fot. Materiały organizatora

Teatr Wielki w Poznaniu nominowany do prestiżowej nagrody

Solastalgia, projekt Teatru Wielkiego w Poznaniu, walczy o główną nagrodę w międzynarodowym konkursie FEDORA Prizes 2021 w kategorii Digital.

Jest to jedyny polski projekt ubiegający się o nagrodę Fedora Platform. O przejściu do następnego etapu zadecyduje jury i głosy widzów.

A może Ty cierpisz na solastalgię?

Opera Rafała Zapały (muzyka) i Michała Krawczaka (libretto), której premiera planowana jest w maju 2021 roku rozgrywać się będzie w przestrzeni miejskiej, a poza tradycyjnymi środkami muzycznymi wykorzysta instalacje performatywne i soundscape.

 

Kluczową inspiracją jest dla twórców koncepcja świadomego wodnego bytu, ożywionego, inteligentnego oceanu zaproponowana przez Stanisława Lema (#roklema).

Ponadto autorzy zwracają uwagę na zaburzenia depresyjne i lękowe wywołane zmianami klimatycznymi, poczuciem bezradności wobec zachodzących przemian oraz przytłoczeniem globalnymi narracjami medialnymi na ich temat.

 

Ten zespół dolegliwości psychicznych i fizycznych nosi nazwę „Solastalgia”.

Co wiąże się z wygraną w konkursie FEDORA Prizes 2021?

Spośród projektów nominowanych w kategorii Digital do następnego etapu konkursu przechodzą te wskazane przez jury i z największą liczbą głosów oddanych przez widzów.

Finaliści zyskują możliwość przeprowadzenia akcji crowdfundingowej ze wsparciem specjalistów.

 

Ostateczne ogłoszenie wyników i gala wręczenia nagród odbędzie się w czerwcu 2021.

Zwycięska instytucja otrzyma nagrodę w wysokości 50 000 euro na realizację projektu.

Baner, fot. Materiały organizatora

Baner, fot. Materiały organizatora

Na co przeznaczymy nagrodę?

Integralną częścią majowej premiery jest aplikacja mobilna o nazwie Uchodźca klimatyczny, która będzie nawigatorem, przewodnikiem po operze.

Wygrana  w konkursie pozwoli nam na sięgnięcie po nowe technologie i całkowite przeniesienie opery do wirtualnej rzeczywistości, z zachowaniem jej nielinearnej struktury i interaktywności…

 

• Wyobraźmy sobie operę, w którą każdy widz może wniknąć, używając swojego komputera lub telefonu.
• Wyobraźmy sobie operę, którą można po prostu odtworzyć, ale można też ją współtworzyć.
• Wyobraźmy sobie operę, której możemy dać się pochłonąć w domu lub której możemy pozwolić poprowadzić się w miejsce, w którym brzmi najlepiej.
• Wyobraźmy sobie operę, której możemy doświadczać w samotności, ale która pozwoli nam zobaczyć ślady pozostawione przez innych widzów/twórców.

Premiera wirtualnej wersji projektu planowana jest w maju 2022 r., a w pracę nad nią zaangażowani będą partnerzy gwarantujący innowacyjne rozwiązania technologiczne – HAT Research Center oraz PCSS.

Jak zagłosować?

Na Solastalgię głosować można na stronie: TUTAJ – od 1 do 26 lutego.

Wystarczy stworzyć konto na Platformie FEDORA i zagłosować na nasz projekt.

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0