Rock przez cały rok, czyli kontrkultura w zabytku
Opublikowano:
26 lutego 2015
Od:
Do:
Początek:
Koniec:
Zabytkowy spichlerz z poł. XIX w. w Jarocinie, w którym mieści się niezwykłe, multimedialne muzeum jarocińskich festiwali i polskiego rocka, został zgłoszony do konkursu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zabytek Zadbany”.
Spichlerz służył niegdyś jako magazyn zboża dla pobliskiego majątku rodziny Radolińskich (właścicieli Jarocina do XVII w.), po II wojnie użytkowany był przez Gminną Spółdzielnię Samopomoc Chłopska. Od lipca 2014 r. działa w nim muzeum jarocińskich festiwali rockowych i polskiego rocka – Spichlerz Polskiego Rocka, odwiedzane przez fanów z całej Polski.
Muzeum otwarto uroczyście 17 lipca 2014 r., w przeddzień jarocińskiego festiwalu. Pomysł był genialny. Tylko w Jarocinie – w którego historię wpisane są Wielkopolskie Spotkania Młodych (od początku lat 70.) i legendarny Festiwal Muzyków Rockowych (od 1980 r. z przerwą do dziś) – mogło powstać nowoczesne muzeum polskiego rocka.
Autorami koncepcji wystawy są Robert Jarosz i Leszek Gnoiński, badacze kultury niezależnej, autorzy wielu publikacji na ten temat.
Nazwa muzeum – Spichlerz Polskiego Rocka nie tylko nawiązuje do historii miejsca, w którym się mieści, ale także oddaje jego charakter.
– To nie izba pamięci, ale żywy magazyn muzyki, multimedialne i interaktywne muzeum polskiej muzyki rockowej, miejsce gromadzenia, badania i udostępniania zbiorów z nią związanych – mówi Julia Rzepka, koordynatorka projektu.
Multimedialna, interaktywna ekspozycja w muzeum składa się z 14 modułów tematycznych, takich jak np. kobiecy rock, Big Beat, punk rock czy fonografia polskiego rocka. Można na niej zobaczyć zdjęcia (profesjonalne, przekazane przez prywatne osoby, ale także pochodzące ze zbiorów UB!), nagrania muzyczne i filmowe z koncertów, filmy dokumentalne na temat festiwalu (nakręcone specjalnie dla muzeum), wejściówki, karnety, plakaty, pamiątkowe koszulki, czy eksponaty przekazywane przez artystów rockowych (np. słynne glany Renaty Przemyk).
Całość wpisana została w charakterystyczny kontekst społeczno-polityczny, w jakim funkcjonowały festiwale. Znakomicie oddają to, ignorujące cenzurę teksty utworów (prezentowane w muzeum), wykonywanych podczas kolejnych festiwali – w obecności sporej liczby tajniaków pod sceną. Parter dwupiętrowego Spichlerza został zaadaptowany na klubokawiarnię, w której odbywają się koncerty oraz spotkania. Interesująca aranżacja Kłaput Project dodaje dodatkowego uroku.
Elementem promocji muzeum jest projekt „Z kontrkultury w popkulturę”, w ramach którego powstają na murach Jarocina wielkoformatowe murale, nawiązujące do historii polskiego rocka.
Konkurs „Zabytek Zadbany” (przeprowadzany pod nadzorem Generalnego Konserwatora Zabytków) premiuje obiekty, których renowację przeprowadzono w ostatnich latach, szczególnie pieczołowicie i starannie. Oceniane są w kilku kategoriach. Jarociński spichlerz został zgłoszony jako zabytek zaadaptowany do nowej funkcji. Jego konserwacja trwała dwa lata i prowadzona była ze środków Gminy Jarocin, Powiatu Jarocińskiego i Unii Europejskiej (w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013) oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Prócz jarocińskiego spichlerza do konkursu zostały zgłoszone trzy obiekty z Wielkopolski: wieża ciśnień w Kościanie (kategoria adaptacji obiektów zabytkowych), zespół trzech zabytkowych wiatraków w Osiecznej (kategoria specjalna architektury i konstrukcji drewnianych), poznańska willa przy ul. Berwińskiego, którą użytkuje Radio Merkury (kategoria utrwalenie wartości zabytkowej pojedynczego obiektu). Wyniki konkursu, którego organizatorem jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, będą znane na początku kwietnia.
CZYTAJ TAKŻE: Czytajmy książki świadomie: Festiwal Fabuły 2018
CZYTAJ TAKŻE: Łukasz Pawlak: Jestem z innej bajki
CZYTAJ TAKŻE: O Glacy strach pisać