fot. Obrzyckie Stowarzyszenie Miłośników Ptaków; spacer ornitologiczny

Kto im dał skrzydła?

Dwa lata temu, w sierpniu, startowali jako kółko ornitologiczne, działające przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Obrzycku. W ubiegłym roku, we wrześniu, zarejestrowali Obrzyckie Stowarzyszenie Miłośników Ptaków.

Na ptasich spotkaniach gościli m.in. Marcina Kostrzyńskiego, Sławka Rubachę, Piotra Tryjanowskiego, Marzenę Białowolską.

 

Teraz zapraszają mieszkańców na piknik rodzinny „Ptaki bliżej nas”, który odbędzie się 17 września o godz. 15.00 na kompleksie sportowym Orlik w Obrzycku.

„Nawzajem się uskrzydlamy.” – mówi Marek Pióro, który został prezesem stowarzyszenia na kolejną kadencję.

 

Marek Pióro, to autor takich książek o ptakach, jak „Plamka mazurka”, „Kalendarz ptaków”, „Ptaki doliny Biebrzy i Narwi”. Mieszka w Obrzycku i tu zaczęła się jego największa życiowa pasja – ptasia przygoda.

Ptasie spotkania

Najpierw prowadził poczytnego bloga o ptakach, potem został autorem ptasich książek, a że często zaglądał do obrzyckiej biblioteki, o swojej pasji opowiadał pani dyrektor Magdalenie Góreckiej.

 

Magdalena Górecka i Marek Pióro z prezydentem Rzeczypospolitej Ptasiej, fot. Marta Konek

Magdalena Górecka i Marek Pióro z prezydentem Rzeczypospolitej Ptasiej, fot. Marta Konek

Skuteczny był w tym dzieleniu się pasją, bo po pierwsze pani dyrektor w niebo zaczęła częściej spoglądać, wypatrując skrzydlatych mieszkańców Obrzycka, a po drugie stwierdziła, że skoro Obrzycko ma swojego pisarza, grzechem byłoby nie wykorzystać tego potencjału.

Nie każde miasteczko może pochwalić się autorem rozpoznawanym przez ptakolubów z całej Polski. Nie w każdym miasteczku występuje tyle ciekawych gatunków, ile miłośnicy ptaków wypatrzyli w Obrzycku.

I od tych rozmów się zaczęło. Najpierw stworzyli kółko ornitologiczne i zaczęli zapraszać mieszkańców Obrzycka na rozmowy o ptakach, a że apetyt rośnie w miarę jedzenia, spróbowali realizować kolejne pomysły, w tym spotkania z przyrodnikami piszącymi o ptasich mieszkańcach pól i lasów.

 

Rzeczpospolita Ptasia, fot. Marta Konek

Rzeczpospolita Ptasia, fot. Marta Konek

„W tym bardzo mi pomogło to, że przez tyle lat prowadziłem bloga. Dzięki „Plamce mazurka” poznałem wiele ciekawych osób. Łatwiej było mi zadzwonić z pytaniem o to, czy ktoś zechce do nas przyjechać. ” – opowiada Marek Pióro.

 

Ptasie spotkania cieszyły się sporym zainteresowaniem i choć część gości zgodziła się na występy non profit, to jednak trzeba było znaleźć sposób na pozyskanie dodatkowych środków.

Obrzyckie Stowarzyszenie Miłośników Ptaków

Wreszcie w Starostwie Powiatowym w Szamotułach zarejestrowane zostało Obrzyckie Stowarzyszenie Miłośników Ptaków. Trzon organizacji stanowili Kamila Daniel, Magdalena Górecka, Piotr Nowak i Marek Pióro.

 

Zarząd Obrzyckiego Stowarzyszenia Miłośników Ptaków, fot. z archiwum OSMP

Zarząd Obrzyckiego Stowarzyszenia Miłośników Ptaków, fot. z archiwum OSMP

Potencjał tkwiący w ptasich pasjonatach dostrzegł włodarz Obrzycka i wsparł działania organizacji dotacjami z Urzędu Miasta.

Członkowie stowarzyszenia zaprosili mieszkańców na spacery ornitologiczne po okolicy. Jak mówią, miały one na celu poznanie stanu, liczebności oraz rozmieszczenia poszczególnych gatunków ptaków, pogłębianie wiedzy na temat ich biologii i ekologii, a także zagrożeń i możliwości ich ochrony.

Na spacerach wokół komina się nie skończyło, bo stowarzyszenie zorganizowało dwa wyjazdy do Parku Narodowego Ujście Warty. 

 

„Zgłębialiśmy zagadnienia związane z zasadami ochrony ptaków i ich siedlisk.” – opowiada Kamila Daniel, na co dzień pracownik Urzędu Gminy Obrzycko.

Goście, goście…

Lista prelegentów, którzy pojawili się w Obrzycku dzięki ptasim pasjonatom, jest imponująca, zważywszy na skromne środki, jakimi dysponują i stosunkowo krótki okres działalności.

 

Szkolenie z Krzysztofem Koniecznym, fot. z archiwum OSMP

Szkolenie z Krzysztofem Koniecznym, fot. z archiwum OSMP

Dwa razy w Obrzycku gościł Marcin Kostrzyński – autor filmów przyrodniczych i znany popularyzator przyrody.

O ptakach występujących w wielkopolskich parkach krajobrazowych opowiadał dyrektor ZPKWW Rafał Śniegocki. Z „Gawędą o ptakach” przyjechał do Obrzycka prof. dr hab. Piotr Tryjanowski, dyrektor Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Ornitolog i prezes Stowarzyszenia Ochrony Sów Sławek Rubacha opowiadał o ptakach nocy podczas spotkania: „Dobry wieczór z sowami”. Roman Kubacki przedstawił ptaki występujące w Izraelu. Prelekcję pt. „Dolina Noteci przyroda i człowiek” wygłosił Przemek Wylegała, ornitolog z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”.

 

Spotkanie z Marzeną Białowolską, fot. z archiwum OSMP

Spotkanie z Marzeną Białowolską, fot. z archiwum OSMP

O tym „Jak chronić i dbać o dzikie zwierzęta w mieście” opowiedziała Marzena Białowolska, prezeska Fundacji Dzikich Zwierząt.

Podczas wakacji zorganizowane zostały objazdowe warsztaty fotografii podróżniczej z Radosławem Siekierzyńskim, prezesem Okręgu Wielkopolskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody.

 

„Nasze działania cieszą się coraz większą popularnością. Na spotkania przychodzi coraz więcej osób, przyjeżdżają miłośnicy przyrody z sąsiednich powiatów. Myślimy o tym, żeby rozszerzyć działalność i zmienić nazwę naszej organizacji na Obrzyckie Stowarzyszenie Miłośników Przyrody. Będziemy mogli więcej zdziałać, nie tylko dla ptaków.” – opowiada prezes Marek Pióro.

 

Uczą się od najlepszych. O tym, jak zamienić przyrodniczą pasję w produkt turystyczny i markę nakręcającą promocję regionu, rozmawiali z przedstawicielami Towarzystwa Przyjaciół Słońska, gdzie przy Parku Narodowym Ujście Warty powstała Rzeczpospolita Ptasia.

 

Potencjał do działania jest, wszak Obrzycko położone jest nad Wartą i otaczają je malownicze lasy.

Ptaki bliżej nas

W ramach projektu pt. „Ptaki bliżej nas” dofinansowanego w ramach Konkursu Mikrodotacji Wielkopolska Wiara 2022, swoim doświadczeniem z zakresu ochrony przyrody dzielił się z członkami stowarzyszenia Krzysztof Konieczny, prezes Fundacji Przyrodniczej „pro Natura”.

 

„Na przykładzie „Czynnej ochrony przyrody w dolinie Łachy” poznaliśmy mechanizmy, dzięki którym można chronić najcenniejsze fragmenty otaczającego nas środowiska.” – opowiadają.

 

W planach jest wyjazd do Centrum Przyrodniczego w Trzcinicy Wołowskiej i zwiedzanie społecznych rezerwatów, które są bardzo ciekawą formą ochrony przyrody w Polsce.

Szkolenie było jednym z wielu działań projektowych, bo w tym roku obrzyckie stowarzyszenie zorganizowało jeszcze warsztaty fotografii przyrodniczej z Marcinem Kostrzyńskim, konkurs fotografii „Nasi skrzydlaci sąsiedzi” oraz spacery ornitologiczne w poszukiwaniu miejsc na budki lęgowe.

 

Prezes Marek Pióro z nową lunetą, fot. z archiwum OSMP

Prezes Marek Pióro z nową lunetą, fot. z archiwum OSMP

Zakupiono również lunetę i statyw do obserwacji ptaków.

„Muszę pochwalić nasze dziewczyny – Kamilę i Magdę. Obie są po studiach z ochrony przyrody i po prostu czują temat. Są pomysłowe, pełne zapału.” – prezes Pióro zdradza, że to, co mu się zamarzy w działalności stowarzyszenia, dziewczyny przekuwają w czyn.

 

Teraz szykują się do pikniku rodzinnego.

 

Piknik Rodzinny, plakat

Piknik Rodzinny, plakat

Roboty mamy dużo, ale jesteśmy pewni, że do siedemnastego września się wyrobimy. Skrzydeł dodaje nam życzliwość i wsparcie jakie otrzymujemy z wielu stron. Zespół Szkół w Obrzycku umożliwi nam skorzystanie z ławek i w razie potrzeby udostępni nagłośnienie. Koło Gospodyń Domowych Obrzyczanki upiecze pyszne ciasto. Sklep Chata Polska otworzył rachunek, co usprawni zakupy. Dostaliśmy 30 budek lęgowych od Bramy Puszczy. Od dawna możemy liczyć na Urząd Miasta w Obrzycku. Wspierają nas osoby indywidualne. Pani Ewa upiecze placek, Rafał z kolegą opanują grilla. Liczymy na Marcina przy budkach, w których jest najlepszy. Bardzo przyjemnie jest coś robić, gdy ma się za sobą tyle pozytywnej energii od innych ludzi. Dzisiaj wsparła nas, swoimi kolorowankami, Kasia Skakuj. Bardzo nas to cieszy, bo warsztaty plastyczne dla dzieci są ważną częścią imprezy. – napisali na profilu Obrzyckiego Stowarzyszenia Miłośników Ptaków.

 

Piknik rodzinny: „Ptaki bliżej nas” –  17 września, sobota, o godz. 15.00, kompleks sportowy Orlik w Obrzycku

Zapraszamy!

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
1
Świetne
Świetne
6
Smutne
Smutne
1
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0