fot. Przemek Degórski

Konkurs na opowiadanie – z samotnością w tle

W 2018 roku minęła piętnasta rocznica śmierci patronki Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Anny Piskurz. Dorobek poetki za sprawą ogólnopolskiej formuły konkursu ma szansę upowszechnić się również poza granicami regionu. Na tegoroczną edycję wpłynęło ponad 50 opowiadań z całego kraju.

Określone w regulaminie cele Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Anny Piskurz to zachęcenie utalentowanej młodzieży do pisania i prezentowania własnej twórczości literackiej oraz rozwijanie wyobraźni i wrażliwości młodych autorów, a także popularyzowanie ich twórczości. 

GNIEŹNIEŃSKA POETKA

Interesująca formuła tego konkursu łączy popularyzowanie pamięci o lokalnej poetce z ogólnopolskim zasięgiem przedsięwzięcia. W tym roku odbyła się IV edycja wydarzenia. Tegorocznym mottem był cytat z twórczości Anny Piskurz: „Spotkałam tylu ludzi, a nie spotkałam nikogo…”. Przewodnim tematem konkursu – zasygnalizowanym przez motto – było osamotnienie człowieka w wielu jego aspektach i poczucie wyalienowania we współczesnym świecie.

Anna Małgorzata Piskurz (1957–2003) to gnieźnieńska poetka, autorka prozy poetyckiej, publicystka i dziennikarka, która rozwijając swój talent poetycki i pisarski, stała się laureatką około 90 ogólnopolskich konkursów literackich. W roku 1990 otrzymała wyróżnienie podczas I edycji wiedeńskiego konkursu im. Marka Hłaski. To postać, której twórczość stała się inspiracją dla młodych ludzi obdarzonych wrażliwością i literackim talentem.

Pomysł na Konkurs Literacki im. Anny Piskurz narodził się cztery lata temu z inspiracji animatorki kultury – Joanny Gronikowskiej z „Czytelni na Piętrze”, działającej przy szkolnej bibliotece I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Chrobrego w Gnieźnie. Dwie pierwsze edycje literackich zmagań młodzieży miały zasięg powiatowy. Dopiero później inicjatywa rozwinęła się, przybierając charakter ogólnopolski.

Przewodniczym jury konkursowego jest Dawid Jung, założyciel i redaktor naczelny ogólnopolskiego pisma literackiego „Zeszyty Poetyckie”, poeta, pisarz i regionalista.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

Na tegoroczny konkurs wpłynęło ponad 50 opowiadań z całego kraju. Laureatem głównej nagrody – którą wręczono 7 czerwca 2019 roku podczas uroczystej gali – został w tym roku Aleksander Krzyżanowski z Bydgoszczy.

 

Jego „Heimat” to opowieść o historycznej Bydgoszczy, w której nie tylko obok siebie, ale przede wszystkim razem ze sobą żyli Niemcy, Polacy i Żydzi. W zwycięskim opowiadaniu relacje te ukazane są przez pryzmat swoistej mikrohistorii, zawierającej się w relacji trójki przyjaciół.

Oprócz wagi poruszonego tematu, w opowiadaniu urzeka bogaty, poetycki język oraz fantastyczna orientacja autora w historycznej topografii Bydgoszczy. Opowiadanie niesie z sobą ponadto ważne przesłanie, że zło może łatwo powrócić, jeśli znów damy się uwieść: „emblematom niepokojąco przypominającym mroczne czasy”.

Fot. Przemek Degórski

Oprócz nagrody głównej jury przyznało także nagrodę specjalną za najlepsze opowiadanie z powiatu gnieźnieńskiego oraz cztery równorzędne wyróżnienia.

Laureatem nagrody specjalnej (za styl pisania, który był bliski Annie Piskurz) został Wojciech Janiec z Gorzowa Wielkopolskiego. Nagrodę za najlepsze opowiadanie z powiatu gnieźnieńskiego otrzymał Maksymilian Mizerka z Gniezna. Wyróżnienia otrzymali: Norbert Chotnicki z Poznania, Wiktoria Pętal z Wrocławia, Paulina Salawa z Legnicy i Marta Włodarczyk z Łodzi.

„Poziom konkursu był niezwykle wysoki. Prawdę mówiąc, to może tylko cieszyć, bo pokazuje potrzebę tego działania. Myślę, że nie tylko nazwisko zwycięzcy ma szansę wpisać się pięknie w literaturę polską” – komentuje Dawid Jung, przewodniczący konkursowego jury.

WIERSZE NAMALOWANE – OPOWIADANIA WYDANE

Od początku istnienia konkursu gali wręczenia nagród towarzyszy wystawa prac utalentowanych uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie, organizowana pod kierunkiem artysty plastyka Krzysztofa Burgharda.

Wystawa prac uczniów z I LO w Gnieźnie, zorganizowana pod kierunkiem artysty plastyka Krzysztofa Burgharda. Fot. Przemek Degórski

W tym roku ekspozycja prac podopiecznych Burgharda zyskała bardziej uporządkowany charakter. Młodzi plastycy zmierzyli się bowiem z ilustrowaniem wierszy Anny Piskurz. Na przykład czterowersowe „Mewy” zobrazował równie minimalistyczny rysunek Bartłomieja Degórskiego, a dłuższy i rozedrgany od ferii barw i emocji wiersz „O świtaniu” zwizualizowany został przez podobnie kolorową i niesamowicie bogatą w skojarzenia pracę plastyczną Pauliny Nowakowskiej.

 

Tegoroczną nowością jest wydawnictwo podsumowujące konkurs. Książka pod redakcją Dawida Junga, zatytułowana „Spotkałam tylu ludzi, a nie spotkałam nikogo…” zawiera zwycięskie opowiadania z tego roku, jak również nagrodzone prace z poprzednich edycji imprezy.

Ponadto – dzięki temu pokonkursowemu wydawnictwu – można się zapoznać z wierszami Anny Piskurz oraz z ilustrującymi je obrazami młodych plastyków. Najlepsze opowiadania z każdej edycji konkursu są też tradycyjnie publikowane na stronie „Zeszytów Poetyckich”.

W ubiegłym roku minęła piętnasta rocznica śmierci patronki Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Anny Piskurz. Dorobek poetki – znanej i cenionej wśród gnieźnieńskich miłośników literatury – za sprawą ogólnopolskiej formuły konkursu ma szansę upowszechnić się również poza granicami naszego miasta i regionu. Jest to tym cenniejsze, że niedawno dzięki staraniom Gnieźnieńskiego Klubu Literackiego odnaleziono dużą część poetyckiej twórczości Anny Piskurz, która przez wiele lat uchodziła za bezpowrotnie utraconą.

 

CZYTAJ TAKŻE: Książki po Śremie wędrują, leczą i zaskakują!

CZYTAJ TAKŻE: Wehikuł czasu, to byłby cud. XV Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie

CZYTAJ TAKŻE: UFO w Szamotułach

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0