fot. archiwum Agnieszki Osieckiej/Fundacja Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej

Przyjemność tekstów

Od: 26/10/2018

Do: 28/10/2018

Przy tekstach Agnieszki Osieckiej wielu z nas śmiało się i płakało, wzruszało i przeklinało rzeczywistość, miało nadzieję i chciało od życia więcej. Już wkrótce będzie można przypomnieć sobie te wszystkie chwile podczas galowych koncertów Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”, którego organizatorem jest w tym roku Teatr Nowy w Poznaniu.

Pierwsza edycja Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”odbyła się w 1998 roku. Pomysłodawczynią imprezy była Maria Szymonik, która przeprowadziła jeden z ostatnich wywiadów z artystką.

 

Podczas rozmowy, dotyczącej między innymi kwestii związanych z językiem i posługiwaniem się słowami, Osiecka mówiła „za trywializacją języka kryje się trywializacja duszy” i ubolewała, że we współczesnych piosenkach tekst przestaje mieć znaczenie.

Gdy władze warszawskiej Pragi chciały zorganizować wydarzenie upamiętniające artystkę, pojawił się pomysł, aby stworzyć konkurs, podczas którego usłyszeć będzie można piosenki z tekstami Osieckiej. Ideę tę poparli Agata Passent – córka poetki oraz przyjaciele: Magda Umer, Magda Czapińska i Jan Borkowski. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, a konkurs, który nie miał ograniczeń wiekowych, zaczął przyciągać liczne rzesze uczestników.

W 2000 roku dyrektorem artystycznym 3. edycji został Jerzy Satanowski, a współorganizatorem festiwalu Teatr Atelier w Sopocie. Podczas tej edycji Program III Polskiego Radia objął festiwal patronatem medialnym, a koncert finałowy, prowadzony przez Magdę Umer, odbył się w Studiu im. Agnieszki Osieckiej. Od 2001 roku odbywają się tameliminacje do festiwalu, które wcześniej miały miejsce w Dzielnicowym Centrum Promocji Kultury na Pradze.

POPULARNOŚĆ I PRESTIŻ

Podczas kolejnych edycji Konkurs „Pamiętajmy o Osieckiej”zdobywał coraz większą popularność i prestiż. Jan Borkowski, podsumowując 12. edycję, napisał: „Pierwsza moja refleksja po ostatnim akordzie galowego koncertu w Teatrze Roma wiązała się z drogą, jaką przebył Konkurs w ciągu 12 lat swej egzystencji, od pomyślanej dla amatorów skromnej imprezy w dzielnicowym ośrodku kultury Pragi Południe do Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej” 2009 w słynnej radiowej Trójce, Teatrze Atelier w Sopocie i na największej scenie musicalowej w Warszawie, stając się – w mojej ocenie – najważniejszą, najbardziej prestiżową w środowisku imprezą tego typu”.

Plakat 21. edycji Konkursu

Koncerty w ramach kolejnych edycji odbywały się na scenach teatralnych stolicy: w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy, Teatrze na Woli, Teatrze Roma czy Och-Teatrze i cieszyły przychylnością władz, m.in. patronatami honorowymi kolejnych prezydentowych: Jolanty Kwaśniewskiej, Marii Kaczyńskiej, Anny Komorowskiej i Agaty Kornhauser-Dudy.

PERSPEKTYWA UCZESTNICZKI

W 2013 roku uczestniczką i laureatką konkursu była znana wielkopolskiej publiczności Julia Rybakowska – aktorka Teatru Nowego w Poznaniu, która zwyciężyła sopocki etap 16. edycji, a w konkursie głównym otrzymała drugą nagrodę i nagrodę publiczności.

Pytana o udział w konkursie wspomina: „Mogę powiedzieć, że od zawsze chciałam wziąć udział Konkursie „Pamiętajmy o Osieckiej”. W liceum namiętnie słuchałam płyt, na których śpiewali laureaci poprzednich edycji –tobyła dla mnie sfera marzeń. Aż w pewnym momencie, gdy zaczęłam grać w teatrze i poznałam muzyków, wszystko ułożyło się tak, że postanowiłam spróbować. Podjęłam decyzję, rozpoczęłam poszukiwania tekstów, wybrałam piosenki.

Na pierwszy etap przesłuchań pojechałam do Warszawy bardzo wcześnie rano, żeby zdążyć wrócić na spektakl, który wieczorem grałam w Poznaniu. Może ten pęd był dobry, bo choćby nie wiadomo jak się było przygotowanym, stres jest zawsze. Potem był etap w Sopocie, który wspominam niezwykle miło. Tydzień nad morzem, w najpiękniej położonym teatrze w Polsce, warsztaty z Jerzym Satanowskim, wieczorne koncerty, a po każdym z nich siedzenie na tarasie, na plaży, niekończące się rozmowy, poznawanie nowych ludzi i wymiana doświadczeń. To był bardzo piękny czas!

Finałowy występ w Teatrze Roma w Warszawie był spełnieniem moich marzeń. Tam oceniało nas drugie jury, całość odbywała się w atmosferze wielkiego święta. Zawsze mówię każdemu, kto waha się czy wziąć udział w tym konkursie, żeby się nie zastanawiał. To wielka przygoda i jeden z najprzyjemniejszych konkursów, w którym brałam udział”.

Dla Julii Rybakowskiej udział w konkursie stał się początkiem dalszej pracy z tekstami Agnieszki Osieckiej. W Teatrze Nowym w Poznaniu powstał jej autorski spektakl – recital „Osiecka. Byle nie o miłości”, który do dziś jest w repertuarze.

ZMIANA ORGANIZATORA

Agnieszka Osiecka, fotografia z archiwum Agnieszki Osieckiej/Fundacja Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej

W latach 2002–2017 organizatorem konkursu była Fundacja Okularnicy. W 2018 roku organizację Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”przejął Teatr Nowy w Poznaniu. Piotr Kruszczyński, dyrektor teatru, informując o nowym przedsięwzięciu, mówił:

 

„Osiecka raczej nie może nam się znudzić; Osiecka wciąż będzie nas zaskakiwać. Przejmując organizację Festiwalu od Fundacji Okularnicy, odczuwam brzemię wielkiej odpowiedzialności, ale i – wraz z uczestnikami 21. Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego – niezwykłą ciekawość odkrywania”.

Zgłoszenia do Konkursu przyjmowane były do 31 maja. Każdy z uczestników musiał przygotować dwie piosenki ze słowami Agnieszki Osieckiej. Pierwszy etap eliminacji, na który przyjechało prawie 200 osób z całej Polski, odbył się 11, 12 i 13 czerwca 2018 w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie. Do drugiego etapu zaproszono: Małgorzatę Biniek, Martę Burdynowicz, Katarzynę Hołyńską, Annę Jastrzębską, Jowitę Kropiewnicką, Aleksandrę Samelczak, Martę Skowierę, Alinę Szczegielniak, Małgorzatę Walendę oraz Piotra Zubka. Do finału – z pominięciem warsztatów w Sopocie – jurorzy zaprosili również Julię i Marię Kępisty.

Drugi etap Konkursu odbywał się w dniach 6–12 sierpnia w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie.

 

Jury przyznało wyróżnienie Marcie Burdynowicz, która otrzymała również nagrodę publiczności. Trzecie miejsce zdobyła Małgorzata Walenda, drugie Jowita Kropiewnicka, a pierwsze Anna Jastrzębska.

WIELKI FINAŁ

Wkrótce nastąpi trzeci etap, w ramach którego odbędą się koncerty finalistów w Muzeum Powstania Warszawskiego i w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie oraz trzydniowa gala finałowa 21. edycji Konkursu w Teatrze Nowym w Poznaniu, podczas której odbędzie się ceremonia wręczenia nagród oraz koncerty galowe. W wywiadzie dotyczącym sezonu 2018/2019 Piotr Kruszczyński zapowiadał: „Pierwszego wieczoru, 26 października, planujemy występ wszystkich 11 finalistów, a w czasie obrad jury i liczenia głosów widzów, czyli zanim dowiemy się, jaki jest werdykt, wystąpi ubiegłoroczny laureat – zespół Kagyuma z przygotowanym specjalnie dla teatru Nowego 45-minutowym recitalem złożonym z utworów Agnieszki Osieckiej. W sobotę 27 października zobaczymy wszystkich nagrodzonych, a później jako gwiazda wieczoru wystąpi zespół De Mono, który na zamówienie Teatru Nowego zaprezentuje godzinny koncert piosenek Osieckiej.

 

Ostatniego dnia, w niedzielę 28 października poza laureatami konkursu dwukrotnie wystąpi Marcin Januszkiewicz – jeden z najciekawszych głosów na polskiej scenie – ze swoim fantastycznym recitalem «Osiecka po męsku»”.

Przed wielkopolską publicznością prawdziwe trzydniowe muzyczne święto, przyjemność słuchania tekstów Agnieszki Osieckiej i emocje związane z finałem 21. edycji Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”.

Ceremonia wręczenia nagród oraz koncerty galowe odbędą się w Teatrze Nowym w Poznaniu: 26–28 października 2018 (Duża Scena).

Pisząc ten tekst, korzystałam z materiałów zamieszczonych na stronie okularnicy.org.pl i materiałów Teatru Nowego w Poznaniu.

Werdykt 21. Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego PAMIĘTAJMY O OSIECKIEJ
Jury w składzie: Agata Passent, Magdalena Kumorek, Bartosz Chajdecki, Paweł Królikowski i Janusz Strobel, przyznało trzy nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz dwa wyróżnienia.

LAUREACI NAGRÓD:
1. nagroda – Małgorzata Walenda
2. nagroda – Jowita Kropiewnicka
3. nagroda – Aleksandra Samelczak

WYRÓŻNIENIA
Julia i Maria Kępisty, Anna Jastrzębska

 

CZYTAJ TAKŻE: Tutaj każdy student jest artystą. Rozmowa z Łukaszem Chrzuszczem
CZYTAJ TAKŻE: AKTOR, AKTOR! Debiuty, transfery i występy gościnne
CZYTAJ TAKŻE: Wampir i psuja w teatrze. Rozmowa z Janem Czaplińskim

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0