fot. M. Adamski

Aktorki kilku pokoleń

W ramach Programu "Kultura w drodze", w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej odbyły się międzypokoleniowe warsztaty aktorskie.

Pomiędzy 12 a 24 października 2020 roku odbyło się 30 godzin zajęć.

Do projektu przystąpiło dwanaście osób w wieku od 18 do 65 lat. Niestety sytuacja związana z pandemią koronawirusa sprawiła, że w finale projektu mogło wziąć udział jedynie sześć uczestniczek.

 

Podczas warsztatów miały one okazję zapoznać się z tajnikami pracy aktorskiej, takimi jak: podstawy pracy z ciałem i głosem, wymowa, praca w zespole, interpretacja tekstu, partnerowanie, zadania aktorskie, podstawy śpiewu białego (śpiewokrzyku), praca przed kamerą.

 

Celem projektu było twórcze spotkanie międzypokoleniowe i jednoczesne poznawanie sztuki aktorskiej. Wspólne odczytanie znanych dzieł literatury we współczesnym kontekście pozwoliło na świeże spojrzenie zarówno na ich treść, jak i na siebie nawzajem. Teatr, film i wspólna praca stały się narzędziami komunikacji międzypokoleniowej. Pokazały, że wbrew pozorom, więcej nas łączy niż dzieli.

 

Warsztaty aktorskie w Środzie Wielkopolskiej, fot.  M. Adamski

Warsztaty aktorskie w Środzie Wielkopolskiej, fot. M. Adamski

Spośród wybranych dramatów: „Dziadów” Adama Mickiewicza, „Ślubów Panieńskich” Aleksandra Fredry i „Trzech sióstr” Antoniego Czechowa, wspólnie dokonałyśmy wyboru fragmentów, nad którymi pracowałyśmy później na próbach i przy realizacji filmu. Dramaturgią, adaptacją i reżyserią zajęła się Paula Głowacka – aktorka prowadząca warsztaty.

W związku z tym, że w zdjęciach do filmu udział mogły wziąć same kobiety, praca nad scenariuszem i jego realizacją zapoczątkowała wśród nas dyskusję na temat kobiecości – naszej tożsamości, poczucia wspólnoty i relacji w jej ramach, roli kobiety w ujęciu społecznym i kulturowym oraz postaci kobiecych w literaturze. Efektem zwieńczającym cykl warsztatów jest krótkometrażowy film pt. „6 sióstr”, na który składają się wariacje na temat kobiecości i jej ujęcia w naszej kulturze.

 

Warsztaty aktorskie w Środzie Wielkopolskiej, fot.  M. Adamski

Warsztaty aktorskie w Środzie Wielkopolskiej, fot. M. Adamski

W Filmie wystąpiło sześć mieszkanek powiatu średzkiego w wieku od 23 do 60 lat: Ines Kaźmierczak, Wioletta Konarkowska, Jagoda Książek, Mirosława Narolska-Stefanik, Magdalena Nowak i Maria Wieland.

 

Zdjęciami i montażem zajął się Mariusz Adamski – aktor, operator i youtuber.

 

Warsztaty aktorskie odbyły się w ramach programu „Kultura w drodze” przygotowanego przez Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Założeniem programu było, żeby artyści i animatorzy kultury realizowali projekty artystyczne i edukacyjne, adresowane do mieszkańców tych miejscowości regionu, które oddalone są od wielkomiejskich centrów kultury.

O innych projektach „Kultury w drodze” przeczytasz:  tutaj 

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
1
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0