fot. Mariusz Forecki

Jury sypnęło nagrodami

Dobiegł końca tegoroczny 61. Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby w Koninie. Festiwal szczególny – adresowany głównie do twórców amatorów i tych spoza głównego nurtu.

Z ponad stu czterdziestu nadesłanych filmów, komisja selekcyjna zakwalifikowała do konkursu 43 produkcje amatorskie, niezależne i studenckie. Filmy prezentowane w Koninie były bardzo zróżnicowane pod względem warsztatowym i artystycznym. Już sama ilość zgłoszeń pokazuje, że zapaleńców kina nie brakuje, a ruch amatorski stale się powiększa.

OKFA jest festiwalem szczególnym, otwartym dla publiczność, ale adresowanym głównie do filmowców spoza głównego nurtu.

Publiczność dość słabo uczestniczyła w pokazach, pełne sale w tym przypadku są chyba marzeniem ściętej głowy. Dlaczego? Bo ci, którzy wychowali się na komercyjnych i telewizyjnych produkcjach, z rzadka wykazują zainteresowanie czymś, spoza tego kręgu.

OKFA ma zresztą inne zadanie. Ma przede wszystkim uczyć i stwarzać szansę dla tych filmów, które nie mają możliwości na masowe zaistnienie. Sam konkurs przygotowywany jest w sposób niezwykle pieczołowity, uczestnicy mają zapewnione świetne warunki, niektórzy z nich przyjeżdżają do Konina od kilkudziesięciu lat.

W tym roku udało się zgromadzić bardzo mocny skład jurorski, któremu przewodził aktor Krzysztof Majchrzak. Razem z nim kinu niezależnemu przyglądali się: Łukasz Maciejewski-filmoznawca i krytyk filmowy, Leszek Dawid- reżyser i scenarzysta, Arkadiusz Tomiak- operator filmowy i telewizyjny oraz dziennikarz Daniel Antosik. Obok głównego jury obradowały jeszcze dwa składy, jury młodych oraz jury społeczne. Konkurs od lat zamyka otwarte omawianie filmów przez jurorów, co jest rzeczą niezwykle cenną dla samych twórców. To chwila, w której autorzy mogą dowiedzieć się o słabych i mocnych aspektach swoich dzieł. Może warto byłoby się zastanowić, czy w przyszłości poza dyskusją jurorów z twórcami, nie wzbogacić konkursu o praktyczne warsztaty rzemiosła filmowego? Taki pomysł wielokrotnie przewijał się w kuluarach rozmowach.

Nagrody przyznano w trzech kategoriach.

Wśród filmów amatorskich zwyciężył film Krzysztofa Jankowskiego „Kemping”. Nagrodę w tej samej kategorii zdobył film „Irek” Wojciecha Wikarka, na wyróżnienie zasłużył dokument Aleksandry Folczak „Muszę sobie trampki kupić”.

Zdobywcą Grand Prix OKFA 2015 w kategorii film niezależny jest „Mleczny brat” w reżyserii Vahrama Mkhitaryana. Nagroda powędrowała także w ręce Teresy Czepiec za film „Superjednostka”. Wyróżnienie zdobył film Mateusza Głowackiego „Sonda o mężczyznach”.

Zdobywcą nagrody głównej w kategorii filmów studenckich został film Martina Ratha „Arena”. Nagrodę otrzymał film fabularny „Źle nam z oczu patrzy” Arka Biedrzyckiego. Wyróżnienie otrzymała Vita Drygas za film „Nóż w wozie”.

Konkurs zamknęła gala wręczenia nagród, którą uświetnił recital pianisty Leszka Możdżera. Kolejna OKFA dopiero za rok, jest więc czas na kręcenie filmów, które być może będzie można zobaczyć podczas przyszłorocznej edycji konkursu.

Poniżej galeria zdjęć z gali wręczenia nagród w 61. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych im. prof. Henryka Kluby, Konin 2015. Wydarzenie uświetnił recital pianisty Leszka Możdżera.

 

CZYTAJ TAKŻE: Męskie Granie w Poznaniu: Orkiestra naszych czasów

CZYTAJ TAKŻE: Czas przedstawienia – życie spektaklu. „Dwunastu gniewnych ludzi” w Teatrze Nowym

CZYTAJ TAKŻE: Rzeczy, których nie wyrzucimy. Rozmowa z Agatą Maszkiewicz

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0