fot. Z mediów społecznościowych autora

Goście Radziwiłłów: Tomasz Kontny

W październiku 2022 roku, w ramach programu pt. "Goście Radziwiłłów", odbyła się trwająca 4 tygodnie rezydencja literacka. W jej trakcie pięć osób pracowało nad swoimi autorskimi utworami.

Program „Goście Radziwiłłów” został zainicjowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w roku 2020.  

 

Rezydentów zaprosił Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie – Dom Pracy Twórczej.

Jednym z uczestników był autor komiksów Tomasz Kontny. W ramach Programu „Goście Radziwiłłów” przygotował utwór, którego tłem będzie telewizyjny cykl, w przeszłości emitowany w polskiej telewizji pt. „Niewidzialna ręka”.

Poniżej prezentujemy fragment. 

 

NIEWIDZIALNA RĘKA

 

Z archiwum Tomasza Kontnego

Z archiwum Tomasza Kontnego

STRONA 6

1. Retrospekcja. Noc. Wnętrze szklarni. Narzędzia – łopaty, grabie, taczka – uderzają o siebie, przewracają się na bok. Mały Aleksander odskakuje na bok.

RAMKA Z NARRACJĄ: Zgubiła mnie wiara, że agenci Ręki są nietykalni. Byłem zbyt pewny siebie.

2. Retrospekcja. Grubawy mężczyzna w podkoszulku i spodniach od piżamy, z dubeltówką w rękach – celuje w cień biegnącej postaci, który to cień przesuwa się po ścianie szklarni.

RAMKA Z NARRACJĄ: Hałas przyciągnął właściciela. Wypadł z domu i zaczął strzelać do złodziei.

3. Retrospekcja. Wnętrze szklarni. Koło głowy małego Aleksandra rozpryskuje się szkło. Odłamki szkła ranią mu twarz.

RAMKA Z NARRACJĄ: Wybrałem ucieczkę zamiast tłumaczeń.

4. Retrospekcja. Mały Aleksander przełazi przez rów z wodą – właśnie potyka się o jakiś kamulec. Za jego plecami widać pole obsiane zbożem, jeszcze dalej widać dachy szklarni i rozświetlony dom właściciela.

RAMKA Z NARRACJĄ: Poharatałem się, zwichnąłem nogę w rowie, ale zwiałem. Rodzicom powiedziałem, że potracił mnie motocykl.

5. Retrospekcja. Mały Aleksander biegnie poboczem drogi.

RAMKA Z NARRACJĄ: Ręką miała przecież działać w ukryciu.

 

POSTACIE

MACIEJ WRÓBEL – dwadzieścia parę lat. Wygląda jak chuligan – wygolona głowa, kurtka bomberka. Równie dobrze może pomóc staruszce, jak i okraść ją na przejściu. Przeciętnego wzrostu, niezbyt ładny (albo wprost brzydki? Za to charakterystyczny!. Jest gibki, zbudowany jak biegacz albo rowerzysta. Jest w nim mrok związany z trudną przeszłością, ale i naiwność, bo faktycznie na początku tej historii Maciej jest naiwniakiem.

ALEKSANDER KONIECZNY – ma circa 60 lat, ale powinien wyglądać na starszego. Jest mocno pomarszczony i schorowany, widać to po nim, zresztą chodzi z laseczką. Nosi okulary. Mimo, że wygląda na dość słabego, zachował jeszcze trochę młodzieńczej siły i werwy.

CICHY – rottweiler, wielki i groźny.

 

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
7
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0