fot. materiały organizatorów

Kulturalny czerwiec w gminie Oborniki

W czerwcu warto odwiedzić Oborniki i okolice. I to co najmniej z dwóch powodów. Warto zobaczyć wystawę o Solidarności, a także udać się sesję popularnonaukową dotyczącą braci Mickiewiczów, która odbędzie się w Domu Kultury w Objezierzu.

LATO W KULTURZE

W czerwcu na dobre rozpoczyna się sezon letnich imprez. W wielu miastach odbywają się wydarzenia otwarte, bezpłatne, które zapewniają mieszkańcom nieograniczony dostęp do kultury i rozrywki. Ich celem jest integracja społeczności, a także przypominanie o tradycji i historii danego regionu. Gmina Oborniki nie jest od tej reguły wyjątkiem.

Mimo że największy nacisk kładzie się na organizację imprez popularnych, takich jak koncerty czy biesiady, w bogatym programie tegorocznych Dni Miasta nie zabrakło miejsca na ciekawe wydarzenia kulturalno-historyczne.

SOLIDARNOŚĆ

Pierwsze z nich odbyło się w sobotę, 1 czerwca, na obornickim rynku. W samo południe nastąpiło otwarcie wystawy plenerowej zatytułowanej „Jesteśmy Polakami – Solidarność w Obornikach 1980-89”. Ekspozycja, przygotowana przez Urząd Miejski w Obornikach, wpisuje się w obchody 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów. Na kilkunastu planszach znalazły się czarno-białe fotografie oddające atmosferę wydarzeń, których kulminacją był czerwiec 1989 r.

Wystawa podzielona jest na trzy części. Otwiera ją tablica z hasłami, które Julian Kubiak, późniejszy burmistrz miasta, przygotował na mszę świętą odprawioną na obornickim rynku 27 czerwca 1981 r. Kolejne plansze prezentują okres PRL-u i pochody pierwszomajowe oraz działalność lokalnej Solidarności z lat 1980–1989. Ekspozycję wieńczą zdjęcia wykonane na wiecu, który 31 czerwca 1989 r. zgromadził na rynku tłumy oborniczan. Warto dodać, że otwarciu wystawy towarzyszył koncert znanej w kraju i poza jego granicami Orkiestry Wojskowej ze Świnoujścia. 

MICKIEWICZ REGIONALNIE

Kolejnym wydarzeniem, które wyróżnia się w kulturalnym harmonogramie czerwca, jest konferencja popularnonaukowa „Bracia Mickiewiczowie na ziemi obornickiej”. Organizatorem sesji jest Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Antoniego Małeckiego w Obornikach.

 

Zarówno tematyka, jak i miejsce wydarzenia nie są przypadkowe. Historia ziemi obornickiej splata się z biografią Adama Mickiewicza oraz jego starszego brata Franciszka.

Poeta dwukrotnie, na przełomie roku 1831 i 1832, gościł w majątku rodziny Turnów w pobliskim Objezierzu. Przebywał także u hrabiego Józefa Grabowskiego w oddalonym zaledwie o 5 kilometrów od Obornik Łukowie, a także u Łubieńskich w Budziszewku.

Co ciekawe, z tym ostatnim pobytem związana jest historia głośnego romansu wieszcza z żoną gospodarza – Konstancją. O ile obecność poety w okolicach Obornik była epizodyczna, o tyle losy Franciszka Mickiewicza ściśle związane są z niedalekim Rożnowem. Najstarszy z Mickiewiczów spędził tam ostatnie lata życia i został pochowany na miejscowym cmentarzu. Pamięć o obu braciach jest kultywowana we wszystkich wspomnianych miejscowościach.

Konferencja „Bracia Mickiewiczowie na ziemi obornickiej”, 18 czerwca, materiały organizatorów

Na wspomnianej konferencji pojawią się naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizujący się w badaniu mickiewiczowskich śladów w Wielkopolsce, autorzy licznych opracowań poświęconych tej tematyce – prof. Jerzy Borowczyk, dr Elżbieta Lijewska oraz dr Zofia Dambek-Giallelis.

 

Pracownicy UAM omówią m.in. pamiętniki wspomnianego już hrabiego Grabowskiego oraz opowiedzą o pierwszym pomyśle na „Pana Tadeusza”.

Ewa Kostołowska, kierownik Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie, przedstawi mickiewicziana z Objezierza i okolic, które znajdują się w zbiorach śmiełowskiego muzeum.

Na konferencji pojawi się także przedstawiciel Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, które jest najnowszą i najnowocześniejszą częścią Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Jako że wrocławskie muzeum funkcjonuje od zaledwie dwóch lat, jego działalność budzi wielką ciekawość wśród zaproszonych gości.

Ważnym punktem sesji będą wystąpienia reprezentantów szkół z powiatu obornickiego, którym nadano imię Adama bądź Franciszka Mickiewicza. W okolicy działają cztery takie jednostki i każda może pochwalić się pięknymi tradycjami w kultywowaniu pamięci o swoich patronach. Przykładowo w Budziszewku funkcjonuje Izba Pamięci Adama Mickiewicza, w Objezierzu od kilkunastu lat odbywa się konkurs recytatorski „Mickiewiczowi potomni”, a uczniowie jednej z obornickich szkół podstawowych walczą o zdobycie prestiżowej odznaki patrona.

Właśnie na takie inicjatywy chcemy zwrócić uwagę podczas konferencji, licząc, że zainteresują one zarówno publiczność, jak i pozostałych prelegentów. Zwieńczeniem sesji będzie wystąpienie Zbigniewa Adamczewskiego – regionalisty i wybitnego badacza literackich tradycji Objezierza.

W czerwcu warto zatem odwiedzić Oborniki. Wystawa na rynku jest dostępna dla wszystkich – warto poświęcić kilka chwil na jej obejrzenie. A zainteresowanych historią regionu i wielkopolskim szlakiem Adama Mickiewicza zapraszamy na sesję popularnonaukową „Bracia Mickiewiczowie na ziemi obornickiej”, która odbędzie się 18 czerwca w Domu Kultury w Objezierzu.

 

Szczegółowy program wydarzenia ukaże się wkrótce na stronie: biblioteka.oborniki.pl.

 

CZYTAJ TAKŻE: UFO w Szamotułach

CZYTAJ TAKŻE: Mamy je! „Nierozpoznani” Magdaleny Abakanowicz

CZYTAJ TAKŻE: Trzy, dwa, jazz. Jazzonalia 2019

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0