Z dzieckiem do teatru
Opublikowano:
3 kwietnia 2019
Od:
Do:
Początek:
Koniec:
Warto przyjrzeć się ofertom poszczególnych instytucji, wspólnie z dzieckiem wybrać najbardziej interesujące wydarzenia i spędzić razem czas w teatrze.
Teatralna oferta kierowana do dzieci w Wielkopolsce jest szeroka i zróżnicowana. Już krótki przegląd pozwala zobaczyć różnorodność propozycji skierowanych do młodych odbiorców. Wydarzenia te są przygotowane z myślą o widowni familijnej, czyli dzieciach i bliskich im dorosłych oraz o zorganizowanych grupach szkolnych i przedszkolnych. Znajdzie się tu także wiele propozycji dla dzieci najnajmłodszych (od kilku miesięcy do 5 lat). Warto przyjrzeć się ofertom poszczególnych instytucji, wspólnie z dzieckiem wybrać najbardziej interesujące wydarzenia i spędzić razem czas w teatrze.
NAJBLIŻSZE PREMIERY
Teatr Animacji w Poznaniu zaplanował na wiosnę dwie premiery dla dzieci. 13 kwietnia zobaczymy przedstawienie dla młodszej widowni, zainspirowane ludowymi przypowieściami – „Baśń o trzech konikach” Marka Cyrisa. W scenografii pojawią się motywy zaczerpnięte z łowickich wycinanek, a muzykę do spektaklu stworzy Kapela ze Wsi Warszawa.
8 czerwca odbędzie się premiera musicalu „Nowe szaty króla”. Tekst inspirowany Andersenowską historią napisała Malina Prześluga, muzykę stworzy Piotr Klimek, a wyreżyseruje Artur Romański. Twórcy zapowiadają zupełnie nowe odczytanie tekstu i wiele zaskoczeń.
Późną wiosną planowana jest także premiera płyty „La la lalki”, która będzie pokłosiem spektaklu-koncertu pod tym samym tytułem z repertuaru Teatru Animacji. Na scenie wraz z aktorami pojawiają się lalki z dawnych spektakli, wydobyte z teatralnego magazynu.
W dniach 27 maja–2 czerwca w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu odbędzie się 22. Biennale Sztuki dla Dziecka „Sztuka jako spotkanie”. To wydarzenie łączące różne obszary sztuki, w ramach którego będzie można zobaczyć także kilka polskich i zagranicznych spektakli dla dzieci, w tym dwie zupełnie nowe produkcje CSD. Na 27 maja zaplanowano premierę kameralnej opery „Gwiezdnik” dla dzieci od 8 lat, skomponowanej przez Jarka Kordaczuka do libretta Katarzyny Mazur-Lejman, która rozegra się na Scenie Wspólnej. W kompozycji autor zaplanował udział widzów, którzy będą współtworzyć muzykę podczas każdego kolejnego wykonania opery.
W ramach Biennale zobaczymy także „Gdzie kształty mają szyje” – nowy, interaktywny spektakl kolektywu Holobiont dla dzieci w wieku 5–6 lat. Przedstawienie będzie oparte na działaniach ruchowych dwóch performerek oraz widzów. Inspiracją do aktywności będą obiekty zaprojektowane przez Alicję Bielawską. Premiera odbędzie się podczas festiwalu w Słodowni Starego Browaru.
Holobiont to nowy polski kolektyw artystyczny, którego twórczynie, Hanna Byłka-Kanecka i Aleksandra Bożek-Muszyńska, proponują spektakle interaktywne dla dzieci i bliskich im dorosłych. Ich prace oparte są na poszukiwaniach w obrębie tańca eksperymentalnego i uważnym budowaniu relacji z widzem. Dotychczas można było zobaczyć w Poznaniu dwa spektakle Holobiontu – „DOoKOŁA” i „_on_line__”.
WYDARZENIA WŁĄCZAJĄCE – NIE TYLKO DLA DZIECI
W tym sezonie na teatralnej mapie Wielkopolski pojawiły się dwie nowe inicjatywy włączające dzieci o specjalnych potrzebach percepcyjnych i osoby z niepełnosprawnościami.
Teatr Atofri zainicjował projekt „TEATRotWARTO”, w ramach którego prezentowane są spektakle integracyjne – uwzględniające potrzeby dzieci z dysfunkcjami rozwojowymi i niepełnosprawnościami. W takiej formie można zobaczyć tytuły z repertuaru teatru, kierowane zwykle do dzieci najmłodszych: „Pana Satiego”, „Jabłonkę”, „Grajkółko”, „Ptasi baj”. W wydarzeniach tych mogą uczestniczyć także widzowie powyżej piątego roku życia.
W styczniu w Teatrze Animacji w Poznaniu rozpoczęto nowy cykl wydarzeń – zmysłowiska. To propozycje włączające odbiorców z dysfunkcją wzroku lub słuchu, ale dostępne dla wszystkich zainteresowanych.
DLA NAJNAJMŁODSZYCH I NIECO STARSZYCH WIDZÓW
Spektakle dla dzieci można obecnie zobaczyć w większości wielkopolskich teatrów. W Poznaniu warto przyjrzeć się wraz z dziećmi bogatym ofertom Teatru Animacji i Sceny Wspólnej. Do Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie można wybrać się na „Gniazdo”, „Królową Śniegu” i „Szpaka Fryderyka”. Poznańska opera oferuje natomiast „Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludów” i muzyczno-akrobatyczną inscenizację „Królowej Śniegu”. Natomiast w repertuarze Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu znajdziemy m.in. „Kopciuszka” i „Trójkę na głowie”.
„Trójka na głowie” została zrealizowana przez reżysera Mateusza Przyłęckiego na podstawie jednego z najpopularniejszych i najciekawszych współczesnych niemieckich tekstów dla dzieci. Jego autorem jest Carsten Brandau. Widzowie zostają zaproszeni do świata, w którym rządzi matematyczny porządek – dwójka jest zawsze po jedynce. Niespodziewanie jednak w głowach bohaterów pojawia się myśl, by ten porządek zmienić. Wtedy też do akcji wkracza trzeci bohater, dla którego nic nie jest oczywiste i ustalone raz na zawsze.
Wielkopolska to także teatralny raj dla dzieci najnajmłodszych (od kilku miesięcy do 5 lat) i ich opiekunów. W Gnieźnie można zobaczyć „Drogę”, w Kaliszu „NIEBOskłon”, w Teatrze Animacji eksperymentalny „LABirynt 2.0”, a na Scenie Wspólnej „blisko”. Swoją działalność nieustannie prowadzą także grupy niezależne – Studio Teatralne Blum (Niedzielny Teatr Rodzinny w Concordia Design) oraz Teatr Atofri. Latem odbędzie się także 13. edycja międzynarodowego festiwalu Sztuka Szuka Malucha.
EDUKACJA W TEATRZE
Warto także zwrócić uwagę na to, że wiele instytucji – Teatr Fredry, Teatr Animacji, Teatr Nowy i Teatr Wielki oraz Stary Browar ze swoim programem Nowy Taniec – ma szeroką ofertę edukacyjną dla dzieci i rodziców oraz dla szkolnych i przedszkolnych grup zorganizowanych.
Tej wiosny w gnieźnieńskim teatrze rozpoczął się nowy cykl edukacyjny, zatytułowany Rodzina w teatrze. Na wskazane spektakle widzowie dorośli mogą przyjść wraz z dziećmi, dla których w czasie trwania przedstawienia są prowadzone warsztaty teatralne. Natomiast zespoły międzypokoleniowe mogą uczestniczyć w zajęciach, które odbywają się w ramach trwającego do trzech sezonów cyklu 3D – teatralne zabawy Dla Dzieci i bliskich im Dorosłych. Wszystkie zajęcia prowadzi nowy gnieźnieński pedagog teatru – Łukasz Zaleski.
Jest z czego wybierać – najlepiej wspólnie z dzieckiem.
Tekst ukazał się w dodatku do „Głosu Wielkopolskiego”, Kultura u Podstaw, Teatr/Wielkopolska, 30–31 marca.
CZYTAJ TAKŻE: Sztuka dla dziecka. Rozmowa z Joanną Żygowską z Teatru Fredry w Gnieźnie
CZYTAJ TAKŻE: Teatr oczami dziecka
CZYTAJ TAKŻE: Teatr dla najnajmłodszych. Rozmowa z Sandrą Lewandowską z Teatru Polskiego w Poznaniu