fot. Mariusz Forecki

Więcej Miłobędzkiej w Chodzieży

Tworzy wyjątkową poezję kontemplacyjną, w której ciągła redukcja sprawia, że język, jakby wyzwolony z pęt przypadkowych słów, zyskuje ogromną siłę – pisała o jej wierszach Justyna Sobolewska. Krystyna Miłobędzka, jedna z najwybitniejszych współczesnych poetek, Wielkopolanka - otrzymała Honorowe Obywatelstwo Miasta Chodzieży.

Poetkę wyróżniono za ogromny wkład w polską kulturę oraz jej związki z lokalną społecznością. Akt wręczono podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej. – Mamy nadzieję, że dla poetki była to niezapomniana podróż do miasta, w którym spędziła swoją młodość. Nie mam jednak wątpliwości, że wręczenie honorowego obywatelstwa jest jeszcze ważniejsze dla chodzieskiej społeczności, w szczególności dla  szkoły, o której Krystyna Miłobędzka nigdy nie zapomniała i której również jest honorową absolwentką – mówi Jacek Gursz, burmistrz Miasta Chodzieży. Poetka ukończyła chodzieskie liceum w 1950 r.

„(…) chciałoby się wymyślić sobie język, wyminąć wszystkie słowa, które są. To jest najprostsze pragnienie. Zrobić coś na nowo. Wyminąć język, posłużyć się przedmiotem. Przebiec to, wykonać, ale nie mówić” – tak o swojej poezji mówiła autorka w jednym z wywiadów.

Krystyna Miłobędzka (z domu Łuczkiewicz) urodziła się w 1932 r. w wielkopolskim Margoninie. Jej ojciec był dyrektorem Szkoły Leśnej z siedzibą w pałacu Skórzewskich i tam poetka spędziła najmłodsze lata.

Zadebiutowała w 1960 r. cyklem poetyckim „Anaglify”. Jest laureatką wielu nagród poetyckich, w tym m.in.: nagrody im. Barbary Sadowskiej (1992), Fundacji Kultury (1993), nagrody Ministra Kultury (2001) oraz Nagrody Literackiej Czterech Kolumn za całokształt twórczości (2003). Tom „Po krzyku” został nominowany do nagrody Nike w 2005 r.

O ostatnim jej tomiku poetyckim „Dwanaście wierszy w kolorze” (2012) Joanna Krenz pisała:

„Utwory Miłobędzkiej można rozsyłać jak pocztówki, połączyć wersy o tych samych kolorach, nawet zagrać w karty. Z tą wszakże świadomością, że te kombinacje są pociągającą najwyższe konsekwencje ingerencją w porządek świata”.

 

Krystyna Miłobędzka, fot. Mariusz Forecki

Krystyna Miłobędzka, fot. Mariusz Forecki

Miłobędzka jest także autorką scenariuszy i przedstawień teatralnych dla dzieci oraz prac teoretycznych poświęconych teatrowi dziecięcemu. Najwięcej z jej scenariuszy zrealizował Teatr Lalki i Aktora Marcinek w Poznaniu. Pracowała też w słupskim Teatrze Lalek „Tęcza” oraz w teatrach lalkowych we Wrocławiu i Wałbrzychu, a także prowadziła zajęcia z eksperymentalnych form dramatu i teatru na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. „Teksty sceniczne Miłobędzkiej to zarówno kawałek historii teatru dziecięcego w Polsce, jak i kolejne świadectwo przypominające o jej niespożytej poetyckiej wyobraźni” – pisał Łukasz Zatorski. Poetka mieszka w Puszczykowie.

Podczas uroczystości nadania honorowego obywatelstwa uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Chodzieży przedstawili program poetycko-muzyczny oparty na wierszach Krystyny Miłobędzkiej.

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0