fot. Archiwum redakcji

Jubileusze i adaptacje – plany na nowy sezon teatralny

W wielkopolskich teatrach trwają już próby do spektakli, które widzowie będą mogli zobaczyć po wakacjach. Powroty znanych i lubianych reżyserów, nowe nazwiska, prestiżowe wydarzenia artystyczne, muzyczne doznania – to wszystko już wkrótce na deskach wielkopolskich scen.

JUBILEUSZE

W nadchodzącym sezonie 2018/2019 dwa poznańskie teatry będą świętować jubileusze. Teatr Nowy w Poznaniu obchodzić będzie 95-lecie swojego powstania i 45-lecie reaktywacji po przejęciu dyrekcji przez Izabelę Cywińską w 1973 roku. Jako jubileuszową premierę widzowie zobaczą „Pana Tadeusza” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego – z udziałem dużej części zespołu aktorskiego. 13 października odbędzie się również gala jubileuszowa, która będzie okazją do spotkania i wspomnień sympatyków, pracowników i ludzi zaangażowanych w działalność Teatru Nowego w Poznaniu.

Jubileusz 45-lecia w tym sezonie artystycznym będzie również obchodzić Polski Teatr Tańca. Na inaugurację obchodów zaplanowano premierę „Wszyscy jesteśmy bogami” w reżyserii Tomasza Rodowicza, współpracownika Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego w latach 1974–1976, współtwórcy Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice” oraz lidera Stowarzyszenia Teatralnego CHOREA. Premiera odbędzie się w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek 12 września o godz. 20.00. Towarzyszyć jej będzie wystawa okolicznościowa, dokumentująca 45 lat działalności Polskiego Teatru Tańca. Mobilna ekspozycja będzie również pokazywana przy okazji występów teatru poza siedzibą.

Kolejne wydarzenia jubileuszowe to: premiera spektaklu „From the POLe to the END” w koprodukcji z bodytalk TanzTheater (premiera niemiecka: 7–8 grudnia w Münster BodyTalk, premiera polska: 18 grudnia w Teatrze Studio w Warszawie, premiera poznańska: 20 grudnia w CK Zamek) oraz premiera choreograficznego projektu filmowego „Brzemię” (13 grudnia, Charlie Monroe Kino Malta), którego producentem jest Polski Teatr Tańca.

ADAPTACJE

W planach wielkopolskich teatrów na nadchodzący sezon królują adaptacje znanych powieści. W Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu rozpoczęły się już próby do spektaklu „Mistrz i Małgorzata” Bułhakowa w reżyserii Gabriela Gietzky’ego. Premiera planowana jest na grudzień 2018 roku. W czerwcu natomiast kaliski teatr chce wystawić spektakl na podstawie powieści Margaret Atwood „Opowieść podręcznej” w reżyserii Cezarego Ibera.

Szykuje się ciekawa konfrontacja, ponieważ „Mistrza i Małgorzatę” zobaczymy również w Teatrze Nowym w Poznaniu – premierę na Dużej Scenie w drugiej połowie sezonu wyreżyseruje znany już poznańskiej publiczności Michał Siegoczyński.

Na podstawie utworów literackich pisanych prozą, odwołujących się do powstania wielkopolskiego, które wygrały konkurs organizowany przez Teatr Polski w Poznaniu, zostanie stworzony w tym właśnie teatrze spektakl w reżyserii Jakuba Skrzywanka. Premiera planowana jest na grudzień. Jeszcze w październiku na scenie zobaczymy premierę w reżyserii Wiktora Rubina – tytuł spektaklu jest jeszcze nieznany, ale wiadomo, że dotyczyć będzie Marii Konopnickiej.

W Teatrze Fredry w Gnieźnie już 6 października widzowie zobaczą „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza w reżyserii Piotra Ratajczaka. Dramaturgiem spektaklu jest Maria Marcinkiewicz-Górna. W gnieźnieńskim teatrze w ramach projektu „Zbitego lustra nie trzeba się bać” powstanie również spektakl inspirowany „Królową śniegu”. Autorem tekstu i reżyserem będzie jeden z twórców młodego pokolenia – Beniamin Bukowski. W dalszych planach teatru pojawia się również spektakl instalacja „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” na podstawie tekstu Marcina Wichy w reżyserii Magdy Szpecht.

MUZYKA

Fani muzycznych doznań i dobrej rozrywki powinni koniecznie zajrzeć do Teatru Muzycznego, w którym 22 września odbędzie się premiera „Rodziny Addamsów”. Spektakl zrealizowany zostanie w koprodukcji Teatru Muzycznego w Poznaniu i Teatru Syrena w Warszawie. Przebojowy musical, którego premiera miała miejsce na Broadwayu w 2010 roku, przyciąga tłumy widzów do teatrów na całym świecie. Jak czytamy w zapowiedzi poznańskiej premiery: „Muzyka w «Rodzinie Addamsów» stanowi fuzję tradycji broadwayowskiej i znakomitej stylistyki latynoamerykańskiej”. Poznańsko-warszawską koprodukcję wyreżyseruje Jacek Mikołajczyk, którego widzowie mieli już okazję poznać przy okazji polskiej prapremiery „Zakonnicy w przebraniu”spektaklu będącego niesłabnącym przebojem poznańskiej sceny.

Mocną końcówkę sezonu planuje również Teatr Fredry w Gnieźnie. Spektakl muzyczny opowiadający o jednej z największych ikon światowego rocka, czyli o Freddiem Mercurym, na podstawie tekstu Marii Spiss wyreżyseruje Piotr Sieklucki.

Niewątpliwie ważnym i prestiżowym wydarzeniem muzycznym będzie również 21. edycja konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”. Organizację konkursu przejął w tym roku Teatr Nowy w Poznaniu i w październiku wszystkich wielbicieli twórczości Osieckiej czeka prawdziwe święto – trzy dni koncertów w ramach gali finałowych na Dużej Scenie teatru. Widzowie będą mogli również zdecydować, kto w konkursie otrzyma nagrodę publiczności.

ARTYŚCI

W planach teatrów na nadchodzący sezon pojawiają się nazwiska uznanych artystów, którzy wracają na wielkopolskie sceny. Wciąż toczą się rozmowy z reżyserami, więc z pewnością nie zabraknie również niespodzianek i odkryć nowych, ciekawych twórców.

Wśród wymienianych potencjalnych współpracowników znajdują się tacy reżyserzy jak: Agata Duda-Gracz (Teatr Nowy w Poznaniu, „Hamlet”), Radosław Rychcik (Teatr Nowy w Poznaniu), Jacek Przybyłowicz (Polski Teatr Tańca, choreografia na zwieńczenie obchodów jubileuszowych), Mirosław Różalski (Polski Teatr Tańca, premiera na Międzynarodowy Dzień Tańca 29 kwietnia), Katarzyna Kalwat (Teatr Fredry w Gnieźnie), Ewelina Marciniak w duecie z dramaturgiem Janem Czaplińskim (Teatr Fredry w Gnieźnie) i Mateusz Przyłęcki (Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, „Trójka na głowie” Carsten Brandau). W Kaliszu reżyserować będą również Krzysztof Rekowski i dyrektor Bartosz Zaczykiewicz.

Jak co roku ważnym przedsięwzięciem, podczas którego widzowie będą mogli podziwiać artystów z całej Polski, będą Kaliskie Spotkania Teatralne Festiwal Sztuki Aktorskiej, których 59. edycja planowana jest w dniach 11–18 maja 2019 roku.

 

CZYTAJ TAKŻE: Dobre powroty i nowe wyzwania. Rozmowa z Piotrem Kruszczyńskim

CZYTAJ TAKŻE: Temperament teatru, temperament rzeczywistości. Rozmowa z Bartoszem Zaczykiewiczem

CZYTAJ TAKŻE: PRIV, czyli podglądanie prywatności. Recenzja spektaklu

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0