Sebastian Gabryel

Zatrzymaj się na chwilę!

„Śpiewam o naturalnej potrzebie wolności i oderwania się na moment od codziennego zgiełku i kumulacji różnych spraw. O podróżach i beztroskich chwilach, w czasie których nie trzeba się martwić o bieżące obowiązki. Czasem warto nabrać dystansu do otaczającego świata, uśmiechnąć się, złapać wiatr w żagle i choć na chwilę spróbować poczuć się całkiem wolnym” – mówi szesnastoletni kaliski piosenkarz Marcel Tułacz, który właśnie debiutuje solowym singlem.

Anna Kochnowicz-Kann

Sztuka i okolice: Ludzkie gadanie

„Gdzie diabeł dobranoc mówi do ciotki / Gdzie w cichej niezgodzie przyszło nam żyć…” pisała Agnieszka Osiecka, śpiewała Maryla Rodowicz. Lata temu, rzecz jasna. Tu diabeł dobranoc nie mówił, ale niezgoda z całą pewnością panowała powszechnie. Na placu Defilad w Warszawie między 7 a 9 listopada pojawiło się ponad trzy tysiące ludzi kultury z całej Polski, by głośno powiedzieć, że mają dość obecnej polityki, a właściwie jej braku, od lat lekceważenia przez wszystkich dziedziny życia, która jest przestrzenią ich aktywności i elementem scalającym narodową wspólnotę, o czym zdajemy się nie pamiętać.

Sebastian Gabryel

Kiedy w oczach nie ma już życia

„Pisząc «Lacquer Eyes», myślałem o moim dziadku, który chorował na alzheimera i odszedł rok temu. Nie byłem przygotowany na obserwacje, które poczyniłem, kiedy jego choroba postępowała – nie byłem gotowy na jego przemianę z zabawowego, inteligentnego i bardzo mądrego inżyniera w niemal pustą skorupę po człowieku, którym był. Mówię «niemal», bo były momenty, kiedy miało się wrażenie, że część tej jego bogatej osobowości szukała jeszcze głosu, ale choroba szybko przykrywała ją swoim całunem” – mówi Witek Brylewski, który wspólnie z Karolem Chapko tworzy enigmatyczny, rockowy projekt Sour Blood.

Stefan Drajewski

Co łączy Agnieszkę Duczmal ze szkołą baletową?

D
Kontrast Wyłącz ruch