Odnowiony pałac – nowy dyrektor
Opublikowano:
30 maja 2022
Od:
Do:
Początek:
Koniec:
Zarząd Województwa Wielkopolskiego ogłasza konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Muzeum w Lewkowie – Zespołu Pałacowo-Parkowego.
W roku 1786 Wojciech Lipski – sędzia grodzki kaliski, generał adiutant króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, właściciel wsi Rudnicza w okolicach Wągrowca – kupił od Józefa Krzyżanowskiego majętność Lewków koło Ostrowa Wielkopolskiego. Tam w latach 1788–1791 z jego fundacji zbudowano klasycystyczny pałac.
Lewkowskich właścicieli wydalono z pałacu w roku 1939. Rozkradziono też najcenniejsze dzieła sztuki. W 1945 roku Rosjanie utworzyli w jego wnętrzach szpital, przeznaczając książki i meble na opał. Po wojnie w pałacu była siedziba Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”, mieściło się też w nim przedszkole, biblioteka, kawiarnia.
W 1951 roku pałac został wpisany do rejestru zabytków województwa wielkopolskiego, w kolejnych latach dopisano do niego oficyny, park i budynki gospodarcze.
Pod koniec lat 80. XX w. w pałacu powstał oddział Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej – Zespół Pałacowo-Parkowy w Lewkowie. Pierwsza ekspozycja skupiona była na ziemiaństwie południowej Wielkopolski.
1 czerwca 2017 roku, uchwałą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, utworzono tu samodzielną instytucję kultury.
W październiku 2018 roku podpisano umowę z wykonawcą na remont całego założenia pałacowego. Remont ukończono, a stary pałac nabrał nowego blasku.
Swego czasu w lewkowskim pałacu gościli między innymi Ignacy Mościcki, Hieronim Bonaparte, Karol Kniaziewicz. W lipcu 2022 roku otworzy on swoje drzwi dla wszystkich, którzy będą chcieli go zwiedzić.
Mając na względzie dalszy wszechstronny rozwój tej instytucji, Zarząd Województwa Wielkopolskiego ogłasza konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Muzeum w Lewkowie – Zespołu Pałacowo – Parkowego.
Kandydaci mogą zgłaszać się do 29 czerwca 2022 r.
Pełen tekst ogłoszenia dostępny jest tutaj: