fot. Mariusz Forecki

Bibliotekarze z pasją

W bibliotekach to nie książki są najważniejsze, ale pracujący w nich ludzie – podkreślał podczas gali z okazji XVI Wielkopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, rzecznik WBPiCAK, Wojciech Biedak. Na wtorkowej uroczystości w Scenie na Piętrze Estrady Poznańskiej najbardziej zasłużonym bibliotekarzom wręczono nagrody i wyróżnienia.

„Dzisiejsze biblioteki to nie tylko wiedza. To wielostronna przyjemność z czytania oraz budowanie więzi międzyludzkich. Kto wie, czy ten trzeci element nie jest najważniejszy” – mówił podczas inauguracji prowadzący galę, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury, Wojciech Biedak. I dodał: „Zwłaszcza w kraju, który ma jeden z najniższych współczynników wzajemnego zaufania ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. W bibliotekach to nie książki są najważniejsze, ale pracujący w nich ludzie. Wielu z nich zarabia najniższą krajową. Już najwyższy czas to zmienić”.

Wielkopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek to wyraz podziękowania bibliotekarzom za ich pracę, realizację nowatorskich działań na rzecz czytelnictwa i uczestnictwa w kulturze oraz podejmowanie działań w zakresie modernizacji siedzib bibliotek. Podczas spotkania uhonorowane zostały osoby aktywnie promujące czytelnictwo, kreujące nowoczesny wizerunek swoich instytucji, a także sprawiające, że wielkopolskie biblioteki stanowią atrakcyjne i przyjazne miejsce, otwarte dla wszystkich.

Odznaki honorowe „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego otrzymali:

  • Małgorzata Grzelak, dyrektorka Biblioteki Publicznej Gminy Strzałkowo – za wieloletnią, wiodącą aktywność na rzecz osób starszych, chorych i niepełnosprawnych oraz współpracę z wieloma organizacjami społecznymi;
  • Wiesław Walas, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kępnie – za promocję kultury i sztuki, realizację nowatorskich projektów oraz dokumentowanie historii regionu;
  • Jerzy Kondras, dyrektor Biblioteki Publicznej im. Heliodora Święcickiego w Śremie – za działanie na rzecz rozwoju i integracji regionu śremskiego.

Listy gratulacyjne od Marszałka Województwa Wielkopolskiego odebrali: Henryk Janasek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie oraz Ewa Bukowska, dyrektorka Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej im. Arkadego Fiedlera.

Wyróżnienia „Templum Libri” w tym roku przyznano:

  • Liliannie Dorodzale-Kowalewskiej, dyrektorce Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Czerniejewie, za działania literacko-edukacyjne dla młodych użytkowników biblioteki i współpracę ze szkołami;
  • Włodzimierzowi Grabowskiemu, dyrektorowi Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim, za działalność wydawniczą promującą historię i walory turystyczne Gminy Ostrów Wielkopolski; Adamowi Borowiakowi, dyrektorowi Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu, za rozwijanie działalności edukacyjnej w sieci filii bibliotecznych oraz modernizację infrastruktury bibliotek na terenie miasta Kalisza;
  • Jackowi Gurszowi, burmistrzowi Chodzieży i przewodniczącemu Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski – za wspieranie działalności kulturalnej.

Nie obyło się bez wręczenia odznaczeń Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego. Medal Labor Omnia Vincit otrzymali: Elżbieta Rożnowska –dyrektorka Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wągrowcu, Jadwiga Gidel – dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Tomaszewskiego w Kościanie, Halina Radoła – instruktorka powiatowej Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu, Krystyna Dąbrowska – kierowniczka Działu Gromadzenia, Opracowywania i Udostępniania Zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Władysław Nielipiński, instruktor ds. amatorskiego ruchu artystycznego Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Dodatkowo odznaczenia Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego „Najlepsze w Polsce” odebrały:

  • Barbara Matysek-Szopińska, dyrektorka Domu Polskiego – Zakrzewskiego Domu Kultury, za kultywowanie tradycji lokalnych i patriotycznych
  • Bolesława Nawrocka, dyrektorka Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, za krzewienie czytelnictwa i animacje kultury.

Gala była dobrą okazją do podsumowania ubiegłego roku. Obecnie w Wielkopolsce działa 230 bibliotek (118 w miastach, 112 na wsiach), 451 filii bibliotecznych (39 w Poznaniu, 115 w innych miastach i 336 na wsiach), 108 punktów bibliotecznych oraz 43 Dyskusyjnych Klubów Książki. Księgozbiór wszystkich wielkopolskich bibliotek to prawie 12 milionów woluminów, zaś zbiory specjalne (w tym audiobooki) to kolejne ponad pół miliona jednostek. Ponadto w bibliotekach można korzystać ze 126 czytników e-booków. W 2016 roku wielkopolskie biblioteki publiczne miały ponad pół miliona czytelników, którym łącznie wypożyczono ponad 10 milionów książek, co daje trzy książki na osobę.

Uroczystość dopełnił krótki recital ballad i pieśni rosyjskich, przygotowany i wykonany przez Andrzeja Lajborka, aktora Teatru Nowego w Poznaniu. „Zawsze miło jest spotkać się z ludźmi, którzy posiadają swoją pasję. I to tak wielką, że w ogóle nie baczą na to, że właściwie nie otrzymują za nią pieniędzy… Wiedzą o tym, a mimo tego kochają swoją robotę” – podkreślił artysta. W ramach uroczystości aktor zaprezentował fragment swojego najnowszego programu pt. „Dwie drogi”, wykonując kilka pieśni słynnego rosyjskiego barda i poety, Bułata Okudżawy.


Uroczystość z okazji XVI Wielkopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, odbyła się we wtorek 16 maja o godz. 12 w Scenie na Piętrze Estrady Poznańskiej (ul. Masztalarska 8). Organizatorem wydarzenia była Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu (ul. Prusa 3).

 

CZYTAJ TAKŻE: Ale jazz! Poznańska Piętnastka

CZYTAJ TAKŻE: Z poznańskiej płytoteki: Maksymilian Święch

CZYTAJ TAKŻE: Trup w magistracie

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0