fot. Materiały organizatora

Koncert z okazji jubileuszu Paula Esswooda – Teatr Wielki zaprasza do Auli UAM!

Arcydzieło muzyki oratoryjnej w interpretacji artystów Teatru Wielkiego w Poznaniu. Za pulpitem dyrygenckim – Paul Esswood, znawca muzyki barokowej, a zarazem dostojny Jubilat, ponieważ koncertem świętować będziemy 80. rocznicę Jego urodzin. Kto pamięta wrześniową prezentację „Jephthy” pod batutą Esswooda, ten wie, że wiek to nie metryka. 

Paul Esswood to jeden z wiodących kontratenorów na świecie. Od kilku lat, wykorzystując swe ogromne doświadczenie w wykonywaniu muzyki baroku, zajmuje się także dyrygenturą. Jako solista występował na najważniejszych scenach europejskich i amerykańskich. Współpracował m.in. z Teatro alla Scalla. Brał także udział w wielu znaczących festiwalach (Salzburg, Graz, Aix-en-Provence). W swoim niezwykle obszernym repertuarze ma najważniejsze dzieł Händla, Mozarta, Haydna, Schumanna, Schuberta oraz utwory współczesnych kompozytorów. Philip Glass z myślą o nim napisał operę „Akhnaten”, a Krzysztof Penderecki powierzył mu partię Śmierci w „Raju utraconym”.

 

Paul Esswood, fot. Magda Ośko

Paul Esswood, fot. Magda Ośko

W dorobku Paula Esswooda znajduje się przeszło 150 nagrań, wśród nich opery Monteverdiego, dzieła J. S. Bacha, m.in. nagrania wszystkich kantat pod kierownictwem muzycznym Nicolausa Harnoncourta i Gustava Leonhardta dla wytwórni Teldec.

Esswood jest profesorem Royal Academy of Music, gdzie prowadzi zajęcia z interpretacji wokalnej utworów barokowych. Prowadzi także kursy mistrzowskie dla młodych śpiewaków na różnych uczelniach muzycznych. Za swoją działalność w upowszechnianiu muzyki baroku został uhonorowany w 1992 roku nagrodą Händel-Preis.

 

Na festiwalu w Chichester (Wielka Brytania) prowadził opery Henry’ego Purcella „The Fairy Queen” oraz „Król Artur”. W Krakowie wraz z Capella Cracoviensis wykonał oratorium „Izrael w Egipcie” Händla. Dyrygował także na Varazdin Baroque Evenings Festival w Chorwacji światową premierą opery „Pompeo Magno” Cavalliego, która to realizacja została uhonorowana Nagrodą im. Ivana Lukačica.

fot. Teatr Wielki im. St. Moniuszki w Poznaniu

fot. Teatr Wielki im. St. Moniuszki w Poznaniu

Z poznańską Operą Esswood współpracował trzykrotnie: w 2016 roku objął kierownictwo muzyczne nad „Dydoną i Eneaszem” Purcella w reżyserii Daniela Stachuły (spektakl został zrealizowany w ramach Laboratorium Teatru Operowego), dwa lata później poprowadził koncertowe wykonanie „Juliusza Cezara w Egipcie” Händla, we wrześniu 2021 zainaugurował sezon koncertowym wykonaniem „Jephty” Händla.

W ramach koncertu, który poprowadzi wystąpią:

 

Monika Mych-Nowicka – sopran
Piotr Kalina – tenor
Jarosław Bręk – baryton
Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu
przygotowanie Chóru: Mariusz Otto

 

Zapraszamy w imieniu poznańskiego Teatru Wielkiego!

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0