Słowianie połabscy

Gnieźnieńska wystawa „Słowianie połabscy” opowiada o dziejach Połabian we wczesnym średniowieczu i prezentuje ponad 100 zabytków archeologicznych. Zapraszamy do Muzeum Początków Państwa Polskiego!

Połabianie to najbardziej na zachód wysunięta grupa plemienna Słowian (tereny dzisiejszych wschodnich Niemiec). Pomimo że znacząco wpłynęli oni na historię początków naszego państwa, według niektórych teorii nawet przyczynili się do przyjęcia przez Mieszka I chrztu, mało mówi się o nich w naszym kraju. A szkoda, bo stworzyli niezwykle interesującą kulturę, charakterystyczną dla całej zachodniej Słowiańszczyzny.

Na wystawie Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie zaprezentowano ponad 100 zabytków archeologicznych będących pozostałościami po Połabianach. Większa część z nich pochodzi z muzeów niemieckich i nigdy nie była pokazywana w naszym kraju. Prócz zabytków materialnych na ekspozycji znalazły się także źródła pisane dotyczące Połabian oraz mnóstwo ciekawostek.

Wystawa została przygotowana jest we współpracy z Brandenburgisches Landesamt für Denkmalpflege und Archäologisches Landesmuseum w Brandenburgu oraz Instytutem Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Wystawę można oglądać do 1 marca 2020 r.

 

Kuratorzy wystawy: Łukasz Kaczmarek (MPPPG) i dr Paweł Szczepanik (IA UMK)

Konsultacje naukowe: dr Felix Biermann oraz dr Thomas Kersting

Wystawę patronatem honorowym objął Konsul Generalny Niemiec we Wrocławiu Hans Jörg Neumann.

 

Realizacja filmu, zdjęcia: Rafał Cielek

ZOBACZ TAKŻE: 300 lat bambrów poznańskich

ZOBACZ TAKŻE: Festiwal Kultury Słowiańskiej „Koronacja Królewska”

ZOBACZ TAKŻE: „Brzemię” z nagrodą

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch