Światło Pamięci

Truizmem jest twierdzenie, że kultura zawsze była ludziom potrzebna. Że ich spajała i pomagała przetrwać, zwłaszcza w czasach trudnych, które wielokrotnie w historii miały miejsce. Dziś również ich doświadczamy.

Obecnie, w świecie szarpanym pandemią, budzącym w ludziach strach i permanentny niepokój, jeszcze intensywniej szukamy ratunku w kulturze i sztuce – w filmach, literaturze, fotografii, malarstwie, wreszcie w  muzyce.
 
 

Muzyczny ratunek mieszkańcom gminy Gołuchów przyniósł zespół GołBREAK wraz z kierującą nim Joanną Gogulską, dyrygentką, autorką kompozycji i aranżacji muzycznych, we współpracy z Witoldem Pelką i Sebastianem Kamionką.

W ramach projektu pt. „Światło Pamięci” przeprowadzone zostały warsztaty wokalne dla gołuchowskiej społeczności, zakończone poetyckim koncertem zaduszkowym, który odbył się 6 listopada, w sali OSP Gołuchów – w zgodzie ze wszystkimi obostrzeniami.

 

Podczas warsztatów ich uczestnicy szlifowali swoje umiejętności w zakresie emisji głosu, intonacji, doskonalili poczucie rytmu oraz sztukę interpretacji piosenek.

 

Nieprzypadkowy był dobór utworów.

Hołd oddano wielkim polskim poetom i muzykom: Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej, Czesławowi Miłoszowi, Julianowi Tuwimowi oraz Grzegorzowi Ciechowskiemu i Korze Jackowskiej. 

 

Koncert był również doskonałą okazją do wspomnienia niedawno zmarłych mieszkańców Gołuchowa, których życie i działalność zawodowa były związane z lokalną kulturą: Danuty Marek – wieloletniej kustosz gołuchowskiego zamku, Seweryny Grabowskiej i Jana Sobczaka  – założycieli i wieloletnich kierowników Zespołu Pieśni i Tańca „Tursko” oraz założycieli i wieloletnich kierowników Zespołu Pieśni i Tańca „Żychlinioki” Kazimiery i Edmunda Stasiaków. 

Upamiętniono także postaci związane z odleglejszą historią miejscowości, między innymi Izabelę i Jana Działyńskich.

 

 

Światło Pamięci, Joanna Gogulska, fot. J. J. Łojewscy

Światło Pamięci, Joanna Gogulska, fot. J. J. Łojewscy

Warsztaty stały się też doskonałą okazją do międzypokoleniowej integracji lokalnej społeczności. Wzięły w nim udział zarówno dzieci i młodzież, jak również osoby dorosłe, a także seniorzy.

Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowej z wydarzenia:

Projekt „Światło Pamięci” Joanny Gogulskiej został zrealizowany w ramach programu „Kultura w drodze” przygotowanego przez Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Założeniem programu było, żeby artyści i animatorzy kultury realizowali projekty artystyczne i edukacyjne, adresowane do mieszkańców tych miejscowości regionu, które oddalone są od wielkomiejskich centrów kultury.

O innych projektach „Kultury w drodze” przeczytasz:  tutaj

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch