fot. Grupa Circus Ferus

Serce Polski

29 października 2020 roku, na scenie przy Ośrodku Kultury w Luboniu odbył się pokaz spektaklu plenerowego pt. „Serce Polski” Grupy Circus Ferus. Gościem specjalnym widowiska był Zespół Śpiewaczy „Szarotki” działający przy Ośrodku Kultury w Luboniu.

Projekt rozpoczął się 2 października spotkaniem organizacyjnym, w którym uczestniczyli przedstawiciele Grupy Circus Ferus i Ośrodka Kultury w Luboniu. Zostały wówczas ustalone warunki wydarzenia i harmonogram prac.

 

Artyści, którzy gościnnie wystąpili w spektaklu „Serce Polski” zostali wyłonieni w drodze konkursu.

15 pażdziernika w Ośrodku Kultury w Luboniu odbyły się eliminacje, w których główną nagrodę – czyli gościnny udział w spektaklu pt. „Serce Polski” – otrzymał Zespół Śpiewaczy „Szarotki” działający przy Ośrodku Kultury w Luboniu.

 

Ze względu na ówczesną sytuację epidemiologiczną w kraju eliminacje odbyły się w formie zdalnej – bezpiecznej dla uczestników wydarzenia.

Szarotki

Zespół śpiewaczy „Szarotki” powstał w 2003 roku z inicjatywy Ireny Podżerek, miłośniczki starych melodii. Członków zespołu łączy wielka miłość do przedwojennych piosenek i wieloletnia znajomość. Szarotki reprezentują Luboń na licznych Przeglądach Zespołów Śpiewaczych w zaprzyjaźnionych miejscowościach: Komornikach, Wirach, Łęczycy, Krzykosach, Swarzędzu, a także występują w Poznaniu.

 

Zespół Śpiewaczy Szarotki, fot. z archiwum Zespołu

Zespół Śpiewaczy Szarotki, fot. z archiwum Zespołu

Każdego roku, w maju, zespół bierze udział w obchodach ogólnopolskiego Święta Niezapominajki.

Zespół Szarotki swoim śpiewem urozmaica również miejskie uroczystości, występując między innymi na Bibie w Lasku. Za całokształt działań muzycznych, zespół Szarotki otrzymał nagrodę Siewca roku 2017 w kategorii Kultura.

Serce Polski

Temat „Serce Polski” Zespół Śpiewaczy „Szarotki” zinterpretował w następujący sposób:

 

„Serce Polski – dla nas to kwestia miłości do ludzi – współbraci, tolerancja i wyrozumiałość. Tylko szanując siebie nawzajem możemy czuć się dobrze wśród swojej społeczności, działać dla jej dobra, sławić jej kulturę i tradycję. To również szacunek dla historii, umiłowanie ziemi, którą zawsze nosi się w sercu.”

 

Zespół przesłał nam również nagranie występu:

Spektakl

29 października w Ośrodku Kultury w Luboniu zaprezentowany został spektakl plenerowy „Serce Polski” Grupy Circus Ferus z gościnnym udziałem Zespołu Śpiewaczego „Szarotki”.

 

W związku z rządowymi obostrzeniami, widownia została okrojona do 25% publiczności. Ze względu na sytuację epidemiologiczną, jaka w tym dniu panowała, Zespół „Szarotki” (składający się wyłącznie z seniorek i seniorów) zdecydował w ostatniej chwili, że nie wystąpi osobiście, gdyż stanowi to zbyt duże ryzyko zdrowotne dla jego członków.

 

Serce Polski, plakat

Serce Polski, plakat

Grupa Circus Ferus otrzymała od Zespołu nagranie piosenki „Poczkaj, poczkaj” wykonywanej przez „Szarotki”, które zostało odtworzone w momencie, w którym na scenie miał pojawić się Zespół.

Fizyczna nieobecność Zespołu w spektaklu oraz ich głos dobywający się z głośników sprawiły, że pusta scena nabrała symbolicznego wyrazu – jak opowiadali później widzowie spektaklu, był to „poruszający i mocny moment przedstawienia, obrazujący obecne czasy”.

 

Dzięki temu spektakl „Serce Polski”, który jest komedią, nabrał na chwilę poważnego charakteru i ukazał obecną, bardzo aktualną rzeczywistość, z którą codziennie się mierzymy.

 

Zarówno Grupa Circus Ferus, Zespół Śpiewaczy „Szarotki”, jak i Ośrodek Kultury w Luboniu wyrażają nadzieję, że w przyszłości uda się jeszcze raz zorganizować pokaz spektaklu w Luboniu – tym razem przy pełnej widowni i z osobistym udziałem Zespołu Śpiewaczego „Szarotki”.

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0