„Dzielny Azorek” – tekst, który łączy ludzi
Opublikowano:
24 grudnia 2021
Od:
Do:
Początek:
Koniec:
W okresie międzywojennym w Szamocinie działał teatr amatorski, który wystawiał swoje sztuki w „Concordii”. Później działały Teatr "Otwarty i Teatr "44".
Teatr. Więź, która nas łączy
W ramach programu „Kultura w drodze” w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Szamocinie zrealizowany został spektakl „Dzielny Azorek” , którego autorem jest nieżyjący pisarz Andrzej Klawitter.
Na inauguracyjnym spotkaniu w Budynku Kultury – Centrum Integracji Środowiskowej, w którym mieści się Biblioteka Publiczna, mogliśmy zapoznać się z twórczością Andrzeja Klawittera. Podczas wystawy zaprezentowano maszynopisy, rękopisy, fotografie, wydane powieści, ale i utwory nieopublikowane.
Na wydarzeniu został przedstawiony materiał audio – dubbing pn. „Dzielny Azorek”, który zainspirował realizatorów projektu do działania.
Pomost pokoleń I: zachowanie dziedzictwa lokalnego
Zrealizowane 2021 r. przez Szamociński Teatr „44”, słuchowisko, stało się inspiracją i pretekstem do podjęcia współpracy z młodymi ludźmi. W ten sposób dziedzictwo lokalne ma wielką szansę, aby przetrwać i zachować w pamięci, tych którzy przyczynili się do budowania kultury lokalnej.
Niebywałą zaletą integracji pokoleniowej jest tworzenie pomostu, w jakim zachowana zostaje „metapamięć” (zasoby lokalnych twórców), które możemy poddać interpretacji, poznając w ten sposób język młodego pokolenia i doświadczać „tego samego, ale na nowo”.
Powrót do pierwszej szkoły pisarza
Sztuka pisarza została wystawiona w pierwszej szkole autora.
To dla mnie doświadczenie jakiegoś przeznaczenia. Tego, że nasze życie i praca ma sens. To taki prezent ze specjalną dedykacją dla dzieci – opowiada koordynator o projekcie. Andrzej Klawitter pisarz, satyryk i aforysta urodzony w Szamocinie, swoje doświadczenie ze szkołą podstawową, wspominał zawsze ciepło i serdecznie.
Wartości edukacyjne ukryte w zabawie twórczej
Projekt jest odpowiedzią na zainteresowanie uczniów z małej miejscowości dodatkową aktywnością w ramach rozszerzenia zajęć teatralnych. Rezultatem przedsięwzięcia było stworzenie oferty kulturalno-oświatowej w szkole.
Skierowana do dzieci sztuka „Dzielny Azorek” jest parabolą życia społecznego. Pokazuje pewne schematy funkcjonujące w społeczeństwie. Spektakl o wartościach edukacyjnych, etycznych i moralnych przedstawia szkic postaci bohaterów, pewnych „szablonów”.
Równocześnie jest pewnym przerysowaniem relacji w społeczeństwie. Sposób odgrywania ról przez dzieci uczy ich rozróżniania prawidłowych i dobrych postaw życiowych oraz samodzielnych wyborów sprzyjających ich dojrzałości psychofizycznej.
Dzięki temu młodzi ludzie mogą odnieść się do symboli i wzorów tkwiących w naszej podświadomości, np. portretów masek zwierzęcych.
Teatr jako forma może być najdojrzalszym przygotowaniem do uczestnictwa w życiu społecznym, ćwiczy bowiem umiejętność obserwacji. Uczy małych aktorów spostrzegawczości i samodzielnego myślenia. Młodzi ludzie mają okazję zmierzyć się z treścią merytoryczną na sposób teatralny.
Gra w teatrze rozwija wyobraźnię, pozwala wyzbyć się strachu przed publicznymi wystąpieniami, wzmacnia poczucie pewności siebie. Jest to praca z emocjami, które w okresie dojrzewania są bardzo ważne. Często takie działania są arteterapią i alternatywą dla nich – opowiada Jan Kajrys, reżyser.
Założeniem projektowym było zarażenie młodych ludzi teatrem, aby w przyszłości kontynuowali tradycję Teatru 44.
