„Alfy niekoniecznie są przykładem budynków reprezentacyjnych, pocztówkowych, ale posiadają ciekawą historię, związaną nie tylko z projektem architektonicznym, ale kolejnymi funkcjami, jakie pełniły. Gdy patrzymy na te budynki, przed oczyma stają nam ludzie, którzy na przestrzeni lat pracowali tu, wpadali, by coś kupić lub załatwić. Wieżowce kryją w sobie wiele ciekawych, zaskakujących, smutnych i radosnych historii” – uważa toruńska artystka.
Rezultatem końcowym rezydencji będzie wystawa, na której zaprezentowane zostaną modele, pocztówki i dokumentacja fotograficzna projektu. Martyna Nicińska spotkała się z Aleksandrą Sojak-Borodo po czerwcowym warsztacie w jednym z wieżowców na Św. Marcinie. Posłuchaj ich rozmowy!
Aleksandra Sojak-Borodo – artystka, w 2005 ukończyła Wydział Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, na kierunku grafika ze specjalnością rysunek. W 2011 roku obroniła doktorat pt. „Przestrzenie bieli”. Pracuje w Zakładzie Rysunku UMK. Tworzy instalacje, obiekty, rysunki, performance. Obok wątków medytacyjnych i ascetycznych w jej pracach pojawia się humor, skłaniający widza do interakcji i zabawy. Jest kuratorką Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego odbywającej się od 2008 roku w Galerii Sztuki Wozownia i na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Prowadzi też warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży. Współpracuje z Katarzyną Skrobałą i Grupą jajego, z którymi zrealizowała projekt społeczno-artystyczny „Rubinkowo”. Strona artystki: sojak-borodo.com
SŁUCHAJ TAKŻE: Zamieniam się w słuch #41: Agnieszka Duczmal
SŁUCHAJ TAKŻE: Zamieniam się w słuch #40: Maciej Fortuna
SŁUCHAJ TAKŻE: Zamieniam się w słuch #39: Grzegorz Myćka