fot. Materiały organizatora

Środa z kinem niezależnym on-line

Centrum Kultury i Sztuki w Koninie zaprasza na Środę z kinem niezależnym! Po krótkiej przerwie cykl wraca w wersji on-line! Dopóki znów nie będzie można spotkać się w kameralnym kinie Oskard, CKiS stwarza możliwość kontaktu z niezależnym filmem w sieci.

27 maja od godziny 18.00  – przez kolejne 7 dni – na fanpage’u CKiS w Koninie na Facebooku Epicentrum Kultury (link w wydarzeniu) oraz na kanale YouTube – dostępny będzie do obejrzenia zestaw 6 filmów:

Najlepszy Scenariusz: „Morale”, Niemcy, reż. Lukas Nathrath, 13’06’’
Najlepsza Reżyseria „Rodzice”, Rosja, reż. Evgeniy Shemanov, 28’
Najlepsze Zdjęcia „Wstań”, Francja, reż. Pierre Le Gall & Sarah Malléon, 19’27’’
Najlepszy Montaż „Punkt bifurkacji”, Rosja, reż. Leonid Gardash, 20’
Najlepsza Scenografia „Franka”, Białoruś, reż. Mitry Semenov-Aleinikov, 29’21’’
Najlepsza Animacja „Wir”, Francja, reż. Thomas Lagana, 6’27’’

Centrum Kultury i Sztuki w Koninie od kilku lat proponuje widzom „Środy z kinem niezależnym” – podwójny seans z Najlepszymi Niezależnymi Krótkimi Filmami Świata, czyli festiwalem Grand OFF.

 

13. edycja tego wydarzenia odbyła się pod koniec ubiegłego roku, dając przegląd wyjątkowych produkcji offowego nurtu wszystkich kontynentów.

Plakat zapowiadający wydarzenie "Środa z kinem niezależnym on-line", fot. Materiały organizatora

Plakat zapowiadający wydarzenie „Środa z kinem niezależnym on-line”, fot. Materiały organizatora

Liczby wyglądają imponująco: 90 członków Kapituły – przedstawicieli środowisk filmowych niemal 30 krajów – nominowało spośród 3500 zgłoszeń ze 133 państw kilkadziesiąt produkcji w 11 kategoriach. Podczas majowego i czerwcowego seansu prezentowane będą projekcje laureatów tych sekcji.

Cykl „Środy z kinem niezależnym” ma na celu prezentowanie i popularyzowanie produkcji spoza głównego obiegu dystrybucyjnego.

 

To działanie pozwala odbiorcom uświadomić sobie różnorodność kina (zwłaszcza młodym, którzy nie wiedzą o istnieniu innych obszarów poza mainstreamem), a także zapoznać się z jego innowacyjnymi formami.

Ukazuje bogactwo filmowej twórczości amatorskiej czy studenckiej. Spełnia też funkcje edukacyjną i promocyjną wobec jednego z najważniejszych wydarzeń realizowanych przez konińskie CKiS, jakim jest OKFA – Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych im. Prof. Henryka Kluby – najstarsze przedsięwzięcie filmowe w kraju, stanowiąc niejako łącznik pomiędzy kolejnymi edycjami festiwalu.

 

 

Zwyczajowo seanse odbywają się w ostatnią środę miesiąca (styczeń – maj, wrzesień – listopad). Zdarza się, że projekcji towarzyszy spotkanie z gościem, gdzie zapraszane są osoby, które z różnych perspektywach mogą wypowiedzieć się na temat zjawiska, jakim jest kino niezależne (twórcy, krytycy, programerzy, koordynatorzy projektów filmowych).

W ciągu pięciu lat regularnych pokazów przybliżono widzom wiele uznanych filmowych wydarzeń o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym, (w ramach programu Konin odwiedzili  m.in. filmowcy Tomasz Śliwński, Aneta Kopacz, Iwo Kondefer, Andrzej Kołodyński (miesięcznik „Kino”), Łukasz Maciejewski (Szkoła Filmowa w Łodzi), Jarosław Jaworski (MFF Tofifest), Piotr Kardas (O!PLA), Marcin Pawlukiewicz (Filmowe Podlasie Atakuje!), Krzysztof Brzezowski (Szkoła Filmowa w Łodzi), Marcin Radomski (KinoRozmowa), Agnieszka Zając (MFF Etiuda & Anima).

 

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0