fot. Pexels

Wielkopolska/Teraz. Fotografowie łamią stereotypy

Jaka jest współczesna Wielkopolska i jej mieszkańcy, 25 lat po politycznym przełomie? Jakie aspiracje udało się nam zrealizować i w jaki sposób? Jak wyobrażaliśmy sobie wolność i jak przełożyliśmy ją na codzienność? Jak żyjemy – jak pracujemy i wypoczywamy, co jest dla nas ważne? Odpowiadają fotografowie, związani z projektem Wielkopolska/Teraz.

Czterech znanych fotografów: Michał Adamski, Andrzej Dobosz, Mariusz Forecki (współpracujący z portalem kulturaupodstaw.pl) i Adrian Wykrota, stara się na te pytania odpowiedzieć, patrząc przez obiektyw aparatu fotograficznego. Ich projekt, Wielkopolska/Teraz, zrywa ze stereotypowym wyobrażeniem o Wielkopolsce jako krainie nieco sennej i po prusku porządnej. Dotyka tego, co najbardziej gorące – ludzkich pragnień, potrzeb, marzeń i prób realizowania ich na co dzień.

Obraz, jaki wyłania się z prac czwórki fotografów, związanych miejscem zamieszkania i pracą z Wielkopolską, może zaskakiwać. Takich siebie nie znamy? Nie dostrzegamy? A może nie chcemy dostrzec, przywiązani do wizji Wielkopolski z czasów pracy u podstaw (czyli sprzed dwóch wieków prawie).

Zdjęcia tworzą obraz życia Wielkopolan, zaskakujący różnorodnością, fantazją, indywidualizmem i ogromem pomysłów na to, jak warto żyć. Żadne podsumowania nie oddadzą przyjemności ich oglądania. Ale także – znaczenia, tego jedynego w swoim rodzaju projektu, dokumentującego wielkopolskie „tu i teraz”.

Artystyczną i dokumentalną wartość projektu gwarantują fotografowie, którzy biorą w nim udział. Każdy z nich ma na swoim koncie znaczące osiągnięcia (także nagrody w prestiżowych konkursach fotograficznych), związane z fotografią społeczną. Adrian Wykrota, z wykształcenia filolog angielski oraz kulturoznawca, wybrany został przez Magnum Photos jednym z 30 najlepszych fotografów młodego pokolenia na świecie. Interesuje go fotografia jako „zwierciadło ludzkiego życia”.

Początki zainteresowania fotografią Michała Adamskiego, związane były z tzw. fotografią uliczną, obecnie zajmuje się on realizacją tematów społecznych. Mariusz Forecki – laureat Nagrody Artystycznej Miasta Poznania w 2010 r. – dokumentuje zmiany zachodzące w Polsce po 1989 r. Jest autorem kilkunastu wystaw fotograficznych o tematyce społecznej i m.in. albumu „I love Poland”.

Ostatni z czwórki – Andrzej Dobosz to współzałożyciel poznańskiej grupy fotograficznej Streetm. W polu jego zainteresowania znajduje się społeczna fotografia dokumentalna.

Aktualne odsłony projektu można obserwować na stronie PIX.HOUSE. Znajdą się na niej również zdjęcia z legendarnej Kolekcji Wrzesińskiej, realizowanej przez miasto Września przy wsparciu Kwartalnika Fotografia oraz fotografie, powstałe w ramach akcji PKS Kościan 2002–2012. Projekt realizowany jest w ramach Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Wielkopolski, finansowo wsparł go m.in. Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

 

CZYTAJ TAKŻE: O Glacy strach pisać

CZYTAJ TAKŻE: Rasizm nasz powszedni

CZYTAJ TAKŻE: Nagrody Izabella przyznane!

Podziel się kulturą!
What’s your Reaction?
Ciekawe
Ciekawe
0
Świetne
Świetne
0
Smutne
Smutne
0
Komiczne
Komiczne
0
Oburzające
Oburzające
0
Dziwne
Dziwne
0