Bardzo bym chciał i dołożę wszelkich starań, ale również będę zadowolony jeśli stworzą własną grupę teatralną i będą kontynuować działalność teatralną w Szamocinie, która została zainicjowana przez mieszkańców naszego miasta w okresie międzywojennym – przyznaje Jan Kajrys.
Dla młodzieży to pierwsza przygoda z teatrem, o której opowiadają z wielkim entuzjazmem. Teraz ich marzenia skupiają się głównie wokół sceny.
Szamocin o głębokich tradycjach teatralnych
W okresie międzywojennym w Szamocinie działał teatr amatorski, który wystawiał swoje sztuki w „Concordii”. Jolanta Maciołek i Józef Barański założyli Teatr „Otwarty” w 1984 roku, który działał do 1990. Grała w nim młodzież z Szamocina. Obecnie tradycję teatralną kontynuuje Teatr „44” działający przy Szamocińskim Ośrodku Kultury.
Pierwszym działaniem teatralnym, który zainspirował powstanie Teatru „44” był spektakl kończący pierwsze warsztaty teatralne w roku 1992. Był to spektakl „Wit Stwosz – pożegnanie Wita Stwosza z ołtarzem mariackim” w reżyserii Luby Zarembińskiej. Kreacja Edmunda Świerczyńskiego który wcielił się w postać Wita Stwosza była rewelacyjna. Następnym spektaklem była „Spowiedź w Drewnie” Jana Wilkowskiego gdzie kreacja Edmunda Świerczyńskiego została bardzo dobrze oceniona przez krytyków. Wokół Edmunda Świerczyńskiego zebrali się pozostali aktorzy. Graliśmy dla rożnych grup wiekowych: dzieci, młodzieży, ale głównie dla dorosłych – opowiada reżyser.
Słuchowisko kontra teatr
Dla reżysera to pierwszy taki eksperyment połączenia dwóch dyscyplin. Odbiorca może być trochę zdezorientowany, ale dzięki temu doświadcza też wielu innych doznań
Jest to nowe doświadczenie, pozwala na łączenie rożnych form teatralnych. Umożliwia odbiorcy skupienie się na grze aktorów w żywym planie, a następnie koncentrujemy się na słuchowisku i zatapiamy w teatrze wyobraźni – opowiada o nowym spektaklu Jan Kajrys.
Dodatkowym utrudnieniem dla młodych aktorów było wprowadzenie elementów pantomimy
Wykorzystywaliśmy grę ciała i mimikę w tekstach płynących ze słuchowiska, wprowadziło to dodatkowy element inscenizacji – opowiada koordynatorka.
Duchowe oblicze miasta
O duchowości miasta decydują ludzie, którzy je współtworzą i których już z nami dzisiaj nie ma. To często oni staja się zalążkiem tworzącej się tkanki kulturotwórczej w mieście.
Oprócz Teatru 44 w Szamocinie działają, Chór Ignacego Jana Paderewskiego i Orkiestra Dęta, a to działanie może być początkiem teatru amatorskiego w Szamocinie – skomentował podczas premiery spektaklu Mirosław Juraszek, starosta chodzieski.
Działanie projektowe może mieć w przyszłości korzystny wpływ na promocję miasta. Dzięki budowaniu wspólnej i twórczej przestrzeni lokalnej wzmacniamy naszą tożsamość regionalną.
Dlatego zależy nam, aby odwiedzać pobliskie szkoły w rejonie, zarażać ludzi pasja i wzbudzać w nich entuzjazm, a tym samym aktywizować małe społeczności – przyznaje koordynatorka projektu.
Pierwsza podróż ze spektaklem „Dzielny Azorek” do Lipiej Góry .
Spektakl „Dzielny Azorek” został zrealizowany w ramach programu „Kultura w drodze” przygotowanego przez Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Założeniem programu było, żeby artyści i animatorzy kultury realizowali projekty artystyczne i edukacyjne, adresowane do mieszkańców tych miejscowości regionu, które oddalone są od wielkomiejskich centrów kultury. O innych projektach „Kultury w drodze” przeczytasz: tutaj