Rodzinny Festiwal Literacki w Objezierzu
Opublikowano:
14 maja 2019
Od:
Do:
Początek:
Koniec:
7 i 8 czerwca odbędzie się 1. edycja Festiwalu Literackie Objezierze. To kontynuacja literackiego zamiłowania rodziny Turnów, zamieszkującej Objezierze w epoce romantyzmu. W programie festiwalu m.in. spotkanie autorskie z Katarzyną Kwiatkowską, Sylwią Chutnik, Joanną Jodełką i Jakubem Skworzem.
PAŁAC PEŁEN LITERATURY
„Festiwal Literackie Objezierze powstał z przestrzeni, która stała się inspiracją” – tak brzmi pierwsze zdanie opisujące ideę wydarzenia, które odbędzie się 7 i 8 czerwca 2019 r. w niewielkiej miejscowości pod Obornikami. O tym, że nie są to tylko puste słowa najlepiej, świadczy historia Objezierza – dawnej siedziby majętnego rodu Turnów, którzy darzyli to miejsce szczególną miłością.
Aby zrozumieć, skąd wziął się pomysł na festiwal, trzeba najpierw zagłębić się w historię Objezierza i zobaczyć, jakie znaczenie miało to miejsce dla jego właścicieli. A było ono nie tylko reprezentacyjną rezydencją – jedną z najpiękniejszych w Wielkopolsce – ale przede wszystkim miejscem, w którym kultywowano tradycję, wspierano inicjatywy społeczne i prace archeologiczne, dbano o imponującą pałacową bibliotekę.
Nic zatem dziwnego, że w gościnne objezierskie progi przybywały takie najwybitniejsze postaci epoki romantyzmu, jak: Julian Ursyn Niemcewicz, Antoni Edward Odyniec, Narcyza Żmichowska, Paweł Edmund Strzelecki, Józef Ignacy Kraszewski i – najsłynniejszy z nich – Adam Mickiewicz. Echa pobytu wieszcza w Objezierzu, a nawet literalną wzmiankę o nim bez trudu można znaleźć w „Panu Tadeuszu”.
Rodzina Turnów była bowiem rozmiłowana w literaturze. Do dziś ta literacka pasja przenika każdy zakątek zespołu pałacowo-parkowego, którego częścią jest także Dom Kultury położony w bezpośrednim sąsiedztwie pałacu.
Istnienie takiego obiektu we wsi może budzić zdziwienie. I słusznie, jest to bowiem najbardziej enigmatyczna budowla wzniesiona z inicjatywy ostatniego przedwojennego dziedzica Objezierza.
Kontrowersje wśród badaczy budzą okoliczności powstania obiektu. Czy to rezultat przegranego zakładu, a może sposób na uniknięcie przyjęcia niemieckiego tytułu szlacheckiego? Sporna jest też sama data rozpoczęcia budowy – jedne źródła wskazują rok 1910, a inne dopiero 1936. Jedno jednak jest pewne. Dom Kultury w Objezierzu (nazywany dawnej Domem Ludowym i Domem Katolickim) stanowi jedną z najpiękniejszych i najbardziej interesujących budowli w tej miejscowości.
Gruntowny remont, który zakończył się zaledwie kilka tygodni temu, przywrócił budynkowi dawny splendor i sprawił, że znów zachwyca on mieszkańców i odwiedzających Objezierze gości.
W jaki sposób wykorzystać tak niezwykłą przestrzeń? Odpowiedź na to pytanie nasuwa się sama. Literackość Objezierza i pieczołowicie pielęgnowana pamięć o wybitnych postaciach, które niegdyś gościły w pałacu, stanowią tradycję godną nie tyle wskrzeszenia, ile śmiałej kontynuacji. I tak oto z inspiracji przestrzenią narodził się pomysł na Festiwal Literackie Objezierze.
PROGRAM FESTIWALU
Przestronne, stylowe wnętrze ze starannie odnowionymi oryginalnymi detalami stanowi idealne tło dla spotkań z pisarzami i językoznawcami. Otwarte na oścież szerokie boczne drzwi zachęcają także do aranżacji przestrzeni wokół obiektu. Ideą pomysłodawców festiwalu jest stworzenie wydarzenia, które sprawi, że przez dwa dni Objezierze znów będzie tętnić życiem literackim i kulturalnym. Temu właśnie mają sprzyjać wspomniane już spotkania autorskie.
Mimo że jest to pierwsza edycja festiwalu, organizatorom udało się zaprosić do Objezierza znane i cenione nazwiska. W piątek 7 czerwca na scenie Domu Kultury pojawi się Jakub Skworz – autor książek dla dzieci, w tym nietypowej biografii Mickiewicza zatytułowanej „Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz”.
Tego samego dnia odbędzie się także spotkanie z cenionym reportażystą, Wojciechem Jagielskim oraz z pisarką i publicystką, trzykrotnie nominowaną do nagrody Nike, Sylwią Chutnik.
Najciekawiej zapowiadającym się dniem festiwalu z pewnością jest sobota 8 czerwca. Uczestnicy festiwalu będą wtedy mieli okazję spotkać się z autorkami kryminałów: Katarzyną Kwiatkowską i Joanną Jodełką. Warto wspomnieć, że akcja książki „Zbrodnia w szkarłacie” autorstwa Katarzyny Kwiatkowskiej częściowo rozgrywa się w Objezierzu za czasów Turnów.
Na scenie Domu Kultury pojawi się także Katarzyna Kłosińska, przewodnicząca Rady Języka Polskiego oraz popularyzatorka normatywnej polszczyzny (prowadzi audycje radiowe z cyklu „Co w mowie piszczy?”). Gościem specjalnym drugiego dnia festiwalu będzie Joanna Bator – pisarka, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jej obsypana nagrodami „wałbrzyska trylogia” święci obecnie tryumfy za sprawą ekranizacji powieści „Ciemno, prawie noc” w reżyserii Borysa Lankosza.
Poza spotkaniami autorskimi organizatorzy Festiwalu Literackie Objezierze przygotowali szereg atrakcji towarzyszących. Jako że z założenia jest to wydarzenie dla rodzin, nie zabraknie specjalnego programu dla najmłodszych. Warsztaty dla dzieci przeprowadzi Wydawnictwo Miejskie Posnania. W świat popularnych planszówek wprowadzi Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych „Kości” z Puszczykowa, a o zabawy z książką w tle zadbają obornickie biblioteki.
Nieco starsi uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił podczas gry w maxiscrabble. Zarówno planszę, jak i płytki z literami zrobione z pudełek od pizzy (!) zapewni Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Oprócz tego będzie można zwiedzić objezierskie zabytki, wymienić się książkami dzięki akcji bookcrossingowej, wziąć udział w plenerze malarskim i grze terenowej oraz zapoznać się z ofertą księgarską na stoiskach wydawnictw. Wszystko po to, by twórczo i przyjemnie spędzić rodzinnie czas.
Zapraszamy w czerwcu na pierwszą edycję Festiwalu Literackie Objezierze!
Organizatorzy festiwalu: Gmina Oborniki, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Antoniego Małeckiego w Obornikach
Partnerzy: Wielkopolska Biblioteka Wojewódzka i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu – Filia w Obornikach
Patroni medialni: Lustro Biblioteki, God Save the Book.
Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.
CZYTAJ TAKŻE: Sylwia Chutnik: Pisarze są od emocji
CZYTAJ TAKŻE: Mężobójstwo nasze codzienne. Rozmowa z Joanną Jodełką
CZYTAJ TAKŻE: Inwestycje kulturalne. Stypendia i Nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego