fot. CKiS Konin

Filmowcy szturmują Konin

Zdarza się, że twórcy nagrodzeni w przeszłości, wracają do nas jako jurorzy. W tym roku to Kuba Czekaj, który do Konina przyjeżdża niemal prosto z festiwalu w Cannes z nagrodą ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego za scenariusz „Sorry, Polsko” – opowiada Paulina Pachulska, dyrektorka festiwalu OKFA w Koninie.

Podczas festiwalu, który w tym roku będzie miał 63. edycję, zobaczymy ponad 50 filmów. Gościem specjalnym będzie aktorka Danuta Stenka. Nie zabraknie warsztatów oraz pokazów specjalnych.

 

ADAM OLAF GIBOWSKI: Podobno na tegoroczną OKFĘ przypuścili szturm filmowcy, którzy chcieliby zaprezentować swoją twórczość w Koninie?

PAULINA PACHULSKA: Rzeczywiście padł rekord i to spory. Dotąd co roku otrzymywaliśmy około 150 zgłoszeń, w tym roku nadesłano do nas 213 propozycji, wszystkie musiała obejrzeć komisja konkursowa. Myślę, że jest to bezpośrednia reakcja na nową możliwość nadsyłania filmów. Do tej pory twórcy musieli wysyłać do nas swój film na nośniku, w tym roku postanowiliśmy, że udostępnimy możliwość wysyłania i zgłaszania filmów drogą elektroniczną, która jest znacznie bardziej wygodna.

 

OKFA cieszy się ogromnym zainteresowaniem młodych twórców, odnoszę wrażenie, że co roku jest ich więcej.

To prawda, młodzi ludzie lubią nasz konkurs i chętnie wysyłają swoje filmy. Dziś zrobienie filmu jest o wiele prostsze, niż jeszcze 10 lat temu. Rewolucja technologiczna, która dokonuje się na naszych oczach bardzo temu sprzyja. Obecnie można nakręcić film smartfonem, więc znika pewna bariera dostępności do sprzętu. Jednak OKFA jest miejscem, gdzie prezentowane są produkcje twórców w bardzo różnym wieku. Spotkasz tu studenta szkoły filmowej, młodego entuzjastę, czy amatora, ale także dojrzałego filmowca.

W tym roku w Koninie pojawią się twórcy nastoletni. Bardzo dbamy o to, aby filmowa młodzież była obecna na naszym konkursie, dzięki temu będzie mogła zetknąć się nie tylko z opiniami doświadczonych artystów, ale także obejrzeć filmy swoich kolegów, dzięki czemu zapoznają się z innymi produkcjami i zorientują, co im w duszy gra. Walor edukacyjny jest dla nas bardzo ważny, staramy się o niego dbać najlepiej, jak tylko potrafimy.

 

Czy OKFA ma swoich wychowanków?

Oczywiście, że tak. Zdarza się, że twórcy nagrodzeni w przeszłości, wracają do nas jako jurorzy. W tym roku to Kuba Czekaj, który do Konina przyjeżdża niemal prosto z festiwalu w Cannes z nagrodą za najlepszy scenariusz. Od kilku lat w trakcie festiwalu prowadzimy także warsztaty filmowe, głównie poświęcone animacji filmowej, ponieważ ten gatunek cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży. W tym roku w konkursie będziemy prezentować film, zrobiony przez młodzież ze Starego Miasta, która wzięła udział w warsztatach w ubiegłym roku.

 

Kto w tym roku będzie oceniał filmy konkursowe?

Składowi jurorskiemu przewodniczyć będzie aktor Krzysztof Majchrzak, który jest w Koninie obecny od kilku lat, a także Łukasz Maciejewski filmoznawca i krytyk filmowy. Tego grona dopełnią reżyserzy i scenarzyści: Kuba Czekaj, scenarzysta Bartosz M. Kowalski i Jarosław Marszewski.

 

Pamiętam taką sytuację, która miała miejsce dwa lata temu. Jeden z filmów spotkał się z dość emocjonalną reakcją Krzysztofa Majchrzaka. Jego zachowanie potkało się z diametralnie różnymi komentarzami. Jedni twierdzili, że aktor zareagował zbyt ostro, drudzy, że od tego są właśnie tego rodzaju imprezy, aby młodzi filmowcy mogli oswoić się z krytyką. Jak to powinno wyglądać według ciebie?

Krzysztof Majchrzak jest artystą, ale przede wszystkim człowiekiem bardzo szczerym, który zawsze mówi to, co myśli. Pozwala mu na to przede wszystkim jego doświadczenie filmowe i temperament. Majchrzak nigdy jednak nikogo nie krzywdzi, nawet jeżeli zdarzy mu się zareagować w sposób bardziej gwałtowny. Zawsze jeszcze rozmawia w kuluarach, tłumacząc powody swojej oceny. Myślę, że korzystają na tym wszyscy twórcy, nie tylko młodzi.

 

Co poza filmami konkursowymi czeka nas podczas 63. edycji konkursu OKFA?

Tradycyjnie pierwszego dnia wybierzemy się w rejs po jeziorze Ślesińskim, jeziorach wąsowsko-mikorzyńskich i będzie to czas przeznaczony na nieskrępowane rozmowie o kinie. Odbędą się także warsztaty filmowe dla gimnazjalistów, młodzieży 15+ oraz dorosłych. Gościem specjalnym będzie Danuta Stenka, która spotka się z publicznością w piątek, a rozmowę z aktorką poprowadzi Łukasz Maciejewski. Wieczór wręczenia nagród uświetni koncert Moniki Brodki. Dla najmłodszych przygotowaliśmy poranek z krótkometrażowymi filmami animowanymi. Natomiast dla widzów dorosłych mamy bardzo ciekawą propozycję w postaci niemego filmu z muzyką i dubbingiem na żywo. Będzie to film pochodzący z 1920 roku „Znak Zorro” Freda Niblo.

 

PAULINA PACHULSKA – dyrektorka OKFA, Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby, najstarszego wydarzenia filmowego w Polsce. Absolwentka filologii polskiej na UAM w Poznaniu, specjalność dziennikarska, oraz studiów podyplomowych Menedżer kultury w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Pracuje w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.

Autorka lub współautorka i koordynatorka projektów filmowych, teatralnych i literackich, które otrzymały dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: „Posyłamy słowa – społeczna akcja popularyzująca czytelnictwo”, „Rozbieranie słowa – akcja poetycka”, „Cały świat w Półwiosku – warsztaty edukacji teatralnej”, „Teatr cieni – kopalnia możliwości”, „Europa w kinie – filmowa edukacja młodzieży”, „Nasza bajka – młodzi animatorzy w akcji”. Programuje i koordynuje cykl „Środy z kinem niezależnym” w CKiS – kinie Oskard. Nagrodzona dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne osiągnięcia w niezależnym ruchu filmowym (2014 r.) oraz nagrodą Prezydenta Miasta Konina (2010 r.) Zajęła II miejsce w plebiscycie Wielkopolski Człowiek Kultury 2015/2016 prowadzonym na antenie TVP Poznań.

 

CZYTAJ TAKŻE: W objęciach Dziesiątej Muzy. OKFA 2019

CZYTAJ TAKŻE: Dojrzewanie w cieniu wojny – film „Wilkołak”, reż. Adrian Panek

CZYTAJ TAKŻE: Sprawy nie zawsze do śmiechu. „Ale kino” 2018

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0