fot. materiały promocyjne Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu

Kultura po wakacjach

Co nas czeka w kulturze w nadchodzącym czasie? Na jakie premiery warto się przygotować? W jakich wydarzeniach będzie można wziąć udział? Sprawdzamy.

Koniec wakacji to czas, kiedy sezon ogórkowy wreszcie można uznać za zamknięty. Na streamingach pojawiają się nowe premiery serialowe, a do kin wchodzą głośne tytuły, które powalczą o najważniejsze światowe nagrody. Instytucje kultury planują premiery i wydarzenia, które mają przyciągnąć widzów i widzki w ich mury.

 

Natomiast księgarnie zalewa tsunami nowych tytułów.

Jak będzie wyglądać wielkopolska kultura w drugiej połowie 2022 roku? Poniżej zebrałem wybrane wydarzenia, na które szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę. Zapytałem też przedstawicieli i przedstawicielki niektórych instytucji o ich typy.

Co w ZAMKU?

W Poznaniu bardzo często oczy kierują się na Centrum Kultury ZAMEK. Zdaje się, że ta największa i najbardziej zróżnicowana pod względem programowym instytucja kultury w mieście w nadchodzącym czasie nie zawiedzie oczekiwań gości i gościń.

 

Plakat reklamujący koncert i potańcówkę Hajda Banda, fot. CK Zamek

ZAMEK proponuje rozpocząć wrzesień muzycznie, bo od potańcówki do dźwięków Hajdy Bandy (Гайда Банда).

Podczas koncertu tego polsko-białoruskiego zespołu usłyszymy tradycyjne pieśni z Podlasia, zachodniej Białorusi i Polesia.

 

„Dawne polki, oberki, kujawiaki i walczyki wykonane są z młodzieńczą energią oraz z artystyczną finezją zaczerpniętą z nagrań i spotkań z dawnymi mistrzami muzyki wiejskiej. Do tych twórców należą m.in. Wiera Grygoruk, Maria Majówka, Edmund Brożek, S.V. Malenczyk czy Studio Folkloru Białorusinów Podlaskich »Żemerwa«” – czytamy w wydarzeniu na Facebooku.

Hajda Banda / Гайда Банда powstała zaledwie rok temu z inicjatywy skrzypaczki Darii Butskayej. Grupa ma na swoim koncie singiel „Po swojomu”. Zapowiada też pierwszą płytę długogrającą. Koncert-potańcówa odbędzie się już 2 września.

 

fot. materiały promocyjne

Od lat ZAMEK zajmuje się wspieraniem literatury, upowszechnia ją i propaguje czytelnictwo.

Cyklicznie odbywają się tutaj wydarzenia okołoksiążkowe i spotkania z pisarzami i pisarkami z całego świata. Seria ZAMEK_CZYTA jest tego działania najlepszym przykładem. Pod koniec nadchodzącego miesiąca, 22 września odbędzie się spotkanie z Agnieszką Orłowską wokół jej nowo wydanej książki „Nie!” (Wydawnictwo EMG). Autorka jest instruktorką i pionierką nowoczesnych metod szkolenia psów, nauczycielką pokoleń zoobehawiorystów w Polsce, autorką wielu artykułów. Swoją książkę napisała z psiej perspektywy. Korzysta z najnowszej wiedzy behawiorystycznej i dodaje trzy grosze ze swojego osobistego doświadczenia z życia z psem u boku. W „Nie!” każdy opiekun może znaleźć praktyczne porady i techniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie z czworonogami. Spotkanie w ZAMKU poprowadzi Piotr Śliwiński.

Jesień z Estradą

fot. Estrada Poznańska

Kolejną poznańską instytucją, która organizuje wiele różnorodnych wydarzeń jest Estrada. We współpracy z Tongariro Releasing, operatorem platformy Outfilm, oraz Stowarzyszeniem Grupa Stonewall i kinem Muza organizuje nowe wydarzenie na kulturalnej mapie Poznania i Polski – Outfilm Poznań Festival. Przez pierwsze 10 dni września widzowie i widzki będą mogli wziąć udział w przeglądzie najnowszego kina queerowego.

 

W otwartej (i darmowej!) przestrzeni placu Wolności w Poznaniu zobaczymy najpopularniejsze filmy LGBT+ ostatniego sezonu.

Natomiast w Muzie obędą się przedpremierowe pokazy filmów oraz klasyków, które w kolejnych miesiącach pojawiają w kinach i na platformie VOD Outfilm. Po seansach zaplanowano spotkania i dyskusje. W programie między innymi trzy polskie gorące tytuły: „Słoń” w reżyserii Kamila Krawczyckiego, „No make-up” Moniki Konarzewskiej oraz „Silent love” Marka Kozakiewicza.

fot. Estrada Poznańska

Co jeszcze szykuje Estrada? Oddajmy głos Patrycjuszowi Tomaszewskiemu, kierownikowi działu marketingu:

 

„Szczególnie polecamy też nowy sezon Dzieciaków na piętrze, czyli naszego cyklu lubianego zarówno przez małych, jak i dużych. W najnowszej odsłonie, poza spektaklami, przygotowaliśmy warsztaty, książeczkę oraz animowane słuchowiska. Kontynuujemy także nasze stałe cykle podcastowe. W naszej bibliotece jest już 350 odcinków opiniotwórczych podcastów. Do końca roku, co niedzielę zapraszamy na nowe odcinki podcastu serialowego Nie spać, słuchać, a w co drugą środę zaprezentujemy nowe epizody podcastu o kobietach, społeczeństwie i kulturze – Nikt nas nie pytał, ale i tak się wypowiemy”.

Kino na horyzoncie

fot. materiały promocyjne filmu „Dziewczyny”

Skoro o kinie Muza była mowa, przekonajmy się, na jakie filmy warto czekać. 30 września swoją premierę mają „Dziewczyny” fińskiej reżyserki Alli Haapasalo. Jej obraz to pełna młodzieńczej energii opowieść o miłości, przyjaźni i odkrywaniu własnej seksualności. Prasa pisze, że „Dziewczyny” to odświeżająca opowieść o kobiecości.

 

Film jest słodko-gorzką historią o niełatwym wchodzeniu w dorosłość.

Ciekawie brzmi również „Serce dębu” francuskich twórców Laurenta Charbonniera i Michela Seydoux. To widowiskowy dokument, w którym główne role grają… wiewiórki, ryjkowce, sójki, mrówki i myszy polne. Tytuł filmu bowiem to nie metafora (choć może trochę). „Serce dębu” opowiada o mikrokosmosie stworzonym w liczącym ponad dwieście lat majestatycznym drzewie, które rośnie w środku lasu. Premiera 7 października.

Z kolei pod koniec października czeka nas premiera francuskiego hitu „Zdarzyło się” w reżyserii Audrey Diwan. Nagrodzony Złotym Lwem na weneckim festiwalu film, oparty na autobiografii Annie Ernaux, rozgrywa się we Francji w 1963 roku.

 

fot. materiały promocyjne filmu „Zdarzyło się”

„Główna bohaterka studiuje literaturę francuską na uniwersytecie. Przed zdolną dziewczyną, która marzy o karierze akademickiej, przyszłość stoi otworem. Niespodziewanie wszelkie plany staną pod dużym znakiem zapytania po wizycie w gabinecie lekarskim. Ku swojemu zaskoczeniu Anne dowiaduje się, że jest w ciąży. Zdaje sobie sprawę, że macierzyństwo zamknie jej zawodową drogę i przekreśli to, do czego tak konsekwentnie dążyła przez całe lata. Młoda kobieta stoi przed poważnym dylematem. Wie, że nie chce rodzić, ale jednocześnie jest świadoma, że za próbę zakazanej wtedy we Francji aborcji grozi jej nie tylko wydalenie ze studiów, ale i kara więzienia. Czas ucieka, napięcie wzrasta, bo na szali znalazła się przyszłość bohaterki” – czytamy w opisie produkcji.

Międzynarodowa prasa już okrzyknęła „Zdarzyło się” najlepszym przykładem francuskiego społecznego realizmu. Niewątpliwie film jest bardzo istotny także z punktu widzenia naszego polskiego podwórka. Jak faktycznie wypada, dowiemy się 28 października.

Kultura w Koninie

Dom Kultury Oskard CkiS Konin, fot. Dom Kultury Oskard

Kiedy rozmawiałem z Emilią Sypniewską, specjalistką ds. promocji i marketingu w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, zostałem dosłownie zasypany wydarzeniami, które ta instytucja organizuje. Wszystkie interesujące i różnorodne, trafiające w gusta i potrzeby wielu osób.

 

Na uwagę zasługuje między innymi „Noc kultury”.

W ciągu jednego wieczoru będziemy mogli wziąć udział w wielu eventach w trzech lokalizacjach. Wystawy, koncerty, silent disco i seans filmowy odbędą się 10 września. Na pewno warto wtedy zobaczyć wystawę malarstwa Telemacha Pilitsidisa w galerii Wieża Ciśnień. Sławomir Kuszczak, kurator wystawy, tak mówi o twórczości artysty:

 

„Wybrałem prace powstałe z dwóch przeciwstawnych sobie inspiracji, ale te różne prace coś łączy. Moim zdaniem są podobnie kształtowanym malarskim kamuflażem rzeczywistości. Można napisać prościej – to malarstwo pochodzi z prawdziwych głębokich doznań”.

Podczas „Nocy kultury” warto udać się też do CKiS-DK Oskard na wystawę młodego ukraińskiego artysty Denysa Kulikova pt. „Zostawiłem swoje serce w domu”. Twórca studiuje w Żytomierskiej Wyższej Szkole Kultury i Sztuki, obecnie uczy się w II Liceum Ogólnokształcącym w Koninie. Do Konina przeniósł się po rozpoczęciu inwazji wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy.

 

Dom Kultury Oskard CkiS Konin, fot. Dom Kultury Oskard

Zajmuje się grafiką i rysuje cyfrowo.

Natomiast 30 września rozpoczynają się dwudniowe „Restytucje”. To już 7. edycja wydarzenia, które zachęca odbiorców i odbiorczynie do poszukiwania niekonwencjonalnych rozwiązań w świecie dźwięku i najnowszych form muzycznych, które nie są obecne w mainstreamie.

 

„»Nowa złożoność« przy jednoczesnych minimalistycznych postawach daje wgląd w inne jakości niż te, które są powszechnie reprodukowane, również w obszarze praktyk bardziej artystycznych niż rozrywkowych. Kurator »Restytucji« Marcin Olejniczak stara się w autorskim wyborze prezentować twórców  z dorobkiem, a czasem zupełnie nieznanych” – mówi Sypniewska.

W tym roku będziemy mogli posłuchać: kwartetu GRÜM, MEANDERTALE, EMITERA, Krzysztofa Gawlasa oraz duetu Thomas Rohrer i Christian Moser.

Kalisz czyta

W sobotę 3 września w całej Polsce odbywa się finał Narodowego Czytania. W tym roku lekturą są „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza z okazji dwusetnej rocznicy ich opublikowania. W Kaliszu, podobnie jak w poprzednich latach, również 11. edycję tej ogólnopolskiej imprezy organizuje Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka. Za miejsce wybrano plac przed Basztą Dorotką.

 

„W tym roku bibliotekarze – oprócz wspólnej lektury zbioru ballad i artystycznych warsztatów – przygotują dla siebie kostiumy w duchu »romantycznej ludowości«. Dzięki pomocy Pani Iwony Kopeć z pracowni florystycznej Makosza, która na co dzień jest nauczycielką języka polskiego w II LO im. Tadeusza Kościuszki, nasi bibliotekarze dowiedzieli się już, jak pleść piękne wianki, a wiedzą tą podzielą się ze wszystkimi, którzy podczas Narodowego Czytania odwiedzą nasze stanowisko florystyczne” – czytamy w opisie wydarzenia na Facebooku.

O godzinie 10:00 odbędzie się publiczne czytanie dzieła Mickiewicza.

Co w Bogusławskim piszczy?

Teatr w Kaliszu, fot. Bartek Warzecha

Pozostając jeszcze w Kaliszu, zajrzyjmy do Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego. O plany instytucji zapytałem Marcelinę Hertmann, kierowniczkę biura promocji.

 

„W sobotę 10 września odbędzie się premiera jednego z najwybitniejszych amerykańskich dramatów »Kto się boi Virginii Woolf?« Edwarda Albeego w reżyserii Radosława B. Maciąga. Doskonale znane z filmowej adaptacji z Elizabeth Taylor i Richardem Burtonem, tętniące emocjami nocne spotkanie dwóch małżeństw od ponad sześćdziesięciu lat fascynuje widzów, skłaniając do refleksji nad swoimi relacjami. Na Scenie Kameralnej zagrają: Agnieszka Dzięcielska, Aleksandra Pałka-Łopatka, Jakub Łopatka i Wojciech Masacz.

 

Natomiast pod koniec miesiąca, w piątek 30 września swoją prapremierę będzie miał spektakl »Idzie skacząc po górach« w reżyserii Igora Gorzkowskiego.

Plakat do spektaklu „Zły”, fot. Teatr w Kaliszu

Po raz pierwszy na teatralnych deskach zobaczymy adaptację wybitnej powieści Jerzego Andrzejewskiego z 1963 roku. Nadmorskie spotkanie genialnego artysty (postać oparta na Pablu Picassie) z parą młodych malarzy zamienia się w emocjonalną grę o władzę. To rzecz o relacji pomiędzy młodością a dojrzałością, relatywności postrzegania zdarzeń, ludzi i świata, a także braku akceptacji przemijania sił witalnych i twórczych”.

Warto zajrzeć do kaliskiego teatru też w połowie grudnia. Wtedy na Dużej Scenie odbędzie się ostatnia premiera w 2022 roku, a mianowicie „Zły” według powieści Leopolda Tyrmanda w reżyserii Radosława Rychcika. W obsadzie spektaklu opartego na jednym z najpoczytniejszych kryminałów epoki PRL-u zobaczymy większą część kaliskiego zespołu aktorskiego.

Teatralnie w Gnieźnie

Na drugą połowę roku Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie zapowiada dwie premiery. Pierwsza to klasyka: „Cierpienia młodego Wertera” według powieści Johanna Wolfganga Goethego w reżyserii Marii Spiss. Za scenariusz i dramaturgię odpowiada Patrycja Kowańska. W obsadzie znaleźli się między innymi Szymon Wróblewski jako Werter, Martyna Rozwadowska jako Lotta i Maciej Hanczewski w roli Alberta. Premiera spektaklu już 9 września.

 

materiały promocyjne „Miła robótka”

Na 8 października zapowiadana jest premiera „Miłej robótki” autorstwa Ewy Stusińskiej w reżyserii Agnieszki Jakimiak.

Reżyserka wraz z Mateuszem Atmanem odpowiada też za scenariusz i dramaturgię. Zagrają między innymi Kamila Banasiak, Zuzanna Czerniejewska-Stube i Paweł Dobek. Adaptacja zapowiada się bardzo ciekawie, ponieważ książka Stusińskiej to reportaż o branży erotycznej na początku lat 90. Jej podtytuł to „Polskie świerszczyki, harlekiny i porno z satelity”.

Artystycznie w Lesznie

Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie nie próżnuje. W 15 października odbędzie się wernisaż „22 Prezentacje – Leszno 2022. Narracje różne…”, wydarzenia o wieloletniej tradycji, w której biorą udział artyści związani z regionem leszczyńskim. Kuratorem jest Rafał Boettner-Łubowski.

W tym roku impreza, w zamierzeniu ich kuratora i organizatorów, będzie miała formułę otwartą, bez jednoznacznego ukierunkowania problemowego czy tematycznego.

 

„Sytuacja taka ma umożliwić artystkom i artystom zgłaszającym swe prace do tegorocznych Prezentacji swobodne artykułowanie rozmaitych treści, przekazów i przekonań oraz akcentowanie różnorodnych postaw i preferencji wizualno-stylistycznych.

 

W związku z tym, ogólnym hasłem przewodnim stanie się dla 22 edycji leszczyńskich Prezentacji sformułowanie »Narracje różne…«.

Hasło przewodnie ma być pochwałą pluralistycznego myślenia o współczesnym świecie i sztuce oraz zapraszać do koegzystencji odmiennych stanowisk, poszukiwań i wrażliwości twórczych w duchu wzajemnego szacunku i tolerancji. Organizatorzy mają nadzieję, że tak określona szeroka programowa przestrzeń artystycznych możliwości pozwoli zgromadzić na tegorocznych Prezentacjach zbiór prac ukazujących rozmaite konwencje, media i założenia dzisiejszej sztuki. Pozwoli również przedstawić różnorodne wątki rozważań o ważnych dla współczesnego człowieka zagadnieniach i problemach, także tych dotyczących aktualnych kwestii społecznych czy kulturowych” – czytamy w opisie wydarzenia, które potrwa do 19 listopada.

Powrót do Poznania

Wracamy do Poznania i udajemy się w sentymentalną podróż. 17 i 18 września Centrum Szyfrów Enigma i Fundacja Promocji Retroinformatyki „Dawne Komputery i Gry” zapraszają na dwudniowy Festiwal Dawnych Komputerów i Gier.

 

Piotr Bojarski – kierownik Centrum Szyfrów ENIGMA w Poznaniu. Fot: Marek Lapis.

Dla starszych to wyjątkowa okazja, aby wyruszyć w nostalgiczną podróż do świata domowej rozrywki ostatnich kilkudziesięciu lat.

Dla młodszych to szansa na poznanie elektronicznych protoplastów smartfonów i najnowszych gier wideo. W ramach wydarzenia będzie można pograć na klasycznym sprzęcie sprzed 30 lat, a także skorzystać z interaktywnej wystawy komputerów z lat 70., 80. i 90. XX wieku.

Centrum Szyfrów Enigma zaprasza też chętnych do gry miejskiej „Szyfry do poznania”. Będzie to ciekawe upamiętnienie poznańskich początków złamania szyfru Enigmy.

 

„Główną ideą gry jest zaprezentowanie miejsc oraz historii osób związanych z tymi wydarzeniami w formie emocjonującej rywalizacji z agentem przeciwnika. Na graczy będą czekać liczne wyzwania, których rozwiązanie zaważy na losach świata. Z tego powodu uczestnicy będą musieli wykazać się dużą dozą kreatywności i otwartości umysłu” – czytamy opisie w wydarzenia, które odbędzie się 24 września o 10:00.

Niewątpliwie końcówka roku w wielkopolskiej kulturze zapowiada się bardzo ciekawie. Odbędzie się wiele premier, nie tylko tych teatralnych i kinowych, ale również eventowych. Przedstawione wydarzenia to tylko ułamek tego, co czeka nas w nadchodzącym czasie. Warto śledzić ofertę programową naszych wielkopolskich instytucji.

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
1
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0