Książki na koniec roku 2018
Opublikowano:
21 grudnia 2018
Od:
Do:
Początek:
Koniec:
Grudzień to czas podsumowań. Dlatego też zapytaliśmy osoby z Wielkopolski, które związane są z literaturą, o ich typy najlepszych i najbardziej zajmujących książek 2018 roku.
MOCNIEJSZE KLIMATY
„W mijającym roku, podobnie jak w każdym innym, na rynku wydawniczym pojawiło się mnóstwo książek będących w stanie zaspokoić czytelnicze gusta” – mówi Agata Jankowiak, redaktor z konińskiego wydawnictwa Psychoskok. Przyznaje, że największą czytelniczą radość sprawiła jej „Nocna rudna” Lee Childa (wydawnictwo Albatros), kolejny tom cyklu z Jackiem Reacherem.
„Jest to mocna sensacja, w której subtelne dialogi i bajeczne opisy przyrody, jak to bywa w tym cyklu, ustąpiły miejsca realizmowi, brutalności, wartkiej akcji i oczywiście specyficznemu poczuciu humoru. Nie każdy bowiem potrafi się śmiać, gdy Jack cynicznie ubliża grupce motocyklistów, umieszcza swojego przeciwnika w suszarce do ubrań lub odczuwa ekscytację, gdy wybucha komuś głowa. To jednak cały urok serii i Reachera, który w każdym calu jest amerykańskim superbohaterem. Potężnym, tym razem określanym Wielką Stopą, świetnie zbudowanym byłym żołnierzem, choć obecnie przystojnym, bezdomnym tułaczem, który zawsze ląduje we właściwym miejscu i czasie. Jack przypadnie do gustu nie tylko panom. To naprawdę stuprocentowy samiec alfa, który w tej części momentami okazuje się wręcz romantyczny i zdolny dojrzeć piękno kobiety nie tylko w rysach jej twarzy” – kontynuuje Jankowiak.
Jakub Kozłowski z wydawnictwa In Rock/Vesper z Czerwonaka również poleca tytuł dla miłośników „mocniejszych klimatów” – „Outsider” Stephena Kinga (wydawnictwo Prószyński i S-ka):
„Jestem wielkim fanem jego twórczości. Kinga cenię za niezwykle sprawne budowanie napięcia i doskonałe kształtowanie charakterów przedstawianych postaci. Nie jest to być może literatura najwyższej próby, jednak w swojej niszy Stephen King nadal nie ma sobie równych. Wskazuję jednak »Outsidera« odrobinę na wyrost, głównie ze względu na obostrzenia rankingu, ograniczającego się do roku 2018. »Outsider« jest publikacją trzymającą w nieustannym napięciu, książką doskonałą, ale tylko do połowy objętości. Poziom niestety spada po wyjaśnieniu pierwszej tajemnicy. Nie chcę psuć czytelnikom przyjemności, dlatego nie będę zdradzał fabuły. Powiem jedynie, że King zastanawia się, jak to możliwe, aby człowiek oskarżony o morderstwo mógł przebywać równocześnie w dwóch miejscach naraz”.
Kozłowski dodaje:
„Przerażająca podróż w głąb mrocznych zakamarków przemysłu muzycznego to »Dzienniki heroinowe« Nikki Sixxa (Wydawnictwo KAGRA). Obraz obrzydliwej wręcz sławy i związanych z nią pokus, którym autor ulegał częściej, niż powinien. Nikki Sixx, kompozytor repertuaru i jeden z największych skandalistów formacji Motley Crüe ukazuje czytelnikowi swoją drogę od zupełnego upodlenia moralnego i fizycznego do odzyskania kontroli nad własnym życiem. Poruszająca książka”.
Nic tak nie trzyma w napięciu, jak prawdziwa historia, a stąd już bardzo blisko do reportaży, które zdecydowanie królują w naszym zestawieniu.
Monika Długa, szefowa redakcji Wydawnictwa Poznańskiego, wymienia:
„Gdybym miała wskazać najlepszy reportaż 2018 roku, to bez wątpienia byłaby nim książka »Dwie Siostry« Åsne Seierstad (Wydawnictwo W.A.B.). Norweska autorka znana z takich tytułów, jak»Bibliotekarz z Kabulu« czy »Jeden z nas«, tka swoją reporterską opowieść z drobinek, intymnych gestów, niewielkich wiadomości. Publikacja zawiera niemal wszystko, co winna zawierać literatura wybitna. Emocje, które czytelnik przeżywa wraz z ojcem pokonującym kolejne kręgi wojennego piekła. Rozpacz i niemoc matki. Historia, która pochłania i uwodzi. Ważki problem opisany ze znawstwem i najwyższym kunsztem. Bardzo aktualna pozycja o ekstremizmie, europejskim kryzysie społecznym i tożsamościowym. Plus solidny kontekst historyczny i polityczny”.
„Błoto słodsze niż miód” Małgorzata Rejmer (wydawnictwo Czarne) o komunistycznej Albanii udręczonej terrorem Envera Hoxhy to kolejny tytuł proponowany przez Monikę Długą, która tak uzasadnia swój wybór:
„[Jest to] opowieść o czasie, kiedy jedno słowo mogło zaważyć na losach człowieka i jego rodziny. Bezwzględny dyktator, który za zamkniętymi granicami terroryzował społeczeństwo. Książka ważna, pełna smutku i historii, których nie sposób zapomnieć. Przejmujący reportaż napisany ze znawstwem tematu i wprawą”.
DZIEJE SIĘ W POLSCE
Monika Długa podsumowuje:
„Horror story po polsku to »Służące do wszystkiego« Joanny Kuciel-Frydryszak (Wydawnictwo Marginesy). Służące – kobiety pogardzane, wykorzystywane, bez praw, ale za to z masą obowiązków. Miały być ciche, pracowite, ładne, oddane. Miały też osobne, ukryte wejście do pańskiego domu. Piekło kobiet w wersji deluxe. Dwudziestolecie międzywojenne w wersji sauté. Wydawnictwo, które mrozi mózg, ale też ukazuje kawał polskiej historii, który do tej pory pozostawał marginalizowany”.
„Nikt tak dobrze nie opisuje rzeczywistości jak Dorota Masłowska. Doskonale widać to w jej najnowszej książce »Inni ludzie « (Wydawnictwo Literackie) i jej opisie życia w Warszawie” – rozpoczyna Paweł Czarnecki koordynator ds. eventów poznańskiego Empiku na placu Wolności. – „Jest to rzeczywistość niekoniecznie miła i niekoniecznie delikatna. Miejscami brutalna i dowcipna opowieść o mieście zatrutym przez samych mieszkańców. Jeśli ktoś zna twórczość autorki, to najnowsza książka go nie rozczaruje. Nowi czytelnicy, gdy tylko przebrną przez specyficzny język, którego używa Masłowska, otrzymają znakomicie opowiedzianą historię”.
„Wspaniała, ważna i potrzebna publikacja, jedna z najlepszych, które ukazały się w tym roku to »Dom z dwiema wieżami« Macieja Zaremby Bielawskiego (Wydawnictwo Karakter) – podkreśla Monika Długa. – »Ponieważ cały jestem (…) z tego milczenia« pisze na początku książki autor. I wyrusza na poszukiwanie tego, co intencyjnie miało ulec zatarciu i zapomnieniu. Bo tak było bezpieczniej. »Dom z dwiema wieżami« to próba zmierzenia się z historią. To opowieść o rodzinie, której losy wpisują się w najtragiczniejsze wydarzenia XX wieku. Napisać jednak tylko tyle o tej książce, to nie napisać nic. Bo tekst Zaremby, to kompletna (uniwersalna), a zarazem przejmująca (prywatna) opowieść o Holocauście, przypadku i dwóch odrębnych wojennych losach, w których trudno szukać punktów wspólnych”.
„Książki, której w 2018 roku nie można było nie zauważyć, to »Zdrowaś mario. Reportaże o medycznej marihuanie«, którą wydało wydawnictwo Dowody na Istnienie” – mówi Agata Jankowiak. – „Dziennikarka, Aleksandra Pezda odważyła się poruszyć, a w zasadzie wnikliwie opisać nadal dość kontrowersyjny temat medycznej marihuany.
Gdy jedni widzą w tej roślinie nadzieję, inni postrzegają ją jak narkotyk. A jak jest naprawdę? O tym przekonujemy się, sięgając po tę prawdziwą do bólu literaturę faktu.
Znajdujemy w środku masę rzetelnych informacji, wypowiedzi osób, w tym lekarzy będących w temacie od początku, i oczywiście historie pacjentów. Dziennikarka przemierzyła długą drogę, by do nich dotrzeć, więc my możemy poświęcić trochę czasu na ich relacje. Czy warto? Absolutnie. Zyskamy bowiem świadomość, której może wcześniej nie mieliśmy, że właśnie ta, a nie inna roślina, pomaga wielu ludziom borykającym się z różnymi zdrowotnymi problemami. Warto podkreślić, że w książce wspomniano o pierwszym w Wielkopolsce Punkcie Konsultacyjnym dla pacjentów ze wskazaniem do leczenia medyczną marihuaną, a mieści się on w Koninie”.
DLA (TROCHĘ) MŁODSZYCH
„Zdecydowanie »Pucio na wakacjach« Marty Galewskiej-Kustry (wydawnictwo Nasza Księgarnia)” – zachęca Jakub Kozłowski. – „To kolejna część wspaniałych książek edukacyjnych dla najmłodszych.
Oprócz niekwestionowanych walorów zabawowych seria rozwija i uczy w sposób jak najbardziej przyjazny dla dziecka. Cieszy również piękna forma wydania książki”.
Paweł Czarnecki dla młodzieży poleca „SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie” (wydawnictwo W.A.B). Mówi: „Książka, która w prosty i uporządkowany sposób przekazuje najważniejsze informacje o sexie, intymności, relacjach międzyludzkich. Osiemnaście rozmów ze specjalistami poruszającymi m.in. takie tematy, jak kwestia zabezpieczenia się przed niechcianą ciążą, świadoma zgoda na współżycie. Obowiązkowy podręcznik, także dla starszego pokolenia”.
CZYTAJ TAKŻE: Opowieść służącej. Spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak
CZYTAJ TAKŻE: Szansa na sukces. Rozmowa z Wiolettą Tomaszewską z wydawnictwa Psychoskok
CZYTAJ TAKŻE: Książki nie znają granic administracyjnych. Rozmowa z Jakubem Kozłowskim z Wydawnictwa In Rock