Muzeum w Szreniawie

O Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie opowiada jego dyrektor Jan Maćkowiak. Obejrzyj film!

O Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie opowiada jego dyrektor Jan Maćkowiak.

Muzeum w Szreniawie, które w tym roku świętuje swoje 55-lecie, otwarto 29 sierpnia 1964 roku. Swoją nazwę – Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie – instytucja otrzymała jednak dopiero w 1986 roku.

Od 1 stycznia 1999 roku Muzeum w Szreniawie jest samorządową instytucją kultury, podlegającą Samorządowi Województwa Wielkopolskiego.

Dziś muzeum łączy wartości edukacyjne i rekreacyjne. Jego działalność skupia się na „ożywianiu” obiektów oraz osadzaniu ich w naturalnym kontekście. Muzeum w Szreniawie prowadzi np. chów zwierząt, a także kładzie nacisk na uruchamianie zabytkowych maszyn rolniczych.

Na terenie XIX-wiecznego folwarku prezentowanych jest wiele ras zwierząt gospodarskich (np. woły, koniki polskie, owce wrzosówki, kozy, świnie pstre złotnickie, drób). Ciekawą inicjatywą edukacyjną jest prowadzenie sadu starych odmian drzew owocowych, ogródka roślin zielarskich czy roślin tradycyjnych.

Realizacja filmu, zdjęcia: Rafał Cielek

 

ZOBACZ TAKŻE: Happening Gitarowy
ZOBACZ TAKŻE: Szlak wolności od podstaw – warsztaty w Antoninie

ZOBACZ TAKŻE: Słowianie połabscy

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0
D
Kontrast Wyłącz ruch