Bitewna zawierucha Kossaków

Jak co roku, w okresie jesienno-zimowym, Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy przygotowało dla odwiedzających kolejną wystawę kolekcjonerską.

Tym razem ekspozycja czasowa poświęcona jest najwybitniejszym przedstawicielom rodu Kossaków – Juliuszowi i Wojciechowi, ojcu i synowi, którzy w niezwykle poetycki, ale zarazem realistyczny sposób ilustrowali rzeczywistość okresu postromantycznego.

 

Sceny batalistyczne, malarstwo historyczne, czy zachwycające wizerunki koni (zwierząt ukochanych przez malarzy), to tylko niektóre dzieła, które będzie można wkrótce zobaczyć w dobrzyckim Pałacu.

Wśród najcenniejszych eksponatów na wystawie znajdą się między innymi: „Artyleria w odwrocie” (fragment panoramy Berezyna), czy „Stadnina przy wodopoju”.

Należy jednak zaznaczyć, że wystawa to również jedyna i niepowtarzalna okazja do zapoznania się z mniej popularną twórczością jednych z najwybitniejszych malarzy polskich.

 

Pochodzące z kolekcji prywatnej obrazy, pozwolą na nowo odkryć twórczość znanego rodu artystycznego Kossaków. 

Dopełnieniem  prezentowanego malarstwa będzie szeroka ekspozycja broni palnej oraz białej z okresu XVII, XVII i XIX wieku, a także genialne reprodukcje zbroi, które na każdym odwiedzającym zrobią kolosalne wrażenie.

 

Pochodzące z kolekcji prywatnej eksponaty (a w śród nich: karabele, szable polsko-węgierskie i talwary) pozwolą nieco bardziej namacalnie poczuć klimat prezentowanych obrazów oraz przenieść się w czasy bitewnej zawieruchy.

 

Do zobaczenia w świecie Kossaków!

Wystawę można oglądać do 27 lutego 2022 roku.

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch