Historia dobranocki

Głównym bohaterem wystawy prezentowanej w Muzeum Okręgowym w Pile  jest „Dobranocka”, krótki film animowany dla dzieci, emitowany w porze wieczornej – fenomen, który ukształtował kilka pokoleń Polaków.

Na drugim planie wystawy mamy szeroko zakrojony kontekst całej historii kina animowanego. Ta wystawa to podróż po ewolucji tej dziedziny sztuki, po różnych gatunkach bajek i technikach animacyjnych.

 

Na ekspozycji zaprezentowano 15 najważniejszych polskich bajek animowanych, m.in. „Bolka i Lolka”, „Reksia” oraz „Trzy misie”.

Wieczorne programy dla dzieci nadawane były w pierwszym programie TVP po godzinie 19.00. 2 października 1962 r. jako pierwszą polską dobranockę wyemitowano audycję telewizyjną pt. „Jacek i Agatka”. Do 1993 r. program nosił nazwę „Dobranocka”, a w latach późniejszych nadawany był w niedzielę i został nazwany „Wieczorynką”. Emisja ostatniej wieczorynki w Programie Pierwszym TVP odbyła się 30 sierpnia 2013 r. – była to brytyjska bajka pt. „Świnka Peppa”.

 

Wystawa staje się okazją do poznania wyjątkowej kolekcji przeróżnych przedmiotów kojarzonych z popularnymi animacjami dla dzieci. Dla starszych zwiedzających jest to sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa. Równocześnie ma ona na celu zaprezentowanie najmłodszemu pokoleniu fenomenu jakim była dobranocka.

 

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Dobranocek w Rzeszowie.

 

Na wystawie prezentowane są również artefakty związane z etapami powstawania bajki animacyjnej, np. ręcznie wykonane elementy dekoracji i rekwizytów, kadry filmów, scenopisy, udostępnione przez TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu.

 

Wystawa czynna do 16 stycznia 2022 roku.

Podziel się kulturą!
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch