnością program kabaretowy Pampers show”.

 

Artykuł stanowi zatem potwierdzenie, że Dni Leszna zainaugurowano w 1978 r. i rację miał skreślający na wspomnianym we wstępie dokumencie.

Co jeszcze skrywa teczka „Dni Leszna”?

Dni Leszna 1982, fot. ze zbiorów Archiwum Państwowego w Lesznie

Przeglądając dokumentację przechowywaną w archiwum, trafiłem na wiele interesujących dokumentów. W jednym z nich Komitet Organizacyjny Obchodów Dni Leszna 1983 zwraca się do naczelnika leszczyńskiej lokomotywowni o zwolnienie z pracy pracownika Jerzego Przyguckiego w dniach 28, 30 i 31 maja od godziny 11 do 12.30. Pracownik jako solista miał odgrywać na trąbce w te dni z wieży ratusza hejnał skomponowany specjalnie na wydarzenie.

 

Możemy także dowiedzieć się, która z restauracji nakarmiła występującą na scenie grupę folklorystyczną.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury zwrócił się z pisemną prośbą do „Społem” PSS w Lesznie – Bar Turystyczny z prośbą o zabezpieczenie 30 posiłków obiadowych.

Miłym zaskoczeniem były dla mnie informacje o sporej liczbie wydarzeń sportowych, choćby w 1985 r. odbył się turniej tenisa ziemnego, uliczne kryterium kolarskie czy Bieg Wieniawy. Myślałem, że moda na aktywny wypoczynek to domena wyłącznie ostatnich lat. Niezwykle interesujący był dla mnie regulamin konkursu na wyłonienie najmilszej uczennicy. Wytypowana uczennica musiała odpowiadać następującym warunkom:

  1. Być miła, ładna i zgrabna
  2. Posiadać średnią ocen za pierwsze półrocze powyżej 4,25
  3. Znać na pamięć jeden krótki wiersz lub krótką piosenkę
  4. Umieć odpowiedzieć dowcip na temat szkoły lub dzieci

Horoskop na Dni Leszna ze zbiorów Archiwum Państwowego w Lesznie

Powołane przez organizatora jury głosowało w sposób tajny.

W teczce znalazłem także wyjątkowy horoskop na Dni Leszna. We wstępie napisano:

 

„Uwaga. Horoskop ten ułożony został na podstawie sprawdzonych i jedynie słusznych przemyśleń i doświadczeń astrologów Wschodu, Południa, Zachodu i Północy oraz pośrednich stron świata. Każdy, kto zastosuje się do jego rad, zajdzie (przerywać nie wolno), jeśli nie daleko, to wysoko. Kto się zastosuje, a nie zajdzie, niech ma pretensje do ministra Wilczka, który każe bogacić się i konkurować. Nie konkurowałeś, nie zaszedłeś. Minister też kiedyś uwierzył i teraz ma”.

 

Uległem pokusie i przeczytałem lekturę. Czekam na efekty…

Miejsca imprez

Budynek, w którym mieścił się klub Plastuś, wygląd obecny, fot. M. Gołembka

Wraz z upływem czasu zmienia się nie tylko repertuar, ale i miejsca, gdzie odbywają się wydarzenia w ramach Dni Leszna. Niektóre z tych miejsc zmieniły swoją funkcję lub zniknęły z miejskiego krajobrazu. W klubie „Plastuś” przy ulicy Sikorskiego odbywała się m.in. popularna giełda sprzętu fotograficznego czy wyświetlano filmy. „Plastuś” powstał przed organizacją pierwszych Dni Leszna. Działalność rozpoczął 1 września 1972 r. Nie przetrwał jednak zmian politycznych i gospodarczych i przestał istnieć w 1989 r.

 

Na mapie Leszna nie ma już amfiteatru, znajdującego się dawniej na skraju parku 1000-lecia.

Był miejscem dyskotek, koncertów, kina nocnego, a także konkursów. Od kilku lat wydarzenia odbywają się m.in. na stadionie żużlowym czy rynku. Inaczej było w roku 2020. W związku z pandemią wydarzenie odbyło się online. Jednym z zaproszonych artystów był Projekt MANIA.

Dni Leszna 2020

Projekt MANIA podczas Dni Leszna 2020, fot. MOK Leszno

– Zawsze jest miło zagrać w rodzinnym mieście. Byłam zaszczycona zaproszeniem na Dni Leszna. Zagraliśmy wraz z Maciejem Knopem akustycznie i nie ukrywam, że granie bez publiczności stanowiło dla nas wyzwanie. Na takich koncertach relacja z widownią nadaje klimat i pomaga dotrzeć do słuchacza w szerszym wymiarze, a ze względu na pandemię nie było to możliwe – mówi Anna Dobrzycka, twórczyni Projektu MANIA.

 

Zapytałem rozmówczynię także o to, skąd u nich tyle energii w tak trudnym czasie.

 

– Hmm… co, jak nie muzyka, towarzyszyło ludziom w najbardziej mrocznych czasach? Większości z nas dodaje ona otuchy, a wykonawcy, mówiąc kolokwialnie, ładują swoje akumulatory właśnie podczas śpiewania i grania. Chcę przez to powiedzieć, że artyści sami siebie nakręcają i dzięki temu mogą dawać energię innym. W zamian dostają odbiór publiczności i tak działa ta symbioza. Mam nadzieję, że dane nam będzie, aby zagrać kiedyś z całym bandem i przede wszystkim bezpośrednio przed publicznością, ponieważ szykuje się w projekcie MANIA coś nowego.

 

Dni Leszna 2019, fot. M. Gołembka

Koncert zespołu był wyjątkowy, zupełnie jak truskawki w grudniu.

 

Dni Leszna 2022

W tym roku wydarzenia odbędą się na stadionie oraz w parku im. Leszczyńskich Satyryków. Dni Leszna to impreza skierowana nie tylko do zakochanych w Lesznie.

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
1
Świetne
Świetne
5
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0