fot. Materiały organizatora

Poznań po raz kolejny stanie się stolicą literatury!

W pierwszy weekend marca (6-8.03.2020) odbędą się Poznańskie Targi Książki. Swoją obecność zapowiedziało ponad 140 wystawców, mnóstwo autorów, a na zwiedzających czekać będzie wiele atrakcji. Jak co roku Targom Książki towarzyszyć będzie wystawa z cyklu "Mistrzowie Ilustracji", poświęcona Januszowi Grabiańskiemu - Wielkopolaninowi, jednemu z najwybitniejszych polskich ilustratorów, przedstawicielowi Polskiej Szkoły Ilustracji.

Podstawą Targów Książki jest oczywiście prezentowanie, sprzedaż i promocja książek, co czynią wydawcy na swoich stoiskach. Dla Czytelników to doskonała okazja do zapolowania na nowości, a także uzupełnienia własnych zbiorów o wartościowe tytuły w atrakcyjnych cenach. Goście Targów będą mogli oglądać książki przeznaczone dla odbiorców w każdym wieku, reprezentujące wszystkie gatunki, łącznie z książką naukową i popularnonaukową.

 

To druga edycja tej imprezy, która jest kontynuatorką „Poznańskich Spotkań Targowych. Książka dla Dzieci i Młodzieży” odbywających się w Poznaniu od 2001 roku. Jest ona organizowana równolegle z Targami Edukacji, a oba te wydarzenia wspaniale się uzupełniają, oferując program towarzyszący wypełniony wydarzeniami zarówno dla młodych, jak i dorosłych odbiorców.

Poza ekspozycją i sprzedażą książek na stoiskach, goście targowi będą mogli wziąć udział w wydarzeniach zaplanowanych w bogatym programie merytorycznym Targów. Będą wystawy, spotkania autorskie, konferencje, warsztaty i panele dyskusyjne. Wystawa z cyklu „Mistrzowie Ilustracji” poświęcona zostanie w tym roku znakomitemu, nieżyjącemu już Wielkopolaninowi, Januszowi Grabiańskiemu.

 

To jego wspaniałe prace stanowią graficzną oprawę kultowego dziś „Elementarza” Mariana Falskiego, z którego pisania i czytania uczyły się pokolenia Polaków. W czasie swego pracowitego życia Grabiański zilustrował ponad 100 książek, w tym takie tytuły jak „Cudowna Podróż”, „Rogaś z Doliny Roztoki”, „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, czy „Przygody Tomka Sawyera”.

Zaprojektował też serie znaczków przedstawiających rasy psów i kotów. Zasłynął również jako autor słynnej kampanii promującej PLL LOT, w tym charakterystycznych plakatów, które do dziś są niekiedy wykorzystywane wizerunkowo przez tę firmę. Jak co roku, odbędzie się również wystawa z cyklu Salon Ilustratorów, prezentująca dokonania młodych twórców ilustracji, a także wystawy pokonkursowe polskiej i czeskiej sekcji IBBY. Szczególną atrakcją będzie wystawa prac dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach inspirowana wierszami poznańskiego poety, Józefa Ratajczaka.

 

Premiera wystawy odbędzie się 6 marca 2020 roku w czasie Poznańskich Targów Książki na Terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W kolejnych miesiącach zostanie pokazana w Poznańskim CK Zamek oraz – tradycyjnie – w kilku wielkopolskich miastach, m.in. Gnieźnie, Nowym Tomyślu, Lesznie, Wrześni i rodzinnych dla Janusza Grabiańskiego Szamotułach. 

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0