fot. Materiały organizatora

Czas na 69. OKFA – z pasji do kina i ludzi

Dobre filmy, ciekawe spotkania, żarliwi twórcy i niekończące się rozmowy – niech zbliżająca się 69. edycja OKFA po raz kolejny będzie wspólnym świętem kina niezależnego. CKiS w Koninie zaprasza pasjonatów X muzy, jak i tych, którzy wciąż chcą doświadczać czegoś nowego. Będzie w czym wybierać!

Długi weekend, krótki metraż

Autentyzm, szczerość, różnorodność i żarliwość – wielokrotnie w ten sposób opisywał filmy konkursowe przyjaciel OKFA, przewodniczący Jury, wybitny aktor Krzysztof Majchrzak.

 

Czym tym razem twórcy zaskoczą jurorów? Kto zdobędzie Grand Prix festiwalu? Zapraszamy do wspólnego oglądania – bezpłatne pokazy konkursowe 8 i 9 czerwca.

Wraz z jurorami obejrzycie 58 produkcji wyłonionych z 200 nadesłanych. Oprócz Krzysztofa Majchrzaka filmom wnikliwie będą się przyglądać: Anna Jadowska – absolwentka PWSFTviT w Łodzi i Szkoły Wajdy, autorka m.in. „Dzikich róż” i „Kobiety na dachu”, Beata Dzianowicz – reżyserka filmowa i teatralna, scenarzystka, dramaturżka, wykładowczyni, autorka kilkunastu filmów dokumentalnych oraz fabuł „Odnajdę cię” oraz „Strzępy”, Wiola Sowa – doktor sztuk filmowych, absolwentka ASP w Krakowie i PWSFTviT w Łodzi, wykładowczyni, utytułowana reżyserka filmów animowanych i filmów mixed media oraz Łukasz Maciejewski – filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, kurator i organizator festiwali, pedagog, autor książek.

Swoje laury przyzna również jury młodych, w skład którego wchodzą studenci i absolwenci filmoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W tym roku będą to: Pola Kuszak – od lat pracująca przy wielu festiwalach filmowych, Przemysław Murawski – pasjonat kina awangardowego i eksperymentalnego oraz Michał Staniszewski – twórca niezależny i prowadzący warsztaty scenopisarskie.

Program

OKFA plakat, materiały organizatora

OKFA plakat, materiały organizatora

8 czerwca (czwartek)

10.00 – 14.00, 15.00 – 18.00 – projekcje konkursowe, inauguracja | wstęp wolny
18.30 – pokaz specjalny „Roving woman” Michała Chmielewskiego | bilet 15 zł

9 czerwca (piątek)

9.30 – 13.30, 14.30 –17.30 – projekcje konkursowe
18.30 – pokaz specjalny „Kobieta na dachu” Anny Jadowskiej i spotkanie z Dorotą Pomykałą i Anną Jadowską – prowadzenie Łukasz Maciejewski | bilet 20 zł film + spotkanie
21.30 – Ala Kryształ – live-act wizualno-dźwiękowy (pokaz zamknięty)

10 czerwca (sobota)

10.00 – 12.00 – omówienia filmów konkursowych przez Jury
12.15 – 13.30 – pokaz specjalny „Boylesque” Bogny Kowalczyk (pokaz zamknięty)
19.00 – gala wręczenia nagród
koncert galowy Tymon Tymański Kwartet „Republika” | bilet 60 zł

11 czerwca (niedziela)

11.00 – O!PLA na OKFA – poranek z polską animacją dla dzieci 6+ | bezpłatne wejściówki
17.00 – pokaz specjalny filmów nagrodzonych na 69. OKFA | bezpłatne wejściówki
19.00 – pokaz specjalny „Pisklaki” Lidii Dudy | bilet 15 zł

 

Najlepsi z najlepszych raz jeszcze

Skoro gala wręczenia nagród, to stanie się jasne, które filmy najbardziej docenili jurorzy. Tym samym będzie można w niedzielę 11 czerwca o g. 17.00 zobaczyć filmy nagrodzone podczas tegorocznej edycji OKFA. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Oskardu. Ponadto podczas Festiwalu 8 czerwca (14.00-18.00) i 9 czerwca (10.00-14.00) odbędą się także warsztaty z animacji poklatkowej dla dorosłych. 

 

materiały organizatora

materiały organizatora

Na warsztatach powstanie krótka animacja w jednej lub kilku tradycyjnych technikach: wycinanka, plastelina, sylwetka, piksilacja. Inspiracją do stworzenia animowanej etiudy będą fotografie Konina sprzed lat.

Uczestnicy dowiedzą się także, jak kontynuować przygodę z animacją w domu, bez profesjonalnego sprzętu. Warsztaty poprowadzi Magdalena Bryll, absolwentka PWSFTviT w Łodzi, od dziecka pasjonatka animacji, prowadząca warsztaty animacji dla amatorów w Polsce i za granicą.

Zapraszamy dorosłych, nie jest potrzebna ani uprzednia wiedza, ani specjalny talent plastyczny czy filmowy. Koszt udziału: 30 zł. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy: Paulina Pachulska-Wojdak p.pachulska-wojdak@ckis.konin.pl

10 czerwca w warsztatach scenariopisarskich z Magdaleną Wleklik wezmą udział autorzy filmów uczestniczący w festiwalu. Wraz ze scenarzystką filmową i radiową, dramatopisarką, reżyserką omówią m.in. zagadnienia dotyczące produkcji filmowej i wymogów współczesnego scenariusza, zmianę narracji filmowej w ostatnich latach. Ponadto każdy z uczestników poszuka tematu na film, który chciałby wkrótce nakręcić.

 

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
2
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0