fot. okładki questów

Śremskie questy

Questy to nowy sposób na poznawanie lokalnej historii. I to bardzo ciekawy sposób. To rodzaj gry terenowej, w której uczestnik lub uczestnicy pokonują indywidualnie lub w grupie wyznaczoną trasę, rozwiązując po drodze przygotowane rebusy. Na koniec odgadują hasło i - dochodząc do wyznaczonego celu - zdobywają symboliczny skarb.

Dzięki questom możemy odkrywać mało znane miejsca, historie i lokalne tajemnice. Zwrócić uwagę na miejsca, rzeczy i fakty na co dzień niedostrzegane. Questy to pomysł na aktywne spędzanie czasu w gronie rodziny i przyjaciół, a także nieoceniona pomoc dydaktyczna dla nauczycieli, którzy dostają do ręki gotowy i bardzo ciekawy pomysł na zapoznanie dzieci i młodzieży z lokalną historią.

Nic więc dziwnego, że questy stają się coraz bardziej popularne.

Questing

„Pomysł na questing narodził się w USA. Pierwsze questy zostały przygotowane przez amerykańską organizację non-profit, Vital Communities z White River Junction w stanie Vermont.” – mówi Monika Bulińska dyrektorka Stowarzyszenia Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego – Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości, które jest w Śremie niekwestionowanym liderem tworzenia i upowszechniania questów.

 

okładka questu

okładka questu

Pierwsze questy w Polsce powstały w Bałtowie. Projekt „Bałtów – polska stolica questigu” rozpoczął się w 2010 roku. Trwał kilkanaście miesięcy. Wzięło w nim udział 20 młodych wolontariuszy, członków klubu „Junior Bałt”. W tym czasie uczestniczyli w warsztatach i konsultacjach, przeszukiwali archiwa i biblioteki, przyglądali się okolicy, rozmawiali z ludźmi. Pod okiem trenera questingu Łukasza Wilczyńskiego stworzyli 10 questów – ścieżek edukacyjnych, które rozpropagowali wśród turystów, wycieczek szkolnych i dostarczyli do gospodarstw agroturystycznych w okolicy.

 

„Pierwsze wielkopolskie trasy zostały opracowane w pracowni krajoznawczej WBPiCAK w Poznaniu ponad 10 lat temu. W 2012 roku WBPiCAK zorganizowała w Jaszkowie koło Śremu pierwsze spotkanie połączone ze szkoleniem, podczas którego uczestnicy poznali zasady tworzenia questów. Na koniec grupa uczestników miała za zadanie wspólne stworzenie questu dotyczącego Jaszkowa. Początkowo wydawało nam się to trudne, jak każda nowa rzecz, ale wspólna grupowa praca przyniosła nadspodziewanie udane efekty. I tak powstał pierwszy quest. Od tamtego czasu powstało już 12 questowych tras dotyczących samego Śremu i najbliższej okolicy.” – mówi Monika Bulińska.

 

W zasadzie wszystkie zostały napisane przez tą samą grupę osób, zainspirowaną podczas warsztatów w Jaszkowie. Monika Bulińska i Anna Michalak to autorki większości z nich. Ale w pisanie zaangażowali się również inni – regionaliści, lokalni liderzy, pasjonaci, m.in. Marek Pioch, Beata Szymąńska, Karolina Adamczak.

W powstawaniu kolejnych pomagali też członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z Zaborowa i Brodnicy, członkowie Stowarzyszenia Miłośników Dziedzictwa Narodowego im. gen. Józefa Wybickiego, a także uczestnicy warsztatów organizowanych przez Stowarzyszenie Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego – Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości.

 

Kreatywnością wykazali się również uczniowie niektórych śremskich szkół.

Monika Balińska mówi:

 

okładka questu

okładka questu

„Ta zabawa wciąga. Cały czas szukamy nowych pomysłów, nowych tematów, nowych miejsc. Ważne jest stworzyć grupę, która zajmie się szukaniem materiałów, opracowaniem trasy i pisaniem. W takiej grupie zawsze znajdzie się ktoś znający lokalną historię, ktoś kto odszuka pasujące do historii miejsca, stworzy trasę gry. Komuś innemu za to łatwo przychodzi ułożenie z tego wszystkiego zgrabnej rymowanej historii. Te „rymowanki” są dla questu niezwykle ważne. W zabawny sposób przedstawiają fakty, uatrakcyjniają przyswajanie wiedzy, zaciekawiają. Praca nad powstaniem questu zajmuje nam około miesiąca. Potem należy go jeszcze przetestować, czym zajmują się osoby nie biorące udziału w jego tworzeniu. Chodzi tu bowiem o sprawdzenie, czy wszystko jest w porządku, czy da się przejść trasę w określonym czasie i czy wszystkie szczegóły są dostrzegalne. A na koniec jeszcze graficzne opracowanie całości i można wyruszać na trasę.”

 

Tym, co czyni questy jeszcze bardziej atrakcyjnymi, jest fakt, że nie wymagają żadnej infrastruktury, są dostępne dla każdego i zawsze, wystarczy tylko pobrać interesujący nas quest ze strony internetowej i wydrukować, lub odwiedzić punkt IT, w którym otrzymamy go za darmo.

 

Trasy możemy pokonywać pieszo, rowerem czy też samochodem, w zależności od wybranego wariantu

Na terenie regionu śremskiego mamy do wyboru 12 questów : „Błogosławiony w Jaszkowie”, „Królewski Śrem, czyli z duchem od klasztoru do klasztoru”, „Czartoryski i Dolska historie nieznane”, „Wiejskie kościoły – skarb regionu”, „Z narodowym akcentem”, „O wielkopolskim organiczniku i działaniach bez liku”, „O zakochanym lotniku i niejednym pomniku”, „O wielkiej bitwie i Kosynierach oraz o ksiąskich bohaterach”, „Powstańczym tropem żołnierskim krokiem”, „Rowerowy Baraniak”, „Na szlaku brodnickich figur”, „Zaborowo, okolice i nieodkryte tajemnice”, „Historia Manieczek z Józkiem i Janem w tle”.

Ponad 50 wielkopolskich questów oferuje bezpłatnie Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury. Wszystkie dostępne są na stronie www.region.wielkopolska.pl

 

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
1
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0