fot. z archiwum Programu "Kultura w drodze"

Warsztaty tańca ludowego w Wysokiem

Warsztaty tańca i śpiewu ludowego odbywały się w terminie od 2 sierpnia do 30 września 2021 roku w ramach Programu "Kultura w drodze". Miejscem spotkań warsztatowych była Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Wysokiem w gminie Kramsk.

4 chłopców i 12 dziewczynek

 Zajęcia przeznaczone były dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat i odbywały się dwa razy w tygodniu, po dwie godziny dydaktyczne. Zajęcia prowadzili: Wioletta Wasela – instruktor tańca ludowego oraz Grzegorz Broniarczyk – akompaniator.

Na warsztaty zgłosiło się 16 dzieci. Wśród nich znalazło się 4 chłopców i 12 dziewczynek. Chętnie i regularnie uczestniczyli w zajęciach doskonaląc swoje umiejętności taneczne i wokalne. Uczestnicy poznali podstawowe kroki polki i krakowiaka. Ćwiczyli koordynację ruchową i obserwowali swoje postępy.

 

fot. z archiwum Programu "Kultura w drodze"

fot. z archiwum Programu „Kultura w drodze”

Dzięki możliwości pracy z akompaniatorem i obcowania z muzyką na żywo dzieci miały okazję rozwijać swoją wrażliwość muzyczną i taneczną. Zapoznały się z elementami wprowadzającymi do tańca klasycznego. Poznawały wyliczanki dziecięce oraz przyśpiewki ludowe, a także tradycyjne tańce i  zabawy folkloru wielkopolskiego: „Koło młyńskie”, „Brzuchaty”, „Mak”, „Szewc”, „Idź sobie”, „Gołąbek”.

Uczestnicy warsztatów zetknęli się też z gwarą regionalną  pojawiającą się w przyśpiewkach i sprawdzali znaczenie poszczególnych słów rozmawiając z dziadkami i pradziadkami o dawnym języku i gwarze regionalnej.

Tak powstał zespół

Wspólnie, poznając taniec ludowy, stworzyliśmy Zespół.  Zwieńczeniem naszej pracy był pokaz artystyczny, na który dzieciaki zaprosiły swoich najbliższych: rodziców, dziadków, sąsiadów. Z dumą zaprezentowaliśmy etiudę taneczną opartą o wybrane zabawy i tańce wielkopolskie i usiedliśmy do wspólnej rozmowy o dalszym rozwoju powstałej grupy tanecznej oraz podzieliliśmy się wrażeniami po dwumiesięcznej pracy.

 

fot. z archiwum Programu "Kultura w drodze"

fot. z archiwum Programu „Kultura w drodze”

Z informacji zwrotnej od dzieci i rodziców dowiedzieliśmy się, że warsztaty były odpowiedzią na potrzeby  dzieci i rodziców związane z rozwojem fizycznym, usamodzielnianiem, rozwijaniem umiejętności pracy w grupie i współpracy, a treść warsztatów stanowiła doskonałą bazę do promowania dziedzictwa kulturowego wśród dzieci i młodzieży.

Z pomocą Ośrodka Kultury w Kramsku warsztaty będą miały swoją kontynuację.

 

 

„Warsztaty tańca i śpiewu ludowego” zostały zrealizowane w ramach programu „Kultura w drodze”, przygotowanego przez Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Założeniem programu było, żeby artyści i animatorzy kultury realizowali projekty artystyczne i edukacyjne, adresowane do mieszkańców tych miejscowości regionu, które oddalone są od wielkomiejskich centrów kultury. O innych projektach „Kultury w drodze” przeczytasz: tutaj

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0