Międzypokoleniową niechęć budzą także „Chłopi”, „Wesele”, „Pan Tadeusz” czy „Cierpienia młodego Wertera”. Emocje, które wywołuje szkolny kanon, zainspirowały Bibliotekę Raczyńskich do stworzenia wystawy „Kanon lektur (nie)czytanych”.
„To jest wybór bardzo subiektywny i trzeba go traktować z przymrużeniem oka” – mówi kuratorka wystawy. Katarzyna Wojtaszak z pomocą poznańskich uczniów postanowiła pokazać tło historyczne każdej książki i jej miejsce we współczesności.
Jak wyglądałby profil Izabeli Łęckiej na Instagramie? Czy w Lipcach ludzie żyli zgodnie z hygge? Czy można przepisać „Pana Tadeusza” na prozę? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w Galerii Atanazego do 15 września. Posłuchaj rozmowy Martyny Nicińskiej z Katarzyną Wojtaszak!
KATARZYNA WOJTASZAK – absolwentka poznańskiej polonistyki, od blisko dekady pracuje w Bibliotece Raczyńskich: najpierw jako bibliotekarz, potem jako pracownik działu promocji i rzecznik prasowy. Po godzinach czyta książki, gra w poznańskim asz.teatrze i pisze sztuki teatralne, wystawiane też na scenach Wrocławia i Łodzi.
SŁUCHAJ TAKŻE: Zamieniam się w słuch #49: Katarzyna Gondek
SŁUCHAJ TAKŻE: Zamieniam się w słuch #47: Rozbrat zostaje
SŁUCHAJ TAKŻE: Zamieniam się w słuch #46: 40-lecie Wydziału Animacji UAP