fot. Mariusz Forecki

Prowincjonalia 2017. Gąssowski o uczciwości

Zawsze znajdzie się ktoś taki jak mój bohater, kto będzie bronił fundamentalnych wartości. Spotkałem takich ludzi w swoim życiu. Scenariusz mojego filmu powstał w oparciu o osobiste doświadczenia – zwierza się Tomasz Gąssowski, reżyser filmu „Baraż”, uznanego przez publiczność Prowincjonaliów za najlepszą krótkometrażową fabułę.

ADAM OLAF GIBOWSKI: Pański film „Baraż” opowiada o świecie prostych i jasnych wartości. Główny bohater, dawniej lider klubu piłkarskiego, nie chce ulec namowom powrotu na boisko, ponieważ nie godzi się na sprzedawanie meczów. Skąd pomysł na taki scenariusz?

TOMASZ GĄSSOWSKI: Pomysł na scenariusz zrodził się z moich własnych doświadczeń. Sam przez wiele lat byłem trenerem lokalnego klubu piłkarskiego, w małej miejscowości pod Warszawą i to bezpośrednio sprowokowało mnie do napisania scenariusza.

 

Pański bohater jest uczciwy do szpiku kości, w tej kwestii nie wyobraża sobie pójścia na jakiekolwiek ustępstwa czy kompromisy. Myśli pan, że tacy ludzie jeszcze istnieją?

Oczywiście, że tak, to dla mnie nie ulega wątpliwości. Zawsze znajdzie się ktoś taki jak mój bohater, kto będzie bronił fundamentalnych wartości. Sam takich ludzi spotkałem w swoim życiu.

 

„Baraż” jest przykładem kina bezpretensjonalnego. Coraz rzadziej spotykamy takie filmy w polskim kinie. Dlaczego wybrał pan proste środki wyrazu?

Wynikało to z pewnej prostej przyczyny. Skoro napisałem scenariusz, który opowiada proste i podstawowe rzeczy o życiu, uznałem że muszę dostosować do tego odpowiednie środki filmowe. Nie można z tej historii zrobić superprodukcji, bo będzie to nieautentyczne. Taki film nigdy nie obroniłby się na ekranie.

 

Do kogo jest adresowany ten film?

Myślę, że odbiorcą mojego filmu może być każdy człowiek, który potrafi myśleć krytycznie. Film ma bardzo czytelne przesłanie, ta historia może wydarzyć się wszędzie. Uniwersalność obrazu sprawia, że każdy z nas może identyfikować się z akcją, którą widzi na ekranie.

 

Trochę zaskoczył mnie odtwórca roli głównej, Jacek Borusiński. Dotąd kojarzony był raczej z komedią i kabaretem, a nie z poważnymi, dramatycznymi rolami.

Rzeczywiście, Jacek kojarzy nam się raczej z humorem i dowcipem, ale jak się okazuje jest aktorem bardzo wszechstronnym, który sprawdza się w różnych okolicznościach. Wszyscy, którzy do tej pory widzieli „Baraż”, zachwycali się właśnie Jackiem.

TOMASZ GĄSSOWSKI – reżyser, kompozytor, członek Polskiej Akademii Filmowej. Jego film „Baraż” został doceniony na Warsaw Film Festival, a publiczność Prowincjonaliów uznała go za najlepszy krótkometrażowy film fabularny

 

CZYTAJ TAKŻE: Prowincjonalia 2017. Łoziński o psychoterapii

CZYTAJ TAKŻE: Prowincjonalia 2017. To idzie młodość!

CZYTAJ TAKŻE: Prowincjonalia 2017. Anna Seniuk z Jańciem

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0