fot. Kajetan Nowak, Zespół Folklorystyczny "Marynia" na Ukrainie

Zostań ambasadorem kultury

Do 31 maja w Departamencie Kultury UMWW trwa nabór zgłoszeń do programu pt. „Ambasador kultury”, służącego nawiązywaniu i podtrzymywaniu kontaktów pomiędzy artystami z Wielkopolski i zagranicy.

Międzynarodową wymianę kulturalną samorząd województwa wielkopolskiego realizuje od początku swego istnienia. Z biegiem lat nabrała ona charakteru systemowego w postaci programu grantowego „Ambasador Wielkopolskiej Kultury”. W jego ramach artyści z Wielkopolski, którzy otrzymali zaproszenia do udziału w międzynarodowych wydarzeniach artystycznych, mogli uzyskać wsparcie finansowe związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem swojej prezentacji.

 

To dzięki temu programowi w roku 2019 aż 11 podmiotów artystycznych z Wielkopolski uczestniczyło w międzynarodowych festiwalach, odbywających się w wielu krajach Europy, a także w Japonii.

Ambasadorami w roku 2019 zostali między innymi: Zespół Folklorystyczny „Marynia” z Wronek, który prezentował wielkopolskie tańce podczas Festiwalu Folklorystycznego „Etnovyr” we Lwowie, Grupa Baletowa „Gwiazda” z Ostrowa Wielkopolskiego, która brała udział w International Dance Competiton „Prague Dance Open” w Pradze, Polski Teatr Tańca, który wystawił swój niezwykły spektakl „Żniwa” w Teatrul de Balet Sibiu, Chór Dziewczęcy „Skowronki”, który wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „3 rd International Music Meeting Japan 2019 Tokyo”, a także Zespół Folklorystyczny „Snutki”, który promował region podczas Bałkańskiego Festiwalu Folklorystycznego, odbywającego się w bułgarskiej Warnie.

Ambasador w pandemii

Pandemia koronawirusa sprawiła, że w roku 2020 program „Ambasador Wielkopolskiej Kultury” zrealizowany został w ograniczonym zakresie. Andrzejowi Pakule udało się wziąć udział w programie rezydencyjnym w „Cite Internationale des Arts” w Paryżu organizowanym przez Instytut Francuski, a Pierwsza Poznańska Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele zaprezentowała się podczas międzynarodowego festiwalu, odbywającego się w Czechach. 

Ambasador dziś

Pomimo wielu ograniczeń związanych z przekraczaniem granic, jak również obostrzeń, które trzeba zastosować przy organizacji wydarzeń kulturalnych, w roku 2021 program służący wspieraniu kontaktów międzynarodowych w kulturze jest realizowany, choć w nieco zmienionej formule.

 

Pierwsza Poznanska Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele (PPNOU) na Czech Ukulele Festival, fot. Stowarzyszenie Synteza

Pierwsza Poznańska Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele (PPNOU) na Czech Ukulele Festival, fot. Stowarzyszenie Synteza

Tym razem ma on nazwę „Ambasador Kultury” i możliwe jest w jego ramach zarówno pozyskanie środków potrzebnych na udział artystów lub grup z Wielkopolski w wydarzeniach kulturalnych odbywających się poza granicami Polski, jak również zaproszenie artystów z zagranicy w celu włączenia ich udziału do wydarzeń kulturalnych na terenie Wielkopolski. 

Na realizację tegorocznego programu Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył kwotę 150.000 zł, przy czym maksymalnie można uzyskać wsparcie w wysokości 15.000 zł.

 

Szczegóły oraz dokumenty do pobrania tutaj:

Regulamin

Wniosek

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0