fot. z archiwum projektu

Koniński Teatr Tańca w Teatrze na Peryferiach

6 października 2021 artyści Konińskiego Teatru Tańca zaprezentowali się w Gminnym Ośrodku Kultury w Brzeźnie podczas wieczoru „Koniński Teatr Tańca w Teatrze na Peryferiach”.

Podczas wydarzenia widzowie mogli zobaczyć etiudy choreograficzne w wykonaniu nie tylko Konińskiego Teatru Tańca, ale również zespołu Dance Avenue z Brzeźna oraz etiudę solową Marii Chrysostomou z Cypru. To był wyjątkowy wieczór poświęcony sztuce tańca reprezentowanej zarówno przez amatorów jak i profesjonalistów z tej dziedziny.

 

Artyści Konińskiego Teatru Tańca – Katarzyna Łapaj, Agnieszka Łapaj-Lewandowska, Kinga Furmaniak, Weronika Skórzewska – zaprezentowali fragmenty spektaklu pt. „Dowód bardzo osobisty” w choreografii Katarzyny Łapaj. Ten spektakl to próba zdefiniowania prawdy o tym co nas łączy, nas – czyli społeczność miasta Konina.

 

 

fot. z archiwum projektu

fot. z archiwum projektu

W poszukiwaniu wspólnego mianownika choreografka stworzyła mapę myśli do pytania – z czym kojarzy Ci się Konin? Na podstawie uzyskanych odpowiedzi powstała struktura spektaklu. Wśród mnogości skojarzeń wyłoniły się kluczowe dla kreacji hasła: Festiwal, Huta, Kopalnia, Elektrownia.

 

A zatem Konin i jego integralna, przemysłowa strona oraz kultura i artystyczna strona miasta.

 

Swą prezentacją artyści Konińskiego Teatru Tańca próbowali stawiać pytania:

 

fot. z archiwum projektu

fot. z archiwum projektu

  • Czy młodzi ludzie planują przyszłość w Koninie?
  • Czy lubią tu wracać? Co by zmienili?
  • Jaki wpływ na region, społeczność czy jednostkę miał rozwijający się tu przemysł?

 

„Dowód bardzo osobisty” nie był gotową odpowiedzią, ale skłaniał do refleksji nad otaczającą nas rzeczywistością. 

fot. z archiwum projektu

fot. z archiwum projektu

Jako support Konińskiego Teatru Tańca zaprezentowały się zespoły Dance Avenue I oraz Dance Avenue II prowadzone przez Danutę Pydyńską, działające na co dzień w Gminnym Ośrodku Kultury w Brzeźnie.

 

Oba zespoły podczas wcześniej przeprowadzonych warsztatów, miały możliwość pracowania nad choreografiami pod okiem Katarzyny Łapaj. Finalnie etiudy zaprezentowane zostały również 6 października.

Gościem podczas wieczoru „Koniński Teatr Tańca w Teatrze na Peryferiach” była również Maria Chrysostomou. Artystka z Kalla Dancing Studio z Cypru, która zaprezentowała własną etiudę choreograficzną solową zatytułowaną „Horyzont”. Za fotorelację oraz reportaż video odpowiada Bartosz Furmaniak – Czarny Lisek Films.

 

Spektakl pt. „Dowód bardzo osobisty” został zrealizowany w ramach programu „Kultura w drodze”, przygotowanego przez Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Założeniem programu było, żeby artyści i animatorzy kultury realizowali projekty artystyczne i edukacyjne, adresowane do mieszkańców tych miejscowości regionu, które oddalone są od wielkomiejskich centrów kultury. O innych projektach „Kultury w drodze” przeczytasz: tutaj

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
1
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